eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Rolnik na VAT a sprzedaż maszyny


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-11-26 19:06 autor: alvaroalvaro78

8 699 odsłon

Rolnik na VAT a sprzedaż maszyny

Jestem płatnikiem podatku VAT na zasadach ogólnych. Rok temu kupiłem ciągnik od rolnika również będącego VAT-owcem, przy czym ciągnik on jako pierwszy właściciel kupił jeszcze nie będąc VAT-owcem. Z racji tego sprzedał mi go na umowę kupna-sprzedaży (moja księgowa twierdziła, że powinien wystawić VAT marżę, jego księgowa zaś nie i w wyniku tego zapłaciłem podatek od wzbogacenia).

Moje pytanie brzmi: jaką fakturę mam wystawić sprzedając ten ciągnik i czy ewentualnie jest szansa na odzyskanie zapłaconego podatku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-26 21:49 autor odpowiedzi: PawelTAX

  Jeśli planuje Pan sprzedaż maszyny, którą zakupił na umowę kupno-sprzedaż należy wg obowiązujących przepisów sprzedać go wystawiając fakturę ze stawką 23%. Dotyczy to maszyn, którę są wykorzystywane w gospodarstwie rolnym.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-26 21:54 autor odpowiedzi: alvaroalvaro78

  w takim razie nie dość że zapłaciłem podatek od wzbogacenia przy zakupie to mam teraz jeszcze zapłacić VAT przy sprzedaży ?? Czy istnieje możliwość abym podarował ojcu (ryczałtowiec) ten ciągnik ?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-02 08:57 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Darowizna jest możliwa. Wtedy VAT-u nie będzie, to dlatego że nie będzie ona traktowana jako odpłatna dostawa towaru z uwagi na to, że przy zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • emilae

  Dodano 2013-06-12 13:53 przez emilae

  Rolnik na VAT. Faktura czy umowa?

  Jestem rolnikiem, od marca 2013 przeszedłem na VAT, a w czerwcu 2013 r. sprzedaje używany ciągnik Zetor (z 1990 r.). Czy osobie prywatnej mam wystawić fakturę sprzedaży ze zwolnieniem czy wystarczy umowa kupna-sprzedaży? Czy przychód ze sprzedaży tego ciągnika należy wykazać w deklaracji VAT-7 (kwot...

 • pepe

  Dodano 2016-03-13 23:55 przez pepe

  VAT-23 przy używanym ciągniku

  Witam, rolnik zarejestrowany jako czynny podatnik VAT-UE zakupił w Niemczech używany ciągnik rolniczy na fakturę ze stawką 0%. Czy jest zobowiązany do zapłaty podatku i złożenia informacji VAT-23?

 • romikhehe

  Dodano 2014-12-18 19:29 przez romikhehe

  Czy rolnik VAT-owiec może wystawić fakturę VAT za odśnieżanie?

  Witam,jestem rolnikiem VAT-owcem i rozliczam sie na zasadach ogólnych. Czy mogę wystawić fakturę VAT Urzędowi Gminy za usługe odśnieżania dróg gminnych? Jesli tak, to na jakiej stawce VAT-u? Jeśli nie, to czy mogę podpisać umowę zlecenie z Urzędem Gminy na odśnieżanie?

 • margolcia

  Dodano 2022-10-13 14:36 przez margolcia

  Czy mogę sprzedać traktor, który otrzymałem jako darowiznę przed przejściem na VAT

  Czy mogę sprzedać traktor na umowę kupna-sprzedaży, który otrzymałem jako darowiznę od dziadka przed przejściem na VAT? Dodam też, że nie jest on środkiem trwałym gospodarstwa rolnego i nic z niego nie odliczałem.

 • krzywer80

  Dodano 2015-11-21 10:41 przez krzywer80

  Sprzedaż ciągnika a wystawienie faktury

  W roku 2014 rozliczając się na podstawie podatku liniowego kupiłem ciągnik na umowę kupna-sprzedaży za kwotę 58000 zł. Teraz w 2015 jestem na tzw. ryczałcie i chcę sprzedać ciągnik za kwotę 42000 zł. Pytanie, czy wystawiać fakturę, jeśli tak, to jaką i czy muszę zapłacić podatek?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania