eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Zwolnienie z VAT i podatek od usług


2015-03-03 12:36 autor: ww.karolinaa

4 507 odsłon

Zwolnienie z VAT i podatek od usług

Dzień dobry,

za kilka miesięcy otwieram małą działalność gastronomiczną. W związku z tym,  ze będzie to mała firma, póki co nie chcę być VAT-owcem. Wiem jednak, że do sprzedaży przygotowywanych na miejscu potraw, czy sprzedawanej kawy i herbaty muszę doliczyć VAT.

W jakiej wysokości, gdzie mogę znaleźć kompletne informacje na ten temat?  I najważniejsze - jak to się ma do tego, że nie będę VAT-owcem? Czy w ogóle mogę nie być? Do jakiej kwoty mam doliczać ten VAT od usług? Do kwoty brutto zakupu, czyli ceny towaru, jaki kupię zanim dodam do niego swoją marżę, czy do ceny brutto sprzedaży już z moją marżą?

Bardzo proszę o pomoc, bo bez tego nie jestem w stanie obliczyć spodziewanych dochodów.

Z góry dziękuję za informację.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-03 19:03 autor odpowiedzi: Izabela Żurkowska-Mróz, doradca podatkowy

    Dzień dobry,

    Dość lakonicznie opisała Pani planowaną działalność, ale prawdopodobnie będzie Pani mogła skorzystać ze zwolnienia podmiotowego, które dotyczy podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł.

    Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku, odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Jeżeli wartość sprzedaży u podatników zwolnionych przekroczy w/w kwotę zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

    Kwestię stawek reguluje art. 42 ustawy o VAT, a przede wszystkim załączniki do tej ustawy, stanowiące wykazy towarów i usług opodatkowanych poszczególnymi stawkami.

    Jeśli nie jest Pani czynnym podatnikiem VAT ponosi Pani koszty wszystkich zakupów w kwotach brutto.

    Kwota brutto wynikająca z faktury to kwota netto powiększona o wartość podatku VAT.

    Niejednokrotnie opłaca się być czynnym podatnikiem VAT, taka osoba naliczając podatek VAT, ma jednocześnie prawo odliczać go przy nabyciu towarów i usług związanych z prowadzoną działalnością opodatkowaną. Czyli od podatku, który musiałaby Pani odprowadzić do urzędu skarbowego (od podatku należnego wynikającego ze sprzedaży) odejmuje Pani ten podatek, który zapłaciła Pani swoim dostawcom (podatek naliczony na fakturach zakupu), a więc koszt stanowi cena netto z faktury, a równowartość podatku „wraca” do Pani.

    doradca podatkowy

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Maczak

    Dodano 2021-09-29 13:36 przez Maczak

    Podatek VAT od sprzedaży używanej odzieży

    Dzień dobryProwadzę jednoosobową działalność gospodarczą w gastronomii i jest to działalność sezonowa. Jestem płatnikiem podatku VAT, a podatek dochodowy płacę liniowy. Chciałbym zająć się również sprzedażą outletową ubrań w sklepie stacjonarnym jak i internetowym i moje pytanie jest następujące: cz...

  • k83kinga

    Dodano 2016-04-15 14:29 przez k83kinga

    Podatek VAT przy sprzedaży używanych produktów bez dowodu zakupu

    Prowadzę własną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem 3%. Sprzedaję używane wózki dziecięce poprzez internet. Wózki nabywam od osób prywatnych, bez żadnych dowodów zakupu czy rachunków. Odkupuje je od osób, które je same używały i sprzedają ponieważ już ich nie potrzebują. Czy jeżeli przekr...

  • konto usunięte

    Dodano 2015-04-07 15:53 przez konto usunięte

    Szkolenie realizowane za granicą a VAT

    Dzień dobry,w ramach działalności szkoleniowej prowadził będę szkolenie w Niemczech. Czy i jaki VAT powinienem doliczyć do faktury sprzedażowej? Jestem płatnikiem VAT, moim klientem jest zarejestrowane w Niemczech stowarzyszenie, które płatnikiem VAT nie jest.W internecie znalazłem zarówno informacj...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-12-11 10:41 przez konto usunięte

    Sprzedaż auta, od którego VAT nie był odliczany

    Prowadzę działalność gospodarczą, która jest zwolniona z VAT i kupiłem auto. amortyzowałem go i wykorzystywałem do tej działalności. W międzyczasie zostałem płatnikiem VAT, ale to auto było wykorzystywane jedynie do celów działalności z VAT-u zwolnionej. Chciałbym je teraz sprzedać. Czy mam obowiąze...

  • 0629

    Dodano 2016-01-23 21:22 przez 0629

    Czy powinnam być VAT-owcem?

    Witam,zamierzam otworzyć sklep odzieżowy, odzież będę kupował w UE. Nie wiem czy korzystniej być czynnym VAT-owcem czy zwolnionym od VAT-u?Proszę o pomoc i dziękuję.Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

    Utrata prawa do zwolnienia w VAT w trakcie roku

    Za przedsiębiorcami już połowa roku. Ci, którzy korzystają ze zwolnienia w VAT, powinni zacząć uważniej monitorować wartość sprzedaży. Przekroczenie 150 000 zł spowoduje u nich utratę prawa do zwolnienia, a co za tym idzie, zrodzi ...

  • Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

    Kiedy powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT?

    Większość drobnych przedsiębiorców może skorzystać z tzw. zwolnienia podmiotowego i nie rozliczać podatku VAT. Zwolnienie to można przy tym utracić, jeżeli sprzedaż przekroczy określony ustawy limit, bądź można z niego zrezygnować ...

  • Utrata prawa i powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

    Utrata prawa i powrót do zwolnienia podmiotowego z VAT

    Do zwolnienia z podatku VAT można powrócić po upływie minimum roku licząc od końca tego roku, w którym prawo do tego zwolnienia zostało utracone. Tym samym podatnik, który prawo to utracił w lipcu 2010 r., ponownie ze zwolnienia mógł ...

  • Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

    Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

    W ogólnokrajowym zrywie na rzecz pomocy dla Ukrainy uczestniczy wielu przedsiębiorców udowadniając, iż polskim firmom nie jest opcja koncepcja społecznej odpowiedzialności biznesu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, iż wydatki na cele ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania