eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Zakup telefonu, abonament i księgowanie. Jak rozliczyć VAT?


2015-07-23 08:19 autor: Feliks

87 694 odsłon

Zakup telefonu, abonament i księgowanie. Jak rozliczyć VAT?

Otrzymałem fakturę za telefon na kwotę 1968 brutto, 1600 netto i 368 VAT. Kwota raty na fakturze z abonamentem jest równa 82 zł na stawce ZW., czyli 1968*24.

Jak mam rozliczyć faktury by prawidłowo rozliczyć VAT?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-27 15:47 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  czyli - tak dla jastności - wzięto abonament telefoniczny i telefon w promocji. telefon jest wart 1600 pln netto, przy czym opłata za niego została rozłożona na 24 raty miesięczne, co daje nam 82 pln.
  Na sam telefon otrzymano odrębną fakturę. Obecnie otrzymywana jest faktura za abonament, gdzie doliczana jest (już bez VAT) rata za telefon. Czy tak?

  Feliks skomentował/a odpowiedź 2015-08-04 07:43

  Tak, (przepraszam, nie odpisywałem, byłem na urlopie..) Kwota rat *24 miesiące daje cenę brutto telefonu, a wydawało mi się że powinno być netto

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-08-05 07:07 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Powinno być brutto, gdyż na raty rozłożono całą wartość telefonu, czyli brutto a nie netto.
  Generalnie fakturę za telefon rozliczamy od razu. Od razu odliczamy z niej też podatek naliczony (czyli mamy koszt jak i odliczenie VAT-u).
  Zakup ratalny nie wywoła przy tym negatywnych skutków w podatku VAT. Nie będzie Pana tutaj obowiązywać ulga na złe długi (oczywiście w przypadku gdy raty będą płacone ;).
  Pewien problem występuje w podatku dochodowym. Tutaj fiskus bowiem uważa, że powyższy sposób zapłaty wymaga tzw. korekty kosztów....
  Niemniej fiskus fiskusem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie ;) I można powiedzieć, że w pewnym sensie jest. Otóż inaczej uważają sądy administracyjne. Ich zdaniem, w przypadku płacenia rat w terminie, korekta kosztów nie jest wymagana. Przykład chociażby tutaj: http://www.podatki.egospodarka.pl/124132,Zatory-platnicze-zakupy-na-raty-nie-wymagaja-korekty-kosztow,1,68,1.html
  http://www.podatki.egospodarka.pl/124724,Zakupy-na-raty-a-korekta-kosztow-sady-administracyjne-vs-fiskus,1,68,1.html
  Niestety przepisy obowiązują zbyt krótko, aby nad sprawą pochylił się już NSA, stąd mamy jedynie wyroki WSA (i to w dodatku nieprawomocne).
  Tutaj info, jak należałoby postępować, gdyby stosować stanowisko fiskusa: http://www.podatki.egospodarka.pl/112328,Zakup-laptopa-na-raty-korekta-kosztow-w-podatku-dochodowym,1,69,1.html

  Co do rozliczeń bieżących. Z faktury za usługi telekomunikacyjne księguje Pan jedynie wartość samej usługi. Zapłata raty natomiast na podatki już "nie wpłynie", jako że faktura z tego tytułu została już rozliczona.
  Można to porównać do kredytu w banku. Część kapitałową raty zapłacić Pan musi, ale w koszty jej nie wrzuci - tu jest podobnie :).

  Feliks skomentował/a odpowiedź 2015-08-06 08:28

  Czy mógłby Pan pokazać jak to powinno wyglądać na kontach księgowych?

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 4 11

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Mayoi

  Dodano 2015-05-27 23:30 przez Mayoi

  Jak rozliczyć klienta zagranicznego w przypadku zwolnienia z VAT-u?

  Prowadzę działalność od niedawna. Jestem zwolniona z VAT-u (nie przekroczyłam 150 tys.). Mam zostać "twarzą" niemieckiej marki. PKD modelki wchodzi na PKD mojej firmy, więc muszę wystawić fakturę.Sesja odbędzie się w Polsce. Czy muszę wystąpić o VAT w UE? Czy na fakturze wpisać "odwrotne obciążenie"...

 • Paffcio

  Dodano 2017-02-20 14:12 przez Paffcio

  Naliczenie VAT przy usłudze świadczonej przez podmiot zarejestrowany w Anglii i zwolniony z VAT

  Witam,chciałbym zapytać o następującą sytuację:1. Umowa między spółką (usługodawcą) zarejestrowaną w Anglii, która ze względu na poziom przychodów (poniżej progu 80 tys. funtów) jest zwolniona z podatku VAT, a jednostką samorządu terytorialnego w Polsce (usługobiorca).2. Umowa dotyczy świadczenia na...

 • Feliks

  Dodano 2015-07-14 12:31 przez Feliks

  Zakup telefonu, abonament i faktura

  W ramach przedłużenia umowy z Orange zaoferowano nam abonament z nowym telefonem. Po podpisaniu aneksu dostaliśmy fakturę na aparat telefoniczny, gdzie wystawcą jest Autoryzowany Partner Orange, sposób zapłaty sprzedaż ratalna, raty będą doliczone do rachunku telefonicznego.
  Na fakturze z Orange jes...

 • Violet

  Dodano 2014-12-19 13:15 przez Violet

  Jak rozliczyć fakturę wystawioną przed dostarczeniem towaru?

  Witam, sprzedaję mojemu klientowi towar. Fakturę wystawię z datą grudniową. Dostawa towaru nastąpi dopiero w styczniu. To jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towaru.W jaki sposób mam ująć tę fakturę w miesięcznym rozliczeniu VAT (wpisać ja w grudniu czy w styczniu), a jak w PKPiR?

 • Roman46

  Dodano 2014-09-19 18:32 przez Roman46

  Odwrotne obciążenie i zapomniana faktura

  Zapomniałem uwzględnić fakturę na 37 zł w czerwcu za blachę. Czy tego typu faktura może zostać uwzględniona poprzez korektę deklaracji za czerwiec, czy trzeba ją rozliczyć w inny sposób?
  Czy jeżeli zostanie rozliczona później nadal będzie można wyzerować VAT, czy przepada jego "odliczenie"?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania