eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPodatkiVAT › Usługi 96.90E. Czy są zwolnione z VAT?


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2014-11-18 17:27 autor: anutka89

5 232 odsłon

Usługi 96.90E. Czy są zwolnione z VAT?

Podatnik prowadzi usługi paramedyczne (usługi dietetyczne) PKD 96.90E. służące poprawie zdrowia i kondycji. Podatniczka jest na 2 roku studiów licencjackich o profilu dietetyka.

Pracowała przez 4 lata na stanowisku kierownika - dietetyka. Czy w związku z tym może korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust 1 pkt 19c?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-11-22 08:08 autor odpowiedzi: konto usunięte

  moim zdaniem tak, gdyż definicja ustawowa obejmuje również zawody, które nie zostały w sposób ścisły ustawowo, niemniej jednak podlega zwolnieniu w podatku od towarów i usług. Jeżeli będą dodatkowe pytania proszę o kontakt.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-22 12:24 autor odpowiedzi: anutka89

  Dziekuje za odpowiedz. Mam w zwiazku z tym kolejne pytanie. Zbliza mi sie termin przekroczenia VAT. Czy w zwiazku z tym mam  zarejestrować sie jako czynny podatnik VAT zeb pozniej nie miec problemu w razie kontroli.?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-26 08:51 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Pytanie jednak, czy osoba taka (w trakcie studiów) posiada niezbędne kwalifikacje. Ustawa o VAT odnosi się tutaj bowiem do przepisów zewnętrznych, czyli art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112, poz. 654, Nr 149, poz. 887 i Nr 174, poz. 1039). Ten przepis zaś mówi:
   osoba wykonująca zawód medyczny - osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-26 11:25 autor odpowiedzi: anutka89

  tylko wlasnie pytanie co oznacza kwalifikacje. Bo kwalifikacje to zdobyta wiedza. A legitmacja tego mogłaby by umowa o prace. Temat dość skomplikowany

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-11-26 13:12 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  A poszperałem trochę i cosik znalazłem. W kwestii tej wypowiadał się m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, interpretacja ILPP1/443-496/11-5/MS z dnia 2011.06.27.
  Czytamy w niej:
  "Zawód dietetyka nie został dotychczas objęty unormowaniami odrębnych aktów prawnych. Został on jednak wymieniony na równi z innymi zawodami medycznymi w szeregu przepisów związanych z ochroną zdrowia, a ponadto kształcenie tego rodzaju specjalistów podjęły uczelnie wyższe, w których funkcjonują wydziały i kierunki dietetyki w formie 5-letnich studiów magisterskich i 3-letnich studiów licencjackich. W § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 30 września 2002 r. w sprawie uzyskiwania tytułu specjalisty w dziedzinach mających zastosowanie w ochronie zdrowia (Dz. U. z 2002 r. Nr 173, poz. 1419 ze zm.), wymieniono wykaz podstawowych dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być uzyskiwany tytuł specjalisty. Natomiast w § 3 ust. 2 ww. rozporządzenia wskazano, iż do specjalizacji w dziedzinach, o których mowa w ust. 1, może przystąpić osoba, która posiada kwalifikacje do wykonywania zawodów, o których mowa w załączniku nr 1 do rozporządzenia. W powyższym załączniku wymieniono zawód dietetyka.

  W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (Dz. U. Nr 82, poz. 537), dietetycy zostali wymienieni w grupie specjalistów do spraw zdrowia, obejmującej również lekarzy, dentystów, pielęgniarki i inne.

  Pomimo, iż zawód dietetyka nie został objęty unormowaniem odrębnych aktów prawnych, to jednak inne przepisy określające m. in.: zasady jego wykonywania, zasady związane z uzyskiwaniem kwalifikacji do wykonywania zawodu, zasady i formy wykonywania zawodu, wskazują, iż osoba, która zdobyła wyższe wykształcenie w zakresie dietetyki jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobą legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny.

  A zatem, biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa oraz przedstawione we wniosku okoliczności faktyczne sprawy, stwierdzić należy, że świadczone prze Wnioskodawczynię, jako osobę posiadającą zawód dietetyka, czynności polegające na konsultacji dietetycznej osób chorych na bulimię, anoreksję, cukrzyków, osób chorych na nadciśnienie, w zakresie, w jakim dotyczą one profilaktyki, zachowania, ratowania, przywracania i poprawy zdrowia, korzystają ze zwolnienia od podatku od dnia 1 stycznia 2011 r., w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług."

  Podatki nie są skomplikowane. Niezrozumiałe są jedynie działania i "myśli" osób je tworzących.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-12-08 11:33 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Witamy,
  Dietetykiem jest:
  1) osoba, która ukończyła policealną szkołę średnią i uzyskała dyplom dietetyka;
  2) osoba, która ukończyła szkołę wyższą na kierunku lub w specjalności dietetyka realizującą w programie nauczania co najmniej treści kształcenia oraz liczbę godzin objęte podstawą programową kształcenia w zawodzie dietetyk i uzyskała tytuł licencjata lub magistrado czasu uzyskania dyplomu szkoły policelanej albo wyższej o takim profilu podatnik nie ma prawa korzystać ze zwolnienia w VAT.
  Pozdrawiamy,Zespół Centrum Pomocy elektronicznego Punktu Kontaktowego

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-02-20 23:54 przez konto usunięte

  Czy muszę być VAT-owcem?

  Dzień dobry,
  Chcę założyć działalność, o nazwie AB Konsulting. Moim głównym PKD będzie 74.30.Z, czyli działalność związana z tłumaczeniami.
  Wśród dodatkowych PKD będzie m.in. 70.22. Z, czyli pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności i zarządzania.
  1). Chciałbym się dowiedzieć, czy do m...

 • bonacate

  Dodano 2017-07-22 18:33 przez bonacate

  Autorska pracownia projektowania i wykonywania odzieży unikatowej. Czy konieczna rejestracja VAT?

  Dzień dobry,zamierzam otworzyć jednoosobową działalność - pracownię autorską - w zakresie projektowania i wykonywania odzieży unikatowej i wyrobów rękodzieła artystycznego, w tym galanterii, akcesoriów dekoracyjnych i tkanin artystycznych, obsługa klienta indywidualnego. Kody PKD: 74.10.Z, 14.13.Z, ...

 • Xaisis

  Dodano 2014-08-13 12:04 przez Xaisis

  Czy muszę zostać vatowcem?

  Witam,
  Założyłem 2 dni temu firmę z przeważającą działalnością 64.99.Z, tj. Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.
  Pytanie brzmi, czy muszę zgłosić się do urzędu skarbowego, iż nie chcę być vatowcem, czy dopóki n...

 • Tomektr

  Dodano 2014-02-22 00:56 przez Tomektr

  Faktura czy rachunek?

  Witam,
  od sierpnia 2013 prowadzę działalność gospodarczą na zasadach ogólnych, PKPiR, mniejsze składki ZUS przez 2 lata, nie posiadam żadnego pracownika i nie jestem VAT-owcem, wykonywana działalność kod PKD 43.33.Z (remontówka).
  Pytania są następujące:
  - Co wystawiam od 01.2014 - fakturę czy rachun...

 • fishfinance

  Dodano 2018-03-06 18:16 przez fishfinance

  Pośrednictwo leasingowe jakie PKD? Czy jest zwolnienie z VAT?

  Witam serdecznie,pytanie moje jest odnośnie pośrednictwa leasingowego. Jakie PKD powinienem mieć wpisane, bo znalazłem tylko 64.91.Z i nie wiem czy takowe wystarczy i czy jest poprawne?Zastanawiam się czy pośrednictwo leasingowe jest zwolnione z VAT do 200 000 zł obrotu rocznego?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii VAT

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania