eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Umowa o dzieło, faktura a podatki


2014-02-09 13:22 autor: skatty

4 347 odsłon

Umowa o dzieło, faktura a podatki

Witam,

dostałem "zlecenie" na zrobienie strony internetowej za kwotę 1000 zł i mam do wyboru 2 możliwości [zleceniodawca - firma. zleceniobiorca (ja) - osoba fizyczna bez działalności gospodarczej i bez stałego dochodu]:

- umowa o dzieło: w tym przypadku, ile muszę "oddać" państwu, jeśli dostaną 1000 zł? Jakie podatki/kto je płaci? (roczny przychód prawie na pewno 3000, możliwość przeniesienia praw autorskich)

- osoba, która pośredniczyła w "załatwianiu" mi tego zlecenia zaoferowała się, że wypisze fakturę na 1000 zł. Wtedy ja mam iść z tą faktura do zleceniodawcy, który mi za nią da 1000 zł, a 23% czyli 230 zł mam dać temu co wystawił tą fakturę.

Która z tych możliwości jest dla mnie korzystniejsza i dlaczego? 

Bardzo długo szukałem odpowiedzi na te pytania i znalazłem ich aż za dużo, ale sporo jest sprzecznych, dlatego proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-09 18:28 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

  Przede wszystkim, jeśli prowadzi Pan DG  i w PKD jako prowadzący DG ma Pan wpisaną działalność w zakresie wykonywania stron internetowych, to umowa zlecenia , umowa o dzieło jako osoby fizycznej wykonującej osobiście zlecenie  nie wchodzi w grę. Musi Pan rozliczyć je z prowadzonej działalności wystawiają fakturę

  A umowa o dzieło liczy się: kwota brutto - koszt uzyskania przychodu i od różnicy płaci się podatek18%

  www.deklar.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • tom.tych

  Dodano 2013-11-17 13:27 przez tom.tych

  Czy montaż bez VAT jest możliwy?

  Witam,
  prowadzę świeżo rozpoczętą działalność, gdzie jestem vatowcem i napotkałem przy pierwszym poważnym zleceniu niebywale trudny problem.
  Chodzi o sprzedaż i montaż okien. Klient wyszedł z propozycją, aby nie umieszczać cen montażu na fakturze. Rozumiem, że chce w ten sposób mieć niższe koszty o ...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-17 12:23 przez konto usunięte

  Jak zaliczyć w KUP wydatki związane ze środkami trwałymi?

  Prowadzę działalność gospodarczą, jestem płatnikiem podatku VAT, rozliczam się wg jednolitej stawki 19%. W dniu 26.09.2013 zakupiłam używane auto na firmę od osoby fizycznej. W dniu 27.09.2013 przekazałam je do użytkowania dla celów służbowych do firmy.
  08.10.2013 r. wpłaciłam podatek PCC-3 na podst...

 • zabaP

  Dodano 2013-10-06 16:29 przez zabaP

  Czy osoba zatrudniona na umowę zlecenie może wystawiać w moim imieniu faktury VAT?

  Witam, 
  prowadzę działalność gospodarczą, moje obowiązki przekazałam zleceniobiorcy. Czy w czasie mojej niezdolności do pracy osoba, z którą podpisałam umowę zlecenie może wystawiać za mnie faktury VAT? Czy to wymaga jakiegoś uregulowania w postaci upoważnienia lub coś w tym rodzaju?
  Z góry dziękuję...

 • konto usunięte

  Dodano 2013-10-06 13:14 przez konto usunięte

  Paliwo kupione w Niemczech a podatek VAT

  Wyjeżdzając do Niemiec tankując tam paliwo dostaję rachunek. Ten rachunek wliczam w koszty. A jak to jest z VAT? Czy powinienem w Polsce obliczyć VAT 23% z rachunku i odprowadzać podatek VAT z zakupionego paliwa w Polsce? Oczywiście paliwa nie wywożę z Niemiec, tylko ono mi służy tam do przemieszcza...

 • Angelika_W

  Dodano 2020-09-13 20:13 przez Angelika_W

  Okulary dla kierowcy

  Zleceniobiorca, kierowca w firmie transportowej. Zalecenie od lekarza - okulary korekcyjne do kierowania pojazdem. Czy fakturę za zakup okularów przez zleceniodawcę można przyjąć w KUP? Czy będzie to przychód dla zleceniobiorcy? Co z VAT-em? Jak kompleksowo rozliczyć taką sytuację?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania