eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Handel samochodami


2021-11-27 21:45 autor: Matterex

8 903 odsłon

Handel samochodami

Witam serdecznie.  Od nowego roku planuje otworzyć działalność - handel samochodami osobowymi, tzn. chce kupować miejskie autka i sprzedawać po wcześniejszych naprawach.

1.  Kupując samochód od osoby prywatnej kupuje go na moją firmę? (Sporządzamy umowę kupna sprzedaży? czy kupuje go na fakturę czyli na firmę?)

2. Potem, jeśli  chce sprzedać auto, wystawiam fakturę vat marża. Np. (kupiłem wcześniej auto za 5000 tysięcy, sprzedaje go za 7000 tys. Czyli moja marża, mój zarobek to 2000 tys.  i od tego odprowadzam vat 23% i jeszcze podatek dochodowy  (17%) bodajże. Zarobek to około 1400 zł. Czy tak to właśnie funkcjonuje?

3. Czy faktury, które będę zbierał za paliwo np. części  czy kosmetyki do auta to ten podatek dochodowy od marż przy sprzedaży wyjdzie mniejszy przy  rozliczaniu miesięcznym?? Jak to wygląda??

3. Będę miał okazje kupić auto np. też od handlarza, który też wystawia VAT marzę. Co wtedy? On wystawia mi tą fakturę i potem ja również przy sprzedaży to samo?

4. Ostatnie pytanie, czy kupując te samochody w celu dalszej odsprzedaży za każdym razem płacę ten podatek 2% PCC od każdego auta? I jeśli chodzi o rejestrację. Kupie auto np. od pani Zosi to rozumiem że nie muszę rejestrować auta? Jeśli nie sprzedam go w ciągu 30 dni to potem muszę zarejestrować??

5. Proszę wytłumaczyć mi to najprościej jak się da

Pytanie zaktualizowano 2021-11-28 18:49

Oczywiście chodzi mi o krajowe samochody

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2021-12-02 12:51 autor odpowiedzi: Krzysztof S.

  1. Tak – umowę należy sporządzić na dane firmy

  2. Przy ustalaniu podatku od marży uwzględniamy jedynie cenę, którą zapłaciliśmy zbywcy samochodu. Czyli tak – zarobiliśmy na aucie z przykładu 2 tys. zł, to w tym jest VAT i dochodowy.

  3. Tak – gdy wybierzemy opodatkowanie od dochodu, to zakup kosmetyków paliwa, części zamiennych czy usług będzie zmniejszał zarówno VAT jak i dochodowy.

  3.a. Tak fakturę wystawia najpierw handlarz (zbywca), a potem Pan – ostatecznemu kupującemu.

  4. PCC będzie tylko przy zakupie samochodów na umowę kupna sprzedaży, czyli tych, które są poza podatkiem VAT. Gdy sprzedawca wystawi Panu fakturę (nie ważne czy będzie na niej VAT czy nie), PCC nie będzie.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2022-01-04 08:05 autor odpowiedzi: Matterex

  Chciałbym dopytać o kasę fiskalną. Bo rozumiem że powyżej 20tys obrotow  będę musiał mieć kasę fiskalną? Pomimo że nie prowadzę warsztatu ani innych usług tj. Pranie tapicerki itp?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • NIP na fakturze VAT to element ważny ale nie strategiczny

  NIP na fakturze VAT to element ważny ale nie strategiczny

  W podatkach faktura VAT ma bardzo ważne znaczenie. Jest to bowiem podstawowy dokument źródłowy, służący do rozliczeń ze skarbówką - tak zarówno w podatku dochodowym jak i podatku od towarów i usług. Faktura jest dokumentem zdefiniowanym ...

 • Czy faktura bez NIP nabywcy pozbawia prawa do odliczenia VAT?

  Czy faktura bez NIP nabywcy pozbawia prawa do odliczenia VAT?

  Dokumentem uprawniającym do fizycznego odliczenie podatku VAT jest z reguły faktura wystawiona przez sprzedawcę. Faktura taka winna zawierać ściśle określone elementy, które wymienia wprost ustawa oraz rozporządzenia wykonawcze wydane na ...

 • Błędy fiskusa czyli aparat skarbowy jak "szwajcarski zegarek"

  Błędy fiskusa czyli aparat skarbowy jak "szwajcarski zegarek"

  Coraz więcej sporów z fiskusem, błędów w postępowaniach podatkowych (i to już na etapie gromadzenia materiału dowodowego), uchylanych decyzji podatkowych czy skarżonych interpretacji oraz namiastka możliwości obrony podatnika przed ...

 • Faktura bez NIP a odliczenie VAT i koszty firmy

  Faktura bez NIP a odliczenie VAT i koszty firmy

  Podczas dokonywania zakupów w celach firmowych zdarza się, że otrzymana faktura VAT nie posiada numeru NIP nabywcy. Czy to dyskwalifikuje tak udokumentowany wydatek z ujęcia go w kosztach i nie daje możliwości odliczenia podatku VAT?

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania