eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Rolnik z VAT-em a działalność gospodarcza


2015-07-02 14:09 autor: Patrycja_851

14 529 odsłon

Rolnik z VAT-em a działalność gospodarcza

Witam,
Czy osoba prowadząca działalność rolniczą, która jest czynnym podatnikiem VAT, (oczywiście sprzedaje tylko własne plony) powinna otworzyć działalność gospodarczą, jeśli sezonowo chce świadczyć usługi jedną z posiadanych maszyn?

Co dzieję się z regularnie składanymi deklaracjami VAT podczas zawieszenia działalności gospodarczej? Czy powinno być o w jakiś sposób zgłoszone do Urzędu Skarbowego? Czy po prostu działalność zostanie zawieszona, a deklaracje VAT nieprzerwanie zostają składane w ramach gospodarstwa rolnego?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-03 13:59 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Jeżeli będzie to sporadyczne świadczenie usług, działalność nie wydaje się być konieczna. Niemniej przychód z tego tytułu trzeba będzie rozliczyć z urzędem skarbowym (na PIT-36).
  Niestety konia z rzędem temu, który w prosty sposób wyjasni co znaczy ta sporadyczność (i ostro określi granice gdzie kończy się prywatne wykonywanie takich usług a zaczyna działalność gospodarcza). Urzędnicy bardzo różnie to interpretują.
  Dla bezpieczeństwa zatem lepiej taką działalność otworzyć (tym bardziej, że można by tutaj wybrać opodatkowanie ryczałtem i nie "bawić się" w rozbijanie kosztów) i po wykonaniu usług firmą zawiesić (zgłoszenia firmy jak i zawieszenia czy odwieszenia dokonujemy na formularzu CEIDG-1 przy firmie na własne nazwisko).
  Ponieważ zawieszana jest jedynie pozarolnicza działalność gospodarcza, zaś działalność rolnicza (na gruncie VAT traktowana jako działalność gospodarcza) będzie kontynuowana, należy rozliczać ten podatek i składać deklaracje.

  Patrycja_851 skomentował/a odpowiedź 2015-07-07 14:57

  W tej sytuacji jak wygląda w praktyce dokumentowanie prowadzonych działalności? Rolnik będący czynnym podatnikiem VAT, rozlicza tylko VAT więc księgujemy tylko zakupy i sprzedaż i różnica podatku wychodzi albo do zwrotu albo do przeniesienia. Jeśli natomiast rolnik otworzy działalność gospodarczą i będzie to ryczałt (8,5%) prowadzimy dla niego osobne zapisy? czy łączymy je z działalnością rolniczą? Rozumiem że deklarację VAT-7 składamy jedną a oprócz tego płacimy podatek dochodowy (ryczałt). nie wiem czy zostanę zrozumiana....

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 10

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Lfinda

  Dodano 2017-06-27 12:10 przez Lfinda

  Zawieszenie działalności a rozliczenie VAT

  Witam,w jaki sposób rozliczamy VAT w okresie zawieszania działalności gospodarczej? Czy musimy składać deklarację VAT do Urzedu Skarbowego lub czy kwoty te będą mogły być rozliczone w okresie wszczęcia działalności?

 • Gość

  Dodano 2014-04-09 23:48 przez Gość

  Stawka VAT na transport marchwi ciągnikiem rolniczym

  Jaką należy naliczyć stawkę VATna usługę transportu marchwi ciągnikiem rolniczym z przyczepą u rolnika VAT-owca? Czy jest różnica w stawce VAT, gdy przewiozę marchew w celu zmagazynowania lub gdy przetransportuję ją z jednego pola na inne? Jak nazwać taką usługę aby była ze stawką 8%?

 • justysia

  Dodano 2015-04-01 19:30 przez justysia

  Faktury wystawione przed rejestracją na potrzeby VAT

  Witam,
  jestem rolnikiem vatowcem (rejestracja marzec 2015) i do 25 kwietnia muszę rozliczyć się z VAT-u. Robię to poraz pierwszy. Mam faktury dokumentujące zakup jeszcze przed rejestracją na potrzeby VAT. Jedna faktura wystawiona jest w listopadzie 2014 r., a druga w lutym 2015.
  Czy mogę je ująć w ...

 • kala-kala

  Dodano 2014-09-22 19:31 przez kala-kala

  Dotacja z UE na rozpoczęcie działalności a rozliczenie VAT

  Witam,
  prosiłabym o wyjaśnienie odnośnie rozliczenia podatku VAT. Otrzymałam dofinansowanie w kwocie 40 000 zł ze środków unijnych w ramach PO KLP VI działanie 6.2 na zakup środków trwałych i wyposażenia. Jestem płatnikiem podatku VAT. Dodatkowo przez 6 miesięcy będę otrzymywała pomoc pomostową w kw...

 • janosikowy

  Dodano 2014-03-02 23:13 przez janosikowy

  Połączenie dochodów z działalności gospodarczej i rolniczej

  Witam, od 5-ciu lat prowadzę jednoosobową "miejską" działalność gospodarczą, która nigdy nie była związana z uprawą roślin i rolnictwem. Dwa lata temu nabyłem drogą kupna 10cio hektarowe gospodarstwo rolne i aktualnie myślę o zagospodarowaniu ziemi wieloletnimi drzewami i krzewami owocowymi w celu o...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania