eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › 1/10 etatu a ciąża


2021-02-02 09:53 autor: niko1996

1 604 odsłon

1/10 etatu a ciąża

Dzień dobry. Pracuję w sklepie, posiadam umowę na 1/10 etatu. Planuję ciążę. Czy pracodawca może mi wtedy wręczyć wypowiedzenie? Ile wynosi zasiłek chorobowy? Nie chciałabym zostać bez grosza w trakcie ciąży. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Pytanie zaktualizowano 2021-02-02 10:02

Umowa jest na czas określony.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2021-02-02 17:42 autor odpowiedzi: Katarzyna - Specjalista ds. kadr i płac

    Co do możliwości zwolnienia pracownicy w ciąży zacytuję artykuł Kodeksu pracy:
    Art. 177. KP - Ochrona pracownicza w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego
    § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy.
    § 2. Przepisu § 1 nie stosuje się do pracownicy w okresie próbnym nie przekraczającym jednego miesiąca.
    § 3. Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.§ 31. Przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
    § 4.Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę za wypowiedzeniem w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego może nastąpić tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca jest obowiązany uzgodnić z reprezentującą pracownicę zakładową organizacją związkową termin rozwiązania umowy o pracę. W razie niemożności zapewnienia w tym okresie innego zatrudnienia, pracownicy przysługują świadczenia określone w odrębnych przepisach. Okres pobierania tych świadczeń wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
    § 5. Przepisy § 1, 2 i 4 stosuje się odpowiednio także do pracownika – ojca wychowującego dziecko lub pracownika – innego członka najbliższej rodziny, w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

    Zasiłek chorobowy przy założeniu, że zwolnienie lekarskie ma kod B (ciąża) wynosi 100% dniówki liczonej od podstawy zasiłkowej, a ta co do zasady ustalana jest z wynagrodzenia pracownika (składniki stałe i zmienne) jako średnia z 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności do pracy i pomniejszana o składki społeczne. Dniówka natomiast traktowana jest jako 1/30 część kwoty miesięcznej.

    Czyli jeżeli średnia wyniosła np. 1000 zł, to zasiłek liczymy następująco:
    1000 zł - 13,71% (składki społeczne) / 30 dni= 28,76 * 100% = 28,76 zł brutto za 1 dzień niezdolności do pracy.

    Zanim jednak zasiłek, pracodawca przez pierwsze 33 lub 14 dni wypłaca wynagrodzenie chorobowe. Do kwot brutto dochodzi się tu identycznie. Różnica jest widoczna w kwotach netto, ponieważ od wynagrodzenia chorobowego odprowadzany jest podatek (chyba, że ma Pani do 26 lat) i składka zdrowotna, a od zasiłku tylko podatek.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • djaro34

    Dodano 2018-07-20 00:44 przez djaro34

    Czy pracodawca może pozwać kobietę w ciąży do sądu?

    Witam,jestem w ciąży. Zatrudniając się w firmie nie wiedziałam o tym, dostałam umowę zlecenie na miesiąc, dowiedziałam się o ciąży po tygodniu, bo byłam u ginekologa z czym innym.Nic nie mówiłam pracodawcy, chodziłam i pracowałam. Po miesiącu dostałam umowę na cały etat na czas określony, chodziłam ...

  • Janka89

    Dodano 2017-05-25 23:57 przez Janka89

    Koniec umowy próbnej, podpisanie na czas określony a ciąża

    Witam, z dniem 31.05.2017 kończy mi się umowa na okres próbny 3 miesiące. Dostałam propozycję przejścia na umowę na czas określony na pół roku licząc od dnia 01.06.2017. W dniu 01.06.2017 będę w 10. tygodniu ciąży. Kiedy mogę powiedzieć pracodawcy o ciąży? Czy będzie skutkowało to jakimiś konsekwenc...

  • martusxx

    Dodano 2016-06-30 09:30 przez martusxx

    Czy mogę iść na L4 ciążowe przy nowej umowie?

    Witam,zatrudniona zostałam w firmie od 4 kwietnia do końca czerwca. W czerwcu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Teraz mam dostać umowę na 2,5 roku od 1 lipca. Czy mogę od razu, od 1 lipca przynieść do pracy L4 od ginekologa, który prowadzi moją ciążę? Czy muszę przepracować jakiś czas jeszcze?

  • Karolinawppl

    Dodano 2017-06-13 10:21 przez Karolinawppl

    Nowa praca a ciąża. Czy tak wcześnie można iść na L4?

    Witam,
    jeśli jestem zatrudniona od połowy czerwca na rok i okazuje się, że jestem w ciąży, to żeby otrzymywać zasiłek chorobowy i móc pójść na L4 powinnam pracować do połowy lipca? Czy musi to być cały pełny miesiąc, więc do końca lipca i będę miała wtedy 1,5 miesiąca pracy? Chodzi mi o to by otrzym...

  • Weronika111

    Dodano 2017-04-05 06:28 przez Weronika111

    L4 w ciąży po podpisaniu umowę na czas określony

    Dzień dobry, jestem w 7. tygodniu ciąży i tydzień temu podpisałam umowę o pracę na czas określony (1 rok). Jest to praca fizyczna, w której pracuję 8 godzin dziennie na stojąco i dźwigam nie raz ciężkie kartony. Moja kuzynka mi powiedziała, że muszę być 3 miesiące w ciąży żeby iść na L4 z tego powod...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania