eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zasiłek dla bezrobotnych po zwolnieniu z pracy i zwolnieniu lekarskim


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-08-04 09:30 autor: konto usunięte

18 270 odsłon

Zasiłek dla bezrobotnych po zwolnieniu z pracy i zwolnieniu lekarskim

Witam,

mam pytanie czy zostanie przyznany zasiłek dla bezrobotnych w przypadku: przepracowany (ciągły, u jednego pracodawcy) okres czasu 17 lat i 7 miesięcy w wymiarze na pełny etat, umowa rozwiązana za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę 31.07.14 r., jeśli pracownik przebywał na dłuższym zwolnieniu lekarskim (od połowy października do połowy kwietnia z tygodniową przerwą w marcu), a suma wszystkich dni na zwolnieniu lekarskim w roku 2013 i 2014 wyniosła 194 dni?

Czy za okres przebywania na zwolnieniu lekarskim pracodawca oraz ZUS odprowadzają składki na Fundusz Pracy?

I jak powyższy przypadek ma się do zapisu, że: "prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy z zastrzeżeniem art. 104a-105; w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających łącznie dłużej niż 30 dni"?

Czy tej osobie z opisanego wyżej przypadku zostanie przyznany zasiłek dla bezrobotnych? A jeśli nie, to co w tej sytuacji musi zrobić żeby zyskać status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku?

Dziękuję,

pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-08-04 11:10 autor odpowiedzi: Zielona_Linia

  Przyznając prawo do zasiłku urząd sprawdza, czy dana osoba spełnia zacytowany warunek, czyli czy w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację przepracowała 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem, od którego były odprowadzane składki na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy. Do wskazanych 365 dni uprawniających do nabycia prawa do zasiłku wlicza się również okres przebywania na zwolnieniu lekarskim w trakcie zatrudnienia lub po jego ustaniu, jeśli świadczenie było naliczane od co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

  Pracodawcy zwolnieni są z opłacania składek na Fundusz Pracy w przypadku zatrudniania niektórych grup pracowników (art. 104a- 105). Nie powoduje to jednak utraty prawa do zasiłku przez tych pracowników. Jeśli spełniają cytowany na początku warunek (przepracowane 365 dni z co najmniej minimalnym wynagrodzeniem), to przysługuje im prawo do zasiłku.

  Do 365 dni uprawniających do nabycia zasiłku nie jest wliczany okres orlopu bezpłatnego, który trwał dłużej niż 30 dni.

  Z przekazanych informacji wynika, iż w tym przypadku prawo do zasiłku powinno przysługiwać od daty rejestracji.

  Zielona Linia udziela informacji na temat wsparcia oferowanego przez urzędy pracy, a także zagadnień z zakresu Kodeksu pracy. Zapraszamy tel. 19524

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-10-14 14:36 autor odpowiedzi: Natuśka16

  Witam!!!
  Dnia 30-04-2014  zakonczylam pracę po 20 latach zatrudnienia w jednym zakladzie pracy. Od 29-04-2014 przebywam na zwolnieiu lekarskim  i zakoncze je po 182 dniach. Z pracy odeszłam z powodu likwidacji stanowiska pracy. W marcu 2015 będzie mi już przysługiwala emerytyura. W zwiazku z tym, proszę o informację czy po zakończeniu zwolnienia lekarskiego będę mogła zarejestrowac się w urzędzie dla bezrobotnych, czy będzie mi przysługiwal zasilek dla bezrobotnych.

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-04 21:18 autor odpowiedzi: Jowita

  Zasiłek dla bezrobotnych będzie przysługiwał pod warunkiem, że podstawa do zasiłku chorobowego była równa lub większa niż minimalne wynagrodzenie obowiązujące w 2014 r.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-04-05 11:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

  bardzo dziękuję za odpowiedź na temat ... sprzed równo 8 miesięcy :-)
  zdążyło się już pojawić kolejne pytanie, więc jest okazja na poprawę ;-) :
  ile czasu należy przepracować w nowym miejscu pracy aby Urząd nas ponownie zarejestrował z prawem do zasiłku dla bezrobotnych? czy ma tu znaczenie powód ustania stosunku pracy i strona która go ukończy? (np.jeśli to będzie nie przedłużenie umowy przez pracodawcę na kolejną, czy nie podpisanie kolejnej umowy przez pracownika? a także jak to wygląda w trakcie trwania umowy-jesli pracownik zloży podanie o rozwiazanie umowy)

  Oceń odpowiedź 5 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Bolo

  Dodano 2014-02-03 08:06 przez Bolo

  Zasiłek dla bezrobotnych po zwolnieniu lekarskim i poprzedzającym go zwolnieniu z pracy

  Witam,
  przepracowałem kilka lat na pełnym etacie. Ostatnio zmieniłem pracę (z dnia na dzień - była ciągłość pracy). Otrzymałem umowę na 3 miesiące. Jednak po miesiącu zachorowałem i ta choroba trwa tak długo, że nie przedłużyli mi umowy i teraz zaświadczenie lekarskie zaniosłem już osobiście do ZUS-...

 • fazik

  Dodano 2018-12-18 18:58 przez fazik

  Zasiłek dla bezrobotnych po L4

  Witam,moja sytuacja wygląda następująco: od 15 stycznia 2018 roku dostałem umowę o pracę, od 1 lipca zmieniłem jednak pracodawcę, tak więc mam ciągłość zatrudnienia, przepracowałem w sumie 9  i 1/2 miesięca. Niestety zacząłem miec problemy z kręgosłupem i od 4 listopada musiałem się udać na zwolnien...

 • Artur84

  Dodano 2015-10-28 15:05 przez Artur84

  Nieprzedłużenie umowy podczas chorobowego. Czy należą mi się jakieś świadczenia?

  Witam,zwracam się do Was z taka sprawą. Mianowicie, pracowałem w zakładzie, w którym co miesiąc dostawałem umowę (umowa zlecenie np. 1.10.2015-30.10.2015). Pewnego dnia źle spałem na ręcę i mam teraz paraliż lewej ręki, którą leczę już ponad trzy miesiące. Niestety pracodawca nie przedłużył mi umowy...

 • siostra_2011

  Dodano 2017-03-12 13:39 przez siostra_2011

  Czy pracodawca może dać wypowiedzenie po ustaniu chorobowego?

  Mój mąż chory jest na raka z przerzutami do kości. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim i jest w czasie chemioterapii. Zwolnienie - 182 dni kończy się 21 marca 2017. Wystąpił do ZUS-u o rentę chorobową, ale nie otrzymał jeszcze decyzji.
  Ma jeszcze zaległy urlop. Jest zatrudniony na czas nieokreślony...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-06-02 07:32 przez konto usunięte

  Czy należy mi się zasiłek dla bezrobotnych mając 5-miesięczną przerwę?

  Witam,
  dnia 31 marca 2013 straciłem pracę i zarejestrowałem się w urzędzie pracy. Po 5 miesiącach tj. od 28 lipca 2013 podjąłem pracę w innej firmie na pełny etat. W maju bierzącego roku dostałem wypowiedzenie, które minęło z dniem 31.05.2014.
  Czy w takiej sytuacji w przypadku rejestracji w PUP nale...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

 • e-ZLA: podaj aktualny adres

  e-ZLA: podaj aktualny adres

  Gdy zachorujemy i lekarz wystawia nam e-ZLA, musimy pamiętać o podaniu aktualnego adresu zamieszkania. Jeśli w okresie zwolnienia zmienimy miejsce swojego pobytu, mamy 3 dni na poinformowanie o tym fakcie pracodawcy i ZUS.

 • e-ZLA wystawi asystent medyczny, ale za błędy odpowie lekarz

  e-ZLA wystawi asystent medyczny, ale za błędy odpowie lekarz

  Obowiązujące w naszym kraju przepisy zezwalają, aby e-zwolnienie wystawił pacjentowi nie lekarz, ale asystent medyczny. Warto przy tym wiedzieć, że ten ostatni działa na mocy ważnego przez 12 miesięcy upoważnienia lekarskiego. Z tego też ...

 • Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Kontrola zwolnień: prawa i obowiązki pracowników

  Co grozi pracownikowi, który pracuje przebywając na zwolnieniu lekarskim? Takie postępowanie nie jest zgodne z prawem, a ZUS ma prawo sprawdzić, czy rzeczywiście jest on niezdolny do świadczenia pracy. Jak wygląda tryb i zasady ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania