eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › L4 a umowa do końca września.


2020-08-25 06:54 autor: Kasia 1994

1 684 odsłon

L4 a umowa do końca września.

Witam, umowa kończy mi się we wrześniu. Okazało się, że  jestem w ciąży. Co najlepiej w takim wypadku zrobić jak nie wiem czy dostanę dalszą umowę? Proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2020-08-25 07:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Wzsstko zalezy od tego, w którym tygodniu ciąży będzie Pani w dniu zakończenia umowy. Jeżeli będzie to 12 tydzień, to umowa zostanie przedłuzona do porodu.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-08-25 08:39 autor odpowiedzi: Jowita

    Zgodnie z art. 177 § 3. Kodeksu pracy umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

    Upływ 3 miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (28 dni).

    Oznacza to, że jeden miesiąc odpowiada czterem tygodniom. Obowiązek przedłużenia umowy do dnia porodu następuje po upływie dwunastu tygodni ciąży. Wyrok SN z 5 grudnia 2012r. I PK 33/02 (OSNP 2004/12/204)

     

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-08-25 11:16 autor odpowiedzi: Kasia 1994

    Czyli jeśli mi nie przedłuży to nawet na Zusie nie mogę być 181 dni ? Koniec umowy to wychodzi mi 8 tydzien .. co mogę zrobić żeby korzystnie wyjść na tym ?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2020-08-26 10:49 autor odpowiedzi: Jowita

    Jeżeli pracodawca nie ma obowiązku przedłużenia umowy do dnia porodu i z własnej woli też nie przedłuży umowy to umowa ulegnie rozwiązaniu z upływem czasu na który została zawarta. Okres zasiłkowy w przypadku niezdolności do pracy przypadającej w okresie ciąży wynosi 270 dni. Jeżeli przejdzie Pani na zwolnienie lekarskie jeszcze w trakcie zatrudnienia lub nie później niż do 14 dni po ustaniu zatrudnienia, będzie przysugiwał zasiłek chorobowy aż do dnia porodu. Zasiłek macierzyński nie będzie przysługiwał ponieważ urodzi Pani już po ustaniu zatrudnienia/ po uustaniu ubezpieczenia.

    www.e-prawapracownika.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Ania1212

    Dodano 2018-07-11 08:29 przez Ania1212

    Urlop macierzyński i wychowawczy a umowa na czas określony

    Witam.... obecnie jestem na zwolnieniu, termin porodu mam na 31 lipiec, a umowę do końca sierpnia 2019 r. Czy jeśli skończy mi się macierzyński mogę zajść w ciążę i szef będzie musiał przedłużyć mi umowę? Czy nie należy mi się już zwolnienie? Czy tylko urlop wychowawczy?

  • princessa

    Dodano 2016-07-02 11:57 przez princessa

    Zakończona umowa na czas określony i ciąża. Czy umowa zostanie przedłużona?

    Witam,w dniu 30.06.2016 roku zakończyła mi się umowa na czas określony w przedszkolu publicznym. Jeden dzień później tj. 1.07.2016 roku dowiedziałam się, że jestem w 7. tygodniu ciąży. Czy w związku z tym, gdy zaniosę zwolnienie lekarskie do pracy, przedłużą mi umowę do dnia porodu?Bardzo proszę o o...

  • gosia1995

    Dodano 2016-04-04 16:02 przez gosia1995

    Ciąża - umowa na czas określony

    Odbywałam 4-miesięczny staż z urzędu, później podpisałam z pracodawcą umową o pracę na 3 miesiące, która skończyła się 19 marca. W marcu dowiedziałam się, że jestem w ciąży i 11.03 zaniosłam zwolnienie lekarskie do pracodawcy. Czy umowa przedłuży mi się automatycznie? Czy będę dostawała co miesiąc p...

  • kitka231

    Dodano 2016-01-19 10:22 przez kitka231

    Ciąża i kończąca się umowa o pracę na czas określony. Co mi przysługuje?

    Witam, proszę o pomoc i udzielenie odpowiedzi. Jestem w ciąży. Umowę mam do końca maja 2016 r. Zwolnienie lekarskie dałam 8.01.2016 do pracodawcy z kodem B. Przewidywany termin porodu to 22.06.2016.1). Czy automatycznie pracodawca przedłuży mi umowę do porodu , skoro mam do maja? czy wyślę do mnie j...

  • Anetaa9200

    Dodano 2018-07-13 11:30 przez Anetaa9200

    Praca na czas określony a L4 w ciąży

    Moja sprawa wygląda następująco. W dniu 14.06.2018 r. dostałam umowę o pracę, która dzisiaj wygasła 13.07.2018 r. Została ona przedłużona na pół roku do dnia 14.01.2018 r. Pracuję jako sprzątaczka w dużym salonie, w którym pracuję tylko ja.Obecnie jestem w 10. tygodniu ciąży. Kiedy najlepiej zanieść...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

    Kobieta w ciąży idzie po kredyt hipoteczny

    Narodziny dziecka zwiększają potrzeby mieszkaniowe rodziny. Dlatego wiele młodych matek i kobiet w ciąży ubiega się o kredyt hipoteczny. Krajowe banki traktują takie klientki z pewną dozą ostrożności. Nie oznacza to jednak, że kobiety ...

  • Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Przedłużenie umowy na zastępstwo a ciąża

    Rozważmy następujący przypadek: na okres nieobecności pracownika X, będącego na urlopie wychowawczym (od 1 maja 2007 r. do 31 maja 2008 r.) zatrudniliśmy pracownicę Y. Dnia 10 lutego 2008 r. okazało się, że pracownica Y jest w drugim ...

  • Zasiłek chorobowy po macierzyńskim. O czym musisz pamiętać?

    Zasiłek chorobowy po macierzyńskim. O czym musisz pamiętać?

    Masz własny biznes, kończy ci się zasiłek macierzyński i chcesz nadal mieć prawo do zasiłku chorobowego? Nie zapomnij załatwić tego w ZUS. Żeby zachować ciągłość podlegania ubezpieczeniu chorobowemu po macierzyńskim, należy ...

  • Kwarantanna dla domowników a zasiłek chorobowy

    Kwarantanna dla domowników a zasiłek chorobowy

    Kwarantanna dla osób powracających z zagranicy obejmuje teraz także osoby z nią zamieszkujące. Wszyscy, którzy przechodzą taką obowiązkową kwarantannę, mają prawo do świadczeń chorobowych. Warunkiem otrzymania świadczenia jest ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania