eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Czy mogę sprzedawać drewno ze stawką 8%?


2015-08-02 23:01 autor: karasz2

4 016 odsłon

Czy mogę sprzedawać drewno ze stawką 8%?

Witam,

działalność będzie polegać na sprzedaży drewna kominkowego, opałowego. Będę skupowała drewno w stawkę 8% i 23%.

Czy drewno w stawce 8% mogę sprzedać firmom? Zaznaczę, że chcę skorzystać ze zwolnienia podmiotowego.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-08-03 08:05 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Zwolnienie podmiotowe, zakładając, że w Pana przypadku jest możliwe, to sprzedaż ze stawką zwolnioną, bez vat.

    karasz2 skomentował/a odpowiedź 2015-08-04 21:07

    a czy może Pani udzielić mi informacji czy na sprzedaż drewna kominkowego może obowiązywać zwolnienie podmiotowe?w moim us dostałam informację że mogę, i jeszcze mam pytanie jeżeli sprzedaję drewno dla osób fizycznych do kasy fiskalnej obowiązuje limit 20 tys ale czy to jest kwota brutto?, a limit do vatu to 150 tys po wartości netto?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-03 10:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Dokładnie - skoro korzystamy ze zwolnienia, to nasza sprzedaż jest zwolniona (stawka zw) mimo kupowania towaru opodatkowanego stawkami podstawową bądź obniżoną.
    Ps. Faktycznie na drewno opałowe obowiązuje stawka VAT w wysokości 8%.

    karasz2 skomentował/a odpowiedź 2015-08-04 21:02

    ale czy mogę drzewo sprzedawać firmą na stawkę zw, drewno jest na st 8% PKWIU 02.20.14.0 jako drewno opałowe i w st 23% pkwiu 02.20.11.0 oraz 02.20.12.0 jako wielkowymiarowe,tartaczne,zatem moje pytanie brzmi czy to na 8% mogę sprzedawać firmą?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-05 06:52 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Sprzedawać Pan może, ale ze zwolnieniem z VAT, skoro to zostało wybrane. Nie może być tak, że jak sprzedajemy firmom, to stosujemy np. VAT 8% albo 23%, bo firma sobie odliczy, a jak osobom prywatnym, to ze zwolnieniem. Skoro wybrał Pan zwolnienie z uwagi na obroty z VAT-u, to jest nim objęta cała Pana sprzedaż.
    Reasumując kupuje Pan drewno na 8% i 23%, zaś sprzedaje na "zw" - zwolnione.
    eGospodarka.pl - Dział Podatkowy zaktualizował/a odpowiedź 2015-08-05 06:54
    Dodam też, odnośnie tych limitów, że 150 tys. zł czy 20 tys. zł to co do zasady wartości netto. Niemniej przy korzystaniu ze zwolnienia brutto = netto.

    karasz2 skomentował/a odpowiedź 2015-08-05 09:48

    bardzo dziekuję za udzieleni informacji, a może Pan wskazać artykuł ustawy do tych limitów

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-05 11:00 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    zwolnienie z VAT to art. 113 ustawy. Co do kasy fiskalnej, nie pamiętam który niemniej, jest to przepis z rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących.
    Warto pamiętać, że w pierwszym roku działalności limity te liczy się proporcjonalnie.

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Andrzejxx

    Dodano 2022-09-08 07:26 przez Andrzejxx

    Wynajem jachtu a vat

    Czy wynajmując jacht w ramach działalności gospodarczej muszę być vatovcem? Nie osiągam przychodów 200 tys.

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-24 14:34 przez konto usunięte

    Usługi BHP. Czy podlegają VAT?

    Moja firma prowadzi działalność doradczą w zakresie BHP (usługi, szkolenia) - nie jestem płatnikiem VAT. Do grudnia wystawiałam rachunki. Od stycznia moje biuro poinformowało, że mam wystawiać faktury. Zapłaciłam 170 zł opłaty rejestracyjnej VAT. Cały czas jest zwolniona z VAT.
    W związku z tym mam p...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-03-22 20:32 przez konto usunięte

    Sprzedaż motocykla kupionego w lutym 2014 do końca marca 2014

    Witam,
    kupiłem motocykl na firmę (osoba fizyczna prowadząca działalność...). Koszt około 30000 brutto. Odliczyłem pełny VAT i dokonałem jednorazowej amortyzacji. Motocykl okazał się pomyłką. Chcę go sprzedać. Czy w okresie między 1 stycznia a 31 marca 2014 mogę skorzystać ze sprzedaży zwolnionej z V...

  • konto usunięte

    Dodano 2015-04-07 15:53 przez konto usunięte

    Szkolenie realizowane za granicą a VAT

    Dzień dobry,w ramach działalności szkoleniowej prowadził będę szkolenie w Niemczech. Czy i jaki VAT powinienem doliczyć do faktury sprzedażowej? Jestem płatnikiem VAT, moim klientem jest zarejestrowane w Niemczech stowarzyszenie, które płatnikiem VAT nie jest.W internecie znalazłem zarówno informacj...

  • ww.karolinaa

    Dodano 2015-03-03 12:36 przez ww.karolinaa

    Zwolnienie z VAT i podatek od usług

    Dzień dobry,za kilka miesięcy otwieram małą działalność gastronomiczną. W związku z tym,  ze będzie to mała firma, póki co nie chcę być VAT-owcem. Wiem jednak, że do sprzedaży przygotowywanych na miejscu potraw, czy sprzedawanej kawy i herbaty muszę doliczyć VAT. W jakiej wysokości, gdzie mogę znale...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania