eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Świadectwo pracy - poprawność informacji o urlopie i dalsze kroki


2019-10-14 14:02 autor: PracownicaJoanna

1 053 odsłon

Świadectwo pracy - poprawność informacji o urlopie i dalsze kroki

Witam serdecznie,

moja sytuacja jest analogiczna do Pani z tematu:
http://www.porady.egospodarka.pl/Urlopy-pracownicze/17237-Swiadectwo-pracy-zapis-o-urlopie-wypoczynkowym-z-ktorego-nie-korzystalam-w-2014-roku.html
A więc w świadectwie pracy mam informację "wykorzystała urlop wypoczynkowy w wymiarze 15 dni (120 godzin)", w tym wypłacono ekwiwalent za 0 dni.

W rzeczywistości nie otrzymałam ekwiwalentu (jak zapisano na świadectwie) ani NIE WYBIERAŁAM urlopu. Według  odpowiedzi Pani Jowity w tamtym temacie mimo niewykorzystania urlopu trzeba tam wpisać "należny urlop", czyli te 15 dni jako wykorzystane nawet, jeśli w rzeczywistości pracowałam? Zapis wygląda jakbym korzystała z urlopu, jak w takim wypadku ubiegać się o niewypłacony ekwiwalent za te 15 dni?

Pracodawca oczywiście twierdzi, że ma mój wniosek urlopowy (musiałam podpisać w 1 dniu pracy bez dat). Cały czas jednak pracowałam więc w każdym miesiącu pracy wyrabiałam norme godzinową i nieuczciwy pracodawca nie ma luki  w tym okresie,  w który mógłby dopisac sobie wspomniany urlop jako rzekomo wykorzystany.

Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-10-14 14:18 autor odpowiedzi: PracownicaJoanna

    Dodam może jeszcze, że wg odpowiedzi Pani Jowity  z podobnego tematu "Pani do pracodawcy musi zwrócić się o wypłtę ekwiwalentu za urlop a nie o sprostowanie świadectwa pracy."

    Wg innych odpowiedzi najpierw sprostowanie świadectwa pracy, że wykorzystałam 0 dni urlopu wypoczynkowego a dopiero potem ekwiwalent i ewentualnie sąd pracy.
    Która ścieżka jest właściwa? Na sprostowanie świadectwa mam już tylko 2 dni
    Czy moge napisac sprostowanie, że nie korzystałam  z urlopu ywpoczynkowego i w tym punkcie powinno byc 0 dni 0 godzin?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2019-10-14 15:21 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nalezy złozyc pozew do sądu pracy o sprostowanie swiadectwa pracy oraz wypłacenie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Wszelkie roszczenia między pracownikiem a pracodawca rozstrzyga sąd pracy i nic nie da się zrobic w przypoadku, gdy pracodawca nie wypełnia zapisów , które wyniikają s kodeksu pracy.

    PracownicaJoanna skomentował/a odpowiedź 2019-10-14 15:26

    Tzn poszedłby Pan od razu do sądu pracy? Bo sprostowanie świadectwa to chyba do 7 dni do pracodawcy najpierw a potem w 14 dni Sąd jeśli pracodawca odmówi?

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy

    Zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy realizowane jest w ramach uprawnień kierowniczych pracodawcy. W konsekwencji pracodawca ma prawo wtórnie zobowiązać pracownika do świadczenia pracy (zgoda zatrudnionego nie jest wymagana) ...

  • 5 faktów o urlopie wypoczynkowym, które warto poznać przed wakacjami

    5 faktów o urlopie wypoczynkowym, które warto poznać przed wakacjami

    Urlop wypoczynkowy to podstawowe prawo pracownika zatrudnionego na umowę o pracę, gwarantowane przez przepisy Kodeksu pracy. Pracownik ma prawo do urlopu, a pracodawca nie może go ograniczyć pod karą grzywny. W związku z rozpoczynającymi się ...

  • Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy na przełomie roku

    Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy na przełomie roku

    Definicja urlopu wypoczynkowego zapisana jest w art. 152 Kodeksu pracy. Został tam opisany jako coroczny, nieprzerwany i płatny urlop wypoczynkowy, który przysługuje pracownikowi. W przypadku zakończenia umowy, niewykorzystanie ...

  • Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

    Zaległy urlop? Sprawdź, czy go nie stracisz!

    30 września zbliża się milowymi krokami, należy więc zrewidować ilość przysługującego urlopu ponieważ – zgodnie z treścią art. 168 kodeksu pracy (dalej k.p.) – pracodawca powinien udzielić pracownikowi niewykorzystany w terminie ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania