eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaKsięgowość / Finanse › Usługi BHP. Czy podlegają VAT?


2014-03-24 14:34 autor: konto usunięte

13 376 odsłon

Usługi BHP. Czy podlegają VAT?

Moja firma prowadzi działalność doradczą w zakresie BHP (usługi, szkolenia) - nie jestem płatnikiem VAT. Do grudnia wystawiałam rachunki. Od stycznia moje biuro poinformowało, że mam wystawiać faktury. Zapłaciłam 170 zł opłaty rejestracyjnej VAT. Cały czas jest zwolniona z VAT.

W związku z tym mam pytanie: czy w moim przypadku, gdy wystawiam faktury VAT na usługi (doradztwo) BHP, to muszę wpisywać 23% VAT czy mogę pisać "zw"? Na fakturze jest adnotacja „Podmiot zwolniony z VAT na podstawie art.113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towaru i usług.”

Moje PKD: 70.22.Z i 85.60.Z.

Moim zdaniem, jeśli jestem zwolniona z VAT, to nie powinnam pisać 23% VAT, nawet jak się zarejestrowałam jako zwolniony VAT.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2018-10-27 10:49 autor odpowiedzi: rudu

    Czy na 100 procentach jeEli wykonujemy osługe BHP oraz sZkolenia BHP i ppoz. Jak wybraliśmy przy rozpoczęciu działalności gospodarczej zwolnienie z vatu to 200 tys jest za. Potem jak przekroczymy to jest problem. Czekam na rozwinięcie tematu

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2018-10-29 05:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

    Gdy w usługach tych mieści się szeroko rozumiane doradztwo, nie ma zwolnienia z VAT. Wówczas ze zwolnień przedmiotowych korzystają tylko szkolenia.

    Buszino skomentował/a odpowiedź 2021-01-20 12:23

    A jeśli jest to jednorazowa usługa przygotowania dokumentacji wypadkowej?

    Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

    Oceń odpowiedź 1 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-12-11 10:41 przez konto usunięte

    Sprzedaż auta, od którego VAT nie był odliczany

    Prowadzę działalność gospodarczą, która jest zwolniona z VAT i kupiłem auto. amortyzowałem go i wykorzystywałem do tej działalności. W międzyczasie zostałem płatnikiem VAT, ale to auto było wykorzystywane jedynie do celów działalności z VAT-u zwolnionej. Chciałbym je teraz sprzedać. Czy mam obowiąze...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-25 19:33 przez konto usunięte

    Czy w 2014 r. osoba fizyczna nadal wystawia rachunki uproszczone?

    Jako osoba fizyczna wynajmuję pomieszczenia firmie (spółka z o.o.), która wymaga ode mnie wystawienia co miesiąc rachunku. Czy od stycznia 2014 powinnam nadal wystawiać rachunki uproszczone czy też faktury VAT ze stawką zwolnioną? Nie wiem, czy nowe przepisy także mnie dotyczą?

  • ankaitali

    Dodano 2014-01-02 11:29 przez ankaitali

    Uczę języków obcych. Czy zamiast rachunków teraz mam wystawiać faktury VAT?

    Witam!
    Prowadzę jednoosobową firmę, w której uczę języków obcych (kod 85.59a). Prowadzę KPiR na zasadach ogólnych. Do tej pory wystawiałam rachunki za usługę. Jak sytuacja wygląda teraz?
    a). Czy od 1 stycznia 2014 muszę wystawiać TYLKO faktury VAT dla zwolnionych z VAT, czy mogę nadal wystawiać rach...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-12-21 17:53 przez konto usunięte

    Czy będę mógł wystawiać faktury VAT na 8% w 2014 r.?

    Moja firma świadczy usługi montażu stolarki budowlanej oraz sprzedaje stolarkę budowlaną (głównie okna i drzwi). Chciałem zapytać, czy po 31.12.2013 nadal będę mógł wystawiać faktury z 8% stawką VAT, a jeżeli tak, to w jakich przypadkach i czego będę musiał żądać od klienta, żeby być w zgodzie z now...

  • lussii

    Dodano 2013-12-01 12:01 przez lussii

    Czy za wynajem mieszkania płacimy VAT?

    Prowadzę działalność - sklep, jestem podatnikiem VAT-u, i wynajmuję prywatne mieszkanie. Płacę 8,5 procent podatku od wynajmu jako osoba prywatna. Czy mam płacić VAT? Wiem, że nie płaci się VAT-u od mieszkania, ale teraz już nie jestem pewna, bo od pomieszczenia magazynowego dostałam odp., że muszę ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Sprzedaż samochodu nie zawsze musi być udokumentowana fakturą VAT

    Sprzedaż samochodu nie zawsze musi być udokumentowana fakturą VAT

    Fakturę wystawia się w celu udokumentowania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Gdy sprzedaż samochodu stanowiła czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem faktury wystawiać nie trzeba - uznał Dyrektor Krajowej Informacji ...

  • Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

    Brak podstawy prawnej zwolnienia podmiotowego na fakturze VAT

    Podatnik korzystający ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, na wystawianych fakturach nie ma obowiązku podawać podstawy prawnej tego zwolnienia - uznał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji ...

  • Jak dokumentować sprzedaż zwolnioną z VAT?

    Jak dokumentować sprzedaż zwolnioną z VAT?

    Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że podatnik co do zasady nie jest obowiązany do wystawiania faktur w odniesieniu do sprzedaży zwolnionej od tego podatku. Fakturę trzeba jednak wystawić, gdy żąda tego nabywca towaru bądź ...

  • Faktura podatnika zwolnionego z VAT - wymagane elementy

    Faktura podatnika zwolnionego z VAT - wymagane elementy

    W ubiegłym roku nowelizacja przepisów wprowadziła nowy dokument – fakturę podatnika zwolnionego. Od początku 2015 r. z wystawiania faktur skorzystać może każdy polski przedsiębiorca, bez względu na status podatku VAT. Rachunki powoli ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Księgowość / Finanse

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania