eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaWynagrodzenia i inne świadczenia › Co zrobić gdy pracodawca nie wypłacił ekwiwalentu za urlop?


2013-09-28 10:02 autor: iwona770206

8 971 odsłon

Co zrobić gdy pracodawca nie wypłacił ekwiwalentu za urlop?

Witam,

Mam problem: pracowałam na umowę na czas nieokreślony. 20 marca urodziłam dziecko, złożyłam stosowny wniosek o urlop macierzyński roczny. W międzyczasie pracodawca zlikwidował oddział, w którym pracowałam. Dostałam wypowiedzenie umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Dodam, że główna siedziba mieści się w innej miejscowości. Czy pracodawca mógł tak postąpić?

Druga sprawa: napisałam wniosek o roczny urlop macierzyński, pracodawca zgłosił do ZUS wymiar podstawowy urlopu, czyli 24 tygodnie. Dostałam już świadectwo pracy, w którym pracodawca napisał, że zostało mi niewykorzystanego urlopu 18 dni i został wypłacony ekwiwalent. Do tej pory nie otrzymałam ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-09-28 10:26 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  1. Będąc na urlopie macierzyńskim nie może Panią zwolnić, chyba że zlikwiduje firmę. Proszę poinformować PIP o oddać sprawę do sądu.

  2. Okres wypowiedzenia zależy od stażu pracy u danego pracodawcy.

  2.eżeli chodzi o ekwiwalent, to powinna Pani napisać pismo do pracodawcy o zapłatę należności wraz z odsetkami (okres przedwanenia to 3 lata) z potwierdzeniem odbioru. Jeżeli nie będzie żadnej reakcji powinna Pani powiadomić Państwową Inspekcję Pracy a następnie oddać sprawę do sądu.

  TOMEKKRK

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2015-07-29 11:20

  W dniu 10.07.2015. złożyłem wypowiedzenie umowy o prace (2-tygodniwy okres wypowiedzenia). Mój pracodawca nie był z tego faktu zadowolony. Dziś poprosiłem o wypłatę ekwiwalentu w wymiarze 15 dni (2014), 16 dni(2015). Pracodawca straszył mnie sądem, stwierdził, że nie wypłaci mi należności. Byłem dobrym pracownikiem, a teraz szef zarzuca mi, że przez moje decyzje ponosi dodatkowe koszta (co jest bzdurą) i właśnie tym argumentuje niewypłacenie świadczenia. Nie wiem czy to jest ważne, ale zarabiałem najniższą krajową, umowa na czas określony (do 2016r.), 8-godzinny czas pracy . Czy może nie wypłacić mi ekwiwalentu lub odjąć mi z wypłaty za lipiec- celem zadośćuczynienia za wymyślone koszta, które niby ponosi? Oczywiście w świadectwie pracy napisano, że ekwiwalent za niewykorzystany urlop został wypłacony.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 10

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Wynagrodzenia i inne świadczenia

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania