eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUrlopy pracownicze › Czy pracodawca może zabrać mi urlop?


2013-10-30 17:44 autor: Mat

7 311 odsłon

Czy pracodawca może zabrać mi urlop?

Na podstawie art. 3 ust. 3a ustawy z dn. 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996r nr 70 poz. 335 z późń. zmian.) informuje, że firma nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i nie wypłaca świadczeń urlopowych. Dostałem takie pismo od pracodawcy na początku stycznia i stwierdził, że nie wypłaci mi za urlop. Czy ma takie prawo?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2013-10-30 18:19 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    Jest tu nieporozumienie, pracodawca informuje, że nie będzie wypłacał świadczenia urlopowego i ma takie prawo, jeśli we właściwym czasie tj do końca stycznia, taka informacja zostanie przekazana pracownikom (mniemam że chodzi o zatrudnienie do zatrudnieniu do 20 osób) i tu o to chodzi.

    A wynagrodzenie za urlop(wynagrodzenie urlopowe) dostanie Pan, bo od tego pracodawca nie może uwolnić się- wynika to z K.P.

    Mat skomentował/a odpowiedź 2013-10-30 22:57

    aha czyli rozumiem że bez względu na wszystko wynagrodzenie urlopowe musi zostać mi wypłacone ? To o jakim świadczeniu jest mowa w tym pismie? Jakie argumenty kierowac do pracodawcy?

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-31 07:06 autor odpowiedzi: Biuro Rachunkowe DEKLAR Gliwice

    W piśmie jest mowa o świadczeniu urlopowym w przypadku gdy pracownik będzie przebywał na urlopie nie krócej niż 14 dni,a 10dni roboczych) pracodawca może dodatkowo wypłacić świadczenie urlopowe w kwocie 1093,93 zł brutto. Ale jeśli do 31 stycznia powiadomi pracowników, że nie będzie wypłacał świadczenia , to w ten sposób uwolni się z wypłaty zgodnie z przepisami ustawy.

    www.deklar.pl

    Oceń odpowiedź 0 2

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-10-31 07:24 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Odpowiedź na zasadnicze pytanie, czy pracodawca może zabrac urlop jest taka, że nie może. Natomiast w momencie , gdy pracownik nie będzie mógł z róznych względdów urlop wykorzystać, pracodawca ma obowiązek wypłacić ekwiwalent. Prawo do urlopu bądź ekwiwalentu przedawnia się po 3 latach.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • gloris

    Dodano 2012-11-08 22:26 przez gloris

    Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych

    Mam pytanie od kiedy do kiedy jest naliczany fundusz, trzeba przepracować pełny rok żeby go otrzymać?

  • gloris

    Dodano 2012-11-08 21:47 przez gloris

    Czy otrzymam socjalne za niepełny rok pracy?

    Mam pytanie, czy jeżeli pracowałem w firmie i otrzymywałem socjalne co rok. A przy zwolnieniu się z firmy brakuje miesiąca do pełnego roku, to jest możliwość otrzymania socjalnego?

  • Wczasy pod gruszą

    Dodano 2022-07-18 13:46 przez Wczasy pod gruszą

    Dofinansowanie do wczasów pod gruszą. Czy należy się wstecz za zaległy urlop z ubiegłego roku?

    Witam, mam pytanie odnośnie dofinansowania do wczasów pod gruszą.
    Od stycznia 2021 do sierpnia 2021 byłam na zwolnieniu lekarskim w ciąży. Od sierpnia 2021 do sierpnia 2022 przebywam na urlopie macierzyńskim.
    W tamtym roku ani w tym nie otrzymałam dofinansowania, ponieważ jak się dowiedziałam nie wy...

  • marcella

    Dodano 2021-11-25 15:39 przez marcella

    Kiedy mogę złożyć więcej niż jedno oświadczenie o dochodach.

    Witam, 
    W firmie, w której obecnie pracuję, dopłata do dofinasowania wypoczynku podzielona jest na 2 lub 3 wypłaty, w zależności od wariantu ilości wykorzystanych dni urlopowych. W  moim przypadku były to 2 wypłaty więc i dwa złożone wnioski.
    W pierwszym wniosku, który złożyłam, nie określiłam swoje...

  • amper

    Dodano 2013-04-11 16:23 przez amper

    Czy można pobierać dwa świadczenia?

    Czy emerytka, która po śmierci męża wystąpiła do ZUS o podwyższenie jej emerytury do wysokości 80% emerytury, którą otrzymywał jej zmarły mąż (pracował w innym zakładzie niż żona, która była nauczycielką), może nadał otrzymywać świadczenia socjalne ze szkoły, w której pracowała?
    Czy może otrzymywać ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Dla kogo świadczenia urlopowe?

    Dla kogo świadczenia urlopowe?

    Ponad tysiąc złotych dodatkowych pieniędzy od pracodawcy na wakacje? Brzmi dobrze i jest możliwe. Warunki? Trzeba pracować na etacie w małej firmie i wziąć minimum dwutygodniowy urlop.

  • Dla kogo świadczenia z funduszu socjalnego?

    Dla kogo świadczenia z funduszu socjalnego?

    Już za trzy miesiące wielu pracowników uda się na zasłużone urlopy. Jednak nie wszyscy wiedzą, że mają prawo ubiegać się o dopłatę do wakacji swoich i dzieci. Z funduszu socjalnego można bowiem sfinansować wypoczynki krajowe lub ...

  • Wczasy pod gruszą: wypoczynek na koszt pracodawcy

    Wczasy pod gruszą: wypoczynek na koszt pracodawcy

    Wczasy pod gruszą to popularna nazwa dopłaty do wypoczynku wakacyjnego pracowników lub pracowników wraz z członkami ich rodzin. Wysokość tych dopłat zależy od wielu czynników, łączy je zaś jedno - czy to wypłacane za pośrednictwem ...

  • Prezent dla pracownika bez podatku - w tym roku wyższy limit

    Prezent dla pracownika bez podatku - w tym roku wyższy limit

    Święta to czas, w którym firmy obdarowują pracowników prezentami. Zarówno pracodawcy, jak i obdarowani muszą pamiętać o ewentualnych skutkach podatkowych. Z powodu pandemii Covid-19 w tym roku firmowy Mikołaj może pozwolić sobie, w ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Urlopy pracownicze

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania