eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną będącą płatnikiem VAT


2017-10-03 11:35 autor: Tomo

3 716 odsłon

Sprzedaż samochodu przez osobę fizyczną będącą płatnikiem VAT

Witam,

w 2014 roku kupiłem samochód od osoby fizycznej - umowa kupna-sprzedaży i podatek od zakupu nie był odliczany.

Od roku 2015 jestem osobą fizyczną będącą płatnikiem VAT, nie mam zarejestrowanej działalności gospodarczej, ale jestem płatnikiem VAT. Co miesiąc wystawiam fakturę VAT firmie, której wynajmuję nieruchomość (pokój w budynku hotelowym).

Od roku 2016 użytkuję samochód w celach prywatnych jak również sporadycznie do wykonywania czynności opodatkowanych (sposób mieszany). Odliczam 50% VAT od kosztów paliwa i napraw samochodu. Nie mam działalności gospodarczej więc samochód nie został wprowadzony do środków trwałych.

Czy jeśli w 2017 sprzedaję samochód, to czy jest to dochód, który powinien być opodatkowany podatkiem VAT i jestem zobowiązany wystawić fakturę VAT? Czy jeśli jestem zobowiązany do wystawienia faktury, czy może to być faktura VAT marża?

Z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-10-10 09:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Czyli jest prowadzona działalność gospodarcza na potrzeby VAT-u (najem). Osobiście sporządził bym notatkę, że z dniem x samochód przestaje być wykorzystywany na potrzeby tego najmu i np. w miesiącu następnym czy później sprzedałbym go na umowę kupna sprzedaży.
  Rozumiem, że określone czynności dodatkowe w związku z najmem miały miejsce. Jeżeli bowiem tylko wystawiał Pan fakturę za najem i nic więcej w związku z nim nie było robione - trudno będzie bronić odliczenia połowy VAT od wydatków związanych z samochodem. Ten bowiem musiał służyć tej działalności (czyli najmowi), aby mieć (chociażby ograniczone) prawo do odliczenia VAT.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania