eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Zakaz konkurencji - wypłata odszkodowania


2012-06-09 21:57 autor: konto usunięte

6 209 odsłon

Zakaz konkurencji - wypłata odszkodowania

W dniu zatrudnienia oprócz umowy o pracę podpisałem dokument o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Rozwiązałem niedawno umowę za porozumieniem stron z pracodawcą.  W dniu rozwiązania umowy pracodawca wręczył mi również dokument w którym potwierdza podtrzymanie zakazu konkurencji i zobowiązuje się do wypłaty odszkodowania.

W umowie o zakazie konkurencji widnieje zapis iż pracodawca może odstąpić od umowy ze skutkiem na przyszłość. Dwa tygodnie po ustaniu stosunku pracy pracodawca wysłał do mnie pismo iż odstępuje z dniem rozwiązania umowy, od zakazu konkurencji i w związku z powyższym nie będzie mi wypłacał odszkodowania.

Czy pracodawca może odstąpić od zakazu z datą wsteczną (2 tyg. do tyłu)? Decyzję o rozstaniu z pracodawcą podejmowałem m.in. z uwagi na odszkodowanie które miało być wypłacane. Jaką wagę ma umowa o zakazie konkurencji podpisana w dniu rozpoczęcia pracy a jaką pismo otrzymane w dniu rozwiązania umowy w którym pracodawca potwierdza podtrzymanie zakazu i wypłatę odszkodowania?

Z góry dziękuję za odpowiedź

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2012-06-10 22:39 autor odpowiedzi: konto usunięte

    Witam, czy w umowie o zakazie konkurencji został przewidziany termin do odstąpienia od umowy? Generalnie w tego typu umowach nie ma zakazu umieszczania postanowień zakazujących wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji. Wymagane jest jednak, aby sposób rozwiązania czy poprzez wypowiedzenie czy poprzez odstąpienie byl wyraźnie w umowie wskazany. Zgodnie z kc, przy odstąpieniu musi być również zakreślony termin. Co do skutków odstąpienia to strony mogą je określić. Czy umowa zawierała jakieś postanowienia na ten temat? Co do zasady, gdy strona odstepuje od umowy, strony powinny zwrócić to co sobie świadczyły, nie wyklucza to jednak wzajemnych rozliczeń za okres do złożenia oświadczenia woli o odstąpieniu.

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Rosvel

    Dodano 2018-04-11 10:07 przez Rosvel

    Wypowiedzenie umowy o zakazie konkurencji

    Witam,
    proszę o poradę, dnia 13.03.2018 rozstałem się z pracodawcą (dałem mu wypowiedzenie). Na początku pracy podpisałem umowę lojalnościową zakazującą pracy u konkurencji.
    Niedawno otrzymałem awizo z listem - wypowiedzenie umowy lojalnościowej zgodnie z §5.Jego treść to:
    "Pracodawca zastrzega sobi...

  • J.

    Dodano 2012-11-21 17:57 przez J.

    Odszkodowanie karencyjne z tytułu zakazu konkurencji a ZUS i podatek.

    Czy od odszkodowania karencyjnego z tytułu zakazu konkurencji odprowadza się ZUS i podatek?

  • aw_11

    Dodano 2016-11-28 13:54 przez aw_11

    Odszkodowanie za zakaz konkurencji po zwolnieniu dyscyplinarnym

    Witam,w 2011 roku zostałam zwoniona dyscyplinarnie. Wraz z tym otrzymałam od pracodawcy listy firm, w których nie mogę podjąć pracy na rok. Po 3 miesiącach otrzymałam pismo o zwolnieniu z zakazu konkurencji.Czy mogę domagać się po tylu latach odszkodowania 25% wynagrodzenia za okres 3 miesięcy? Czy ...

  • konto usunięte

    Dodano 2014-01-06 20:02 przez konto usunięte

    Rozwiązanie umowy lojalnościowej ostatniego dnia pracy

    Witam,
    proszę o poradę, dnia 24.05 na mocy porozumienia stron rozstałem się z pracodawcą. Na początku pracy podpisałem umowę lojalnościową zakazującą pracy u konkurencji.
    Dnia 31.05 otrzymałem awizo z listem - wypowiedzenie umowy lojalnościowej.
    Uprzejmie proszę o informację, czy znają Państwo orzec...

  • konto usunięte

    Dodano 2012-07-17 11:53 przez konto usunięte

    odszkodowanie z tytułu zakazu konkurencji z kontraktu menedżerskiego (zlecenie)

    Proszę o pomoc w poniższym problemie: Spółka z o.o. zawarła umowę kontraktu menedżerskiego i rozliczała wynagrodzenie z tego tytułu wg zasad umowy zlecenia (z uwzględnieniem pracowniczych kosztów uzyskania przychodu). W zeszłym roku kontrakt został rozwiązany na mocy porozumienia stron. Dodatkowy za...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zakaz konkurencji: odszkodowanie to nie wynagrodzenie

    Zakaz konkurencji: odszkodowanie to nie wynagrodzenie

    Rozważmy następującą sytuację: na podstawie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia pracodawca został zobowiązany do zapłaty odszkodowania za powstrzymanie się od podjęcia działalności konkurencyjnej przez byłego pracownika. ...

  • Bezprzedmiotowa umowa o zakazie konkurencji obowiązuje?

    Bezprzedmiotowa umowa o zakazie konkurencji obowiązuje?

    Rozważmy następujący przypadek: strony podpisały umowę o zakazie konkurencji po zakończeniu stosunku pracy. Zakaz wszedł w życie 1 czerwca 2009 r. miał obowiązywać do 31 maja 2010 r. W styczniu 2010 r. pracodawca zmienił zupełnie ...

  • Zakaz konkurencji a śmierć pracownika i sukcesja praw

    Zakaz konkurencji a śmierć pracownika i sukcesja praw

    Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy przeważnie przestaje obowiązywać w momencie upływu terminu, na jaki ją zawarto. Można ją również wypowiedzieć przed upływem tego terminu, o ile taka możliwość wynika z jej treści ...

  • Zakaz konkurencji a nieterminowa wypłata odszkodowania

    Zakaz konkurencji a nieterminowa wypłata odszkodowania

    Rozważmy następującą sytuację: z firmą pożegnał się pracownik, który podpisał umowę o zakazie konkurencji przez okres 12 miesięcy po ustaniu stosunku pracy. Ustalone odszkodowanie miało stanowić równowartość rocznego wynagrodzenia ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania