eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Zwolnienie lekarskie w ciąży. Czy do wynagrodzenia liczą się też nagrody dla pracowników?


2014-01-30 11:37 autor: 220energy

22 033 odsłon

Zwolnienie lekarskie w ciąży. Czy do wynagrodzenia liczą się też nagrody dla pracowników?

Witam,

jestem w ciąży i jestem na zwolnieniu. Słyszałam, że wynagrodzenie wypłacane w tym okresie, to średnia jaką otrzymywało się w roku poprzedzającym. Chciałabym dowiedzieć się czy do wynagrodzenia podstawowego (miesięcznego) doliczane są takie dodatkowe dochody jak trzynastka, tzw. wczasy pod gruszą, nagrody, premie?

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-30 11:57 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  100 % podstawy wynagrodzenia  nie z poprzedniego roku, ale z ostatnich 12 miesięcy. Nie wszystkie składniki wybagrodzenia wliczają się do zasiłku chorobowego.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 4 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-31 11:55 autor odpowiedzi: netka.fka

  A dokładniej:

  Wynagr. za czas choroby: (pierwsze, zapewne w tym przypadku 33 dni wypłaca pracodawca). Zasiłek pracodawca lub ZUS.

  Podstawa (brutto) zasiłku stanowi przeciętne! miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających powstanie choroby. Innymi słowy dod.wynagr roczne dzieli się przez 12 m-cy i tą kwotę dodaje do podstawy.

  Pod uwagę są brane składniki stanowiące podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe / wypadkowe, po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne. Czyli te brutta od których były potrącane te składki. Np. wypłaty z ZFŚS nie będą miały związku.

  Również nie bierze się pod uwagę tych składników, które w okresie wynagrodzenia chorobowego pozostają niezmienne.

  S_olcia skomentował/a odpowiedź 2014-04-08 10:47

  Na jakiej podstawie możemy udowodnić że premia pozostaje zmienna w okresie chorobowego ( kiedy nie przebywałam na chorobowym i nie mam jak wykazać że w zakładzie pracy właśnie tak praktykuje się liczenie premii uznaniowej -też odlicza się przy chorobowym.Nie było podpisane żadne porozumienie i nie ma regulaminu premii.Mozę na podstawie takiej samej sytuacji u innych pracowników?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-08-28 16:20 autor odpowiedzi: Krystyna1609

  Witam
  Ile będzie wynosić wynagrodzenie dla kobiety w ciąży  z takimi zapisami w umowie (wynagrodzenie jest zmiennie w zależności od ilości dni roboczych):
  Stawka godzinowa
  Dodatek funkcyjny (w przypadku urlopu został proporcjonalnie pomniejszony)
  Premia uznaniowa (z tego co wiem jest niektórym pracownikom zabierana za "zle" wykonywanie pracy lub za chorobowe (zazwyczaj zabierają jak ktos z byle powodu nagle daje zwolnienie, natomiast pracownik który bylo widać ze jest chory premia ta nie została zabrana)
  Dziekuje i pozdrawiam 

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Monika_Kaprys

  Dodano 2020-12-02 18:23 przez Monika_Kaprys

  Wynagrodzenie w okresie niezdolności do pracy w ciąży - nauczyciel

  Proszę o pomoc w sprawie wysokości wynagrodzenia nauczyciela będącego na zwolnieniu lekarskim w ciąży. Czy są podstawy prawne regulujące wynagrodzenie w tej sytuacji?
  W mojej pensji nie zostały zawarte wypłacane wcześniej świadczenia: dodatek motywacyjny, wychowawczy, godziny ponadwymiarowe wypracow...

 • rubi123

  Dodano 2014-08-07 18:12 przez rubi123

  Ile należy mi się na zwolnieniu będąc w ciąży?

  Witam,
  mam umowę na czas nieokreślony, jestem w ciąży w 3 miesiącu na zwolnieniu w sumie jestem od 9 lipca do 19 sierpnia.
  Moje wynagrodzenie zasadnicze to 2720 zł, plus 400 zł premii. Czy pracodawca jest zobowiązany do 100% wynagrodzenia, czyli ok. 2 300 do ręki, bo moja wypłata jaka dostałam to 15...

 • marlena8181

  Dodano 2014-06-02 11:44 przez marlena8181

  Wysokość zasiłku i wynagrodzenia podczas L4 w ciąży

  Witam serdecznie,
  od 5 lat jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony. Obecnie jestem w 8 miesiącu ciąży i ostatnio byłam na zwolnieniu 8 dni, 1 dzień przerwy i kolejne 21 dni. W maju przypadło 19 dni. Zwolnienie z kodem B (ciąża, 100%). Oprócz pensji podstawowej otrzymuję premię wynik...

 • paula23paula

  Dodano 2014-01-14 22:13 przez paula23paula

  Ile wyniesie chorobowe, jeśli pracuję dopiero ponad miesiąc?

  Jestem zatrudniona od 1 grudnia, wiec minął miesiac. Lekarz każe mi iść na chorobowe ponieważ coraz gorzej czuję się w ciąży, tylko że boję się o pieniążki, które są mi potrzebne. Czy jeżeli pójdę na chorobowe 24 stycznia, to ZUS wypłaci mi chorobowe 100%?
  Proszę o informację.

 • Hania14

  Dodano 2013-12-04 18:39 przez Hania14

  Jak jest wyliczanie wynagrodzenie na L4 w czasie ciąży?

  Witam,
  jestem w zagrożonej ciąży, od 3 miesiąca jej trwania na zwolnieniu lekarskim. Mam podpisaną umowę na 1600 zł brutto, jednakże pensję dostawałam co miesiąc w kwocie 1500 zł netto (przelew bankowy tyt. WYNAGRODZENIE), ponieważ jest tam doliczana premia.
  Podczas zwolnienia otrzymuję wynagrodzeni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania