eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zwolnienie z przyczyn zakładu pracy. Czy należy mi się odprawa?


2014-02-05 22:33 autor: upil

15 562 odsłon

Zwolnienie z przyczyn zakładu pracy. Czy należy mi się odprawa?

Zostałam zwolniona z art. 30 par. 1pkt. 1 kodeksu pracy w związku z art. 10 ust. 1 z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U.z 2003r.Nr.90,poz844ze zm.). Było to rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracowników tj. zmniejszenie zatrudnienia w zakładzie na dziale szwalni na skutek ograniczenia planów produkcyjnych w 2013 r.

Rozwiązanie nastąpiło z dniem 1 maja 2013 r., dostałam 3-miesięczną odprawę emerytalną, pracowałam tam 8 lat, a dowiedziałam się, że powinnam dostać odprawę za zwolnienie mnie z przyczyn zakładu. Dostałam odprawę emerytalną ponieważ zakład wiedział, że po wykorzystaniu 6-miesięcznej kuroniówki przejdę na świadczenie przedemerytalne.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-06 05:49 autor odpowiedzi: Łukasz Obrał - radca prawny

  Odprawa należy się w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron.

  Jeżeli więc Pani pracodawca zatrudniał ponad 20 osób to powinien wypłacić odprawę.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-06 08:54 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  Odprawa emerytalna nie wyłącza odprawy z tytułu likwidacji stanowiska pracy - może Pani o nią wystąpić.

  Prawo do odprawy przedawnia się po 3 latach od rozwiązania stosunku pracy, więc jeszcze może Pani to zrobić.

  radca prawny - specjalista prawa pracy

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • upil

  Dodano 2014-02-06 22:20 przez upil

  Rozwiązanie umowy z przyczyn zakładu pracy. Czy dostanę odprawę?

  Witam,
  zostałam zwolniona z przyczyn zakładu pracy. W tej chwili przebywam na świadczeniu przedemerytalnym, odchodząc z pracy dostałam odprawę emerytalną. Czy należy mi się odprawa z tytułu zwolnienia z przyczyn zakładu i jaka jest podstawa prawna?
  Dziękuję.

 • isio.64

  Dodano 2013-12-27 18:47 przez isio.64

  Likwidacja stanowiska pracy i wypowiedzenie z pracy

  Witam,
  co mogę zrobić, żeby zakład pracy dał mi wypowiedzenie z pracy za porozumieniem stron? Jestem na tym stratny, a przecież przyczyna rozwiązania stosunku pracy to likwidacja stanowiska pracy. Nie tylko ja zostałem zwolniony. W jaki sposób mogę się do tego odwołać? Czy wszystko zostało przekreśl...

 • iw71

  Dodano 2017-06-20 21:30 przez iw71

  Zwolnienie z winy pracodawcy

  Witam,po 6 latach pracy dostałam wypowiedzenie (likwidacja stanowiska). Mam 3 miesiące wypowiedzenia i 2 miesiące odprawy. Zaproponowano mi, że po zakończeniu okresu wypowiedzenia otrzymam inne stanowisko, ale będę zatrudniona przez inną firmę (podwykonawca), jeżeli się zgodzę, to czy niewykorzystan...

 • aba

  Dodano 2014-01-24 22:23 przez aba

  Odprawa z tytułu likwidacji stanowiska

  Zakład zatrudnia 30 osób, pracownicy w związku z likwidacją stanowisk są zwalniani i dostają odprawy. Czy ja jako 19,18 osoba mam też prawo do odprawy, jeśli zostanę zwolniona z przyczyn ekonomicznych zakładu?

 • upil

  Dodano 2014-02-18 15:26 przez upil

  Przejście na świadczenie przedemerytalne. Czy należy się odprawa emerytalna?

  Witam,
  mam pytanie, czy należy mi się odprawa emerytalna, jeżeli po zwolnieniu z pracy przeszłam na świadczenie przedemerytalne. Zwolnienie było z przyczyn zakładu pracy i tę odprawę dostałam, zatrudnionych osób w zakładzie jest ponad 400. 
  Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące mojej siostry. Została ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania