eGospodarka.pl2014-09-04 14:48 autor: kapsel

2 507 odsłon

Co zamiast L4?

W trakcie wykonywania umowy zlecenia uległem wypadkowi, zgłosiłem się na pogotowie gdzie mnie opatrzono i skierowano do lekarza rodzinnego. Lekarz rodzinny zalecił branie leków przez 23 dni, a druku L4 nie mógł wystawić, gdyż zleceniodawca nie opłacił ubezpieczenia chorobowego.

Po zakończeniu leczenia powróciłem do wykonywania wcześniej pracy, ale już na nową umowę zlecenie. Po zakończeniu prac zgłosiłem się do urzędu pracy w celu zarejestrowania się i usłyszałem, że nie przysługuje mi zasiłek gdyż w trakcie choroby nie zgłosiłem się do rejestracji, a poza tym powinienem przedłożyć druk L4 za okres mojej choroby.

Czy w opisanym przypadku mam szansę wywalczyć prawo do zasiłku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-04 20:58 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  ZUS ZLA (tzw. L4) jest zswiadczeniem o niezdolności do pracy i nie ma nic wspólnego z prawe do zasiłku chorobowego. Lekarz bezwzględnie powinien potwierdzić niezodlność do pracy wystawiając L4 - a to czy istnieje ubezpieczenie i czy należy sie zasiłek za to zwolnienie to sprawa między Panem a ZUS a lekarzowi nic do tego. jeżeli już upłynął jakiś czas wsteczne wystawienie 4 będzie niemożliwe - pozostaje poświadczenie przez lekarza choroby w formie zwykłego zaświadczenia (urząd może tego nie zaakceptować ale spróbować warto)

  kapsel skomentował/a odpowiedź 2014-09-05 10:41

  Dziękuję za wyjaśnienie! Rozumiem,że powinienem się odwołać od decyzji Urzędu Pracy i jednocześnie prosić o przywrócenie terminu złożenia informacji o ustaniu zatrudnienia?

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • jarek1973-g

  Dodano 2014-05-16 20:04 przez jarek1973-g

  Wypadek w pracy. Czy dostanę chorobowe za L4?

  Witam,
  zostałem zatrudniony 01.04.2014 a wypadek (dosyć poważne złamanie palca kciuka ręki prawej) miałem 19.04.2014 podczas wykonywania pracy. Pracodawca poinformował mnie, że nie należy mi się za to chorobowe, ponieważ nie przepracowałem u niego całego miesiąca.
  Jest to firma zatrudniająca poniżej...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-28 21:06 przez konto usunięte

  Czy mogę skorzystać z zasiłku chorobowego?

  Witam,
  pracuję od maja 2013 r. w firmie na umowę zlecenia. Mam odciągane składki zdrowotne w wysokosci 2% od wynagrodzenia, na które wyraziłam zgodę, ponieważ składka ta jest nieobowiązkowa i do us. Jestem w ciąży. Czy mogę pojść na zasiłek chorobowy?

 • konto usunięte

  Dodano 2018-01-03 21:27 przez konto usunięte

  Czy dostanę chorobowe na umowę zlecenie wypadek w drodze do pracy?

  Witam,jestem przyjęty na umowę zlecenie, dwa dni pracowałem, co drugi dzień wracaliśmy z delegacji. Mieliśmy wypadek. Mam chorobowe. Czy firma mi zapłaci za te chorobowe?Karta wypadku jest itd.Proszę o pomoc.

 • eweusi3

  Dodano 2017-09-29 12:22 przez eweusi3

  Umowa na okres próbny i ciąża za zagrożona. Czy należy mi się zasiłek chorobowy?

  Pracowałam w danej firmie dwa miesiące na umowę zlecenie, po tych dwóch miesiącach dostałam umowę próbna na pół etatu na trzy miesiące. Po 25 dniach na tej umowie wylądowałam w szpitalu i okazało się, że jestem w zagrożonej ciąży i muszę iść na L4 do rozwiązania. Czy należy mi się zasiłek chorobowy ...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-07-08 15:27 przez konto usunięte

  Kiedy mogę przejść na L4 z powodu ciąży?

  Witam,kończy mi się umowa zlecenie i od 01.08 mam dostać normalna umowę o pracę ale na pół etatu, w dodatku chyba na okres roku. Chciałam zapytać po jakim czasie pracy na nowej umowie mogę iść na zwolnienie L4 z powodu ciąży, pracodawca wie o ciąży.Pracuję na stacji benzynowej. Chcę wiedzieć czy mus...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania