eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Czy pracodawca odprowadza za pracownika będącego na chorobowym składki społeczne i zdrowotne?


2014-11-20 11:45 autor: konto usunięte

4 856 odsłon

Czy pracodawca odprowadza za pracownika będącego na chorobowym składki społeczne i zdrowotne?

Dzień dobry,

pracuję w firmie na umowie o pracę. Lekarz wypisał mi zwolnienie na 30 dni i to będzie moje pierwsze zwolnienie w tym roku. Proszę o informację, czy mój pracodawca ma obowiązek za mnie odprowadzać przez ten okres składki społeczne oraz zdrowotne?

W biurze rachunkowym mojego pracodawcy twierdzą, że jedym kosztem utrzymania mnie, gdy nie pracuję, jest podatek do PIT-4, jaki muszą za mnie odprowadzić. Mnie się jednak wydaje, że powinni jeszcze uregulować za mnie wspomniane składki. Kto ma rację w tym sporze?

Dziękuję!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-20 11:57 autor odpowiedzi: Jowita

  Od wynagrodzenia za czas choroby odprowadzana jest składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek. Składeki na ubezpieczenie społeczne od wynagr. chorob. nie są odprowadzane do ZUS.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-28 15:42 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,

  o podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, oprócz wypłaconej pracownikowi w danym miesiącu kalendarzowym pensji za pracę, wlicza także wypłacone mu w tym miesiącu wynagrodzenie chorobowe. Pracodawca wylicza zatem składkę na ubezpieczenie zdrowotne od łącznej kwoty obu tych wypłat.
  Okres przerwy w opłacie składek ubezpieczeniowych z powodu choroby pracownika pracodawca wykazuje w raporcie miesięcznym ZUS RSA. Kwotę wypłaconego pracownikowi świadczenia wykazuje w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym dokonał jego wypłaty.
  Poniżej 33 dni mamy do czynienia z wynagrodzeniem chorobowym zatem jest wliczane do podstawy naliczania składek.


  Pozdrawiamy,
  Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • don1313

  Dodano 2013-10-24 23:07 przez don1313

  Pracodawca nie wypłacił mi zasiłku chorobowego

  Jestem zatrudniony na pełny etat. Z tego tytułu otrzymywałem pobory brutto w wysokości 3500 zł. Od połowy czerwca 2013 roku jestem na zwolnieniu lekarskim. Do dnia dzisiejszego ZUS nie wypłacił mi zasiłku chorobowego tłumacząc to tym, że pracodawca nie dopełnił wszelkich formalności.
  W dniu dzisiejs...

 • Alicja...

  Dodano 2016-08-09 06:43 przez Alicja...

  Składka na ubezpieczenie zdrowotne. Czy pracodawca sam może ją pobrać?

  Witam, mam pytanie, jeżeli posiadam umowę o pracę i dodatkowo mam umowę zlecenie, w której nie wyraziłam zgody na pobranie składki zdrowotnej, to czy pracodawca może sam mi ją odciągnąć? Poproszę o odpowiedź. Alicja

 • Iwonciasc

  Dodano 2014-11-18 20:26 przez Iwonciasc

  Jestem na L4 i pracodawca nie opłaca mi ZUS-u

  Witam,mam pewien problem. Jestem zatrudniona w firmie na umowę o pracę i prawdopodobnie mój pracodawca nie opłacił mojego ZUS-u za ostatnie miesiące, a dodam, że jestem na L4 (ciąża).Na L4 przebywam od 20.10.2014 i boje się że w momencie, kiedy wypłatę będzie miał przelewać mi ZUS odmówi ze względu ...

 • janusz571

  Dodano 2014-09-15 09:30 przez janusz571

  Co zrobić jak pracodawca nie odprowadza składek na ZUS?

  Miałem ostry zawał serca. Drugie zwolnienie lekarskie 30 dni pracodawca wysłał do ZUS, ale ZUS odmawia mi wypłacenia pieniędzy, ponieważ pracodawca nie płacił składek przez ostatnie 7-lat, a pracuję w firmie od 1981 r.
  Dostałem od lekarza receptę, ale nie mam za co wykupić lekarstw. Co mam zrobić?

 • kejk

  Dodano 2017-07-05 10:36 przez kejk

  Ciąża a L4. Ile ZUS-u zapłaci za mnie pracodawca?

  Od pierwszego czerwca jestem na L4. Przez 33 dni wynagrodzenie mam od pracodawcy, a później przechodzę na ZUS.Ile mój pracodawca będzie musiał zapłacić ZUS-u ? Całość jak zawsze, czy tylko jakąś składkę i ile to wynosi?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • ZUS wyjaśnia: Zasiłek chorobowy i macierzyński w 2022 r.

  ZUS wyjaśnia: Zasiłek chorobowy i macierzyński w 2022 r.

  Rok 2022 przyniesie spore zmiany w zakresie zasad ustalania i rozliczania zasiłków wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ubezpieczonemu będzie przysługiwał m.in. wyższy zasiłek za pobyt w szpitalu. Na nowo będą liczone ...

 • Prowadzenie działalności gospodarczej + umowa o pracę a składki ZUS

  Prowadzenie działalności gospodarczej + umowa o pracę a składki ZUS

  Na założenie działalności gospodarczej często decydują się osoby, które są już zatrudnione na etat. Istotną w tej sytuacji kwestią są składki ZUS. Jakim ubezpieczeniom należy podlegać w tym przypadku? Czy przedsiębiorca może ...

 • Umowy śmieciowe a umowa o pracę

  Umowy śmieciowe a umowa o pracę

  Pojęcie umowy o pracę jest obecnie przeciwstawiane tak zwanej umowie śmieciowej. Pod pojęciem tym kryją się umowa o dzieło i umowa zlecenie. Skąd się wzięło takie postrzeganie umów cywilnoprawnych?

 • Premia wypłacona w trakcie choroby a składki ZUS

  Premia wypłacona w trakcie choroby a składki ZUS

  Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne, stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiągany przez pracowników u pracodawcy z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania