eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Odprawa pieniężna w przypadku likwidacji stanowiska pracy


2013-09-28 15:21 autor: Aga1707

4 560 odsłon

Odprawa pieniężna w przypadku likwidacji stanowiska pracy

Witam serdecznie,

02.09.2013 przerwałam urlop wychowawczy, ponieważ mój synek poszedł do przedszkola i tego dnia dostałam 3-miesięczny okres wypowiedzenia bez świadczenia pracy z powodu likwidacji stanowiska pracy. Pracuję w tej firmie ponad 18 lat - umowa była na czas nieokreślony. Chciałabym się dowiedzieć czy należy mi się odprawa, jeśli tak to w jakiej wysokości?

Czy jest to uzależnione od ilczby pracowników w danym przedsiębiorstwie? Jeśli tak, to czy osoby pracujące na umowę zlecenie lub o dzieło też wlicza się do stanu pracowników firmy i czy inne osoby na urlopach wychowawczych też należy policzyć?

Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję,

Agnieszka

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

  2013-09-28 16:18 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 20 osób to odprawa się Pani należy w wysokości 3 miesiecznej pensji. Za miesiące pozostawania bez pracy w okresie wypowiedzenia powinna Pani dostać pieniądze. Osoby na urlopach wychowawczych wliczają się do liczby pracowników. Osoby z umów cywilno-prawnych nie.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-09-28 16:52 autor odpowiedzi: Piotr Górny - prawo pracy

  rzeczywiście  liczy się tylko ilość osób (nie etatów) zatrudnionych w ramach stosunku pracy, bez umó cywilnoprawnych i 1-osobowych firm.

  odprawa w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia obliczonego jak ekwiwalent za urlop ale nie może przekraczać 15- krotności minimalnego wynagrodzenia (w 2013 r.  - 24000 PLN)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Wypowiedzenie umowy a potem likwidacja stanowiska?

  Wypowiedzenie umowy a potem likwidacja stanowiska?

  Wypowiedzenie umowy o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy nie musi następować w tym samym czasie, w którym faktyczne kończy się proces likwidacji tego stanowiska. Likwidacja stanowiska nie jest bowiem czynnością jednorazową, ale jest ...

 • Powrót z urlopu wychowawczego a likwidacja stanowiska

  Powrót z urlopu wychowawczego a likwidacja stanowiska

  Pracownikowi powracającemu z urlopu wychowawczego można wręczyć wypowiedzenie. Najpierw jednak należy dopuścić go do pracy na takim samym lub równorzędnym stanowisku, jakie zajmował przed pójściem na urlop. Jeżeli takiego stanowiska nie ...

 • Upadłość firmy a prawa pracownika

  Upadłość firmy a prawa pracownika

  Ciąża, urlop macierzyński, wychowawczy i zwolnienie lekarskie, to okres kiedy pracownik nie musi obawiać się utraty miejsca zatrudnienia. Problem pojawia się w momencie ogłoszenia przez firmę upadłości bądź likwidacji.

 • Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

  Powrót z urlopu wychowawczego po wypowiedzenie?

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: po zakończeniu urlopu wychowawczego pracownica stawiła się w firmie w gotowości do ponownego podjęcia pracy. Tam czekało ją jednak rozczarowanie- pracodawca wręczył jej wypowiedzenie umowy o pracę. ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania