eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaSprzedaż / Obsługa klienta › Czy montaż bez VAT jest możliwy?


2013-11-17 13:27 autor: tom.tych

3 592 odsłon

Czy montaż bez VAT jest możliwy?

Witam,

prowadzę świeżo rozpoczętą działalność, gdzie jestem vatowcem i napotkałem przy pierwszym poważnym zleceniu niebywale trudny problem.

Chodzi o sprzedaż i montaż okien. Klient wyszedł z propozycją, aby nie umieszczać cen montażu na fakturze. Rozumiem, że chce w ten sposób mieć niższe koszty o VAT za montaż, ale w ten sposób dochodzi do przestępstwa. Poza tym jeżeli nie będę miał udokumentowanego montażu, mogę w ogóle nie zobaczyć pieniędzy za montaż, bo przecież kupił bez usługi.

Czy poza odmówieniem, mam jeszcze jakąś inną opcję?

Proszę o szybką podpowiedź,

pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-11-17 14:20 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Inną opcją może być zwrócenie uwagi kontrahentowi, że za takie uchybienie grozi również jemu opowiedzialność karnoskarbowa, ponieważ  jeżeli dostawca lub usługodawca wystawi nierzetelnie fakturę, to nabywca towaru lub usługi również narażony jest na odpowiedzialność karnoskarbową jako podmiot, który posługuje się takim dokumentem. 
    Mówi o tym  
     art. 62,który określa karalność tzw. przestępstw i wykroczeń fakturowych. W myśl §1 art 62  kto wbrew obowiązkowi nie wystawia faktury lub rachunku za wykonanie świadczenia, wystawia je w sposób wadliwy albo odmawia ich wydania, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych; natomiast zgodnie z §2 - kto fakturę lub rachunek wystawia w sposób nierzetelny albo takim dokumentem posługuje się, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynów zabronionych określonych powyżej, podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe

    I jeszcze, żeby podlegać ww art. Zachowanie polegające na wadliwym lub nierzetelnym wystawieniu faktury musi być zawinione, aby mogło stanowić przestępstwo. Powyższe przestępstwo może być popełnione wyłącznie umyślnie.

    Oceń odpowiedź 0 4

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-11-17 14:53 autor odpowiedzi: tom.tych

    Tak też myślałem.  Wolałem się upewnić. Dzięki za szybką odpowiedz. Pozdrawiam

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-12-11 10:41 przez konto usunięte

    Sprzedaż auta, od którego VAT nie był odliczany

    Prowadzę działalność gospodarczą, która jest zwolniona z VAT i kupiłem auto. amortyzowałem go i wykorzystywałem do tej działalności. W międzyczasie zostałem płatnikiem VAT, ale to auto było wykorzystywane jedynie do celów działalności z VAT-u zwolnionej. Chciałbym je teraz sprzedać. Czy mam obowiąze...

  • malgosa

    Dodano 2013-04-25 12:24 przez malgosa

    Co można odliczyć od VAT prowadząc działalność gospodarczą?

    Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Rozliczam się na zasadzie ryczałtu i jestem płatnikiem VAT.
    Co mogę odliczać od VAT-u i czy muszę co miesiąc składać rozliczenie w skarbówce?

  • stach0226

    Dodano 2016-05-12 07:57 przez stach0226

    Jak rozliczyć VAT?

    Witam serdecznie, 
    założyłem firmę 9 maja, a więc całkiem niedawno. Jestem płatnikiem VAT. Wystawiłem klientowi fakturę w tym było 23% doliczonego VAT. Klient odpisał, co następuje: "Jako nowa firma jest Pan zwolniony z VAT do obrotu, nawet w przypadku bycia aktywnym podatnikiem VAT. Zwolnienie podm...

  • Rafal 01

    Dodano 2013-10-28 15:24 przez Rafal 01

    WNT a rozliczenie VAT

    Witam,
    jestem płatnikiem VAT, posiadam VAT UE, nabyłem towar (sklep APPLE) u dostawcy posługującym się irlandzkim adresem i polskim NIP-em. Otrzymałem fakturę VAT z NIP wyliczoną w PLN oraz 2 faktury VAT z korektą. Z mojego konta została ściągnieta kwota brutto, natomiast 2 dni później dostałem zwro...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-03 21:00 przez konto usunięte

    Jaki VAT wystawiać fakturę, jeśli usługę wykonała niemiecka firma w dla polskiej w Polsce?

    Dzień dobry,
    mam niemiecką firmę i usługę wykonałem w Polsce. Jaki wystawiam VAT na fakturze? Niemiecki czy polski, a może fakturę zerową?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Sprzedaż / Obsługa klienta

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania