eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Urodzenie dziecka, a koniec umowy


SPONSOR KATEGORII:

PIT 2022

2016-11-27 23:35 autor: Postrozowa

1 269 odsłon

Urodzenie dziecka, a koniec umowy

Witam,

mam umowę o pracę do końca grudnia, termin porodu na połowę stycznia, a obecnie przebywam na chorobowym i proszę o poradę.

Czy macierzyńskie otrzymam z ZUS-u po urodzeniu dziecka w wysokości liczonej od mojej pensji, czy będą mnie traktować jako osobę bezrobotna i otrzymam niższe?
Bo nie wiem czy nie powinnam poprosić pracodawcy aby w grudniu przedłużył mi umowę na dalszy okres (o ile może to zrobić w sytuacji gdy już przebywam na chorobowym)? Czy będzie mi się należał urlop macierzyński ?

Bardzo proszę o poradę.
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-12-02 08:45 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

  Zgodnie z prawem pracodawca musi przedłużyc umowę do dnia porodu. Od dnia urodzenia ZUS będzie płacił macierzyński z podstawą ostatniej pensji (80%) tego, co ma Pani obecnie na chorobowym, a jesli ma Pani liczone od najniższej 1850brutto to będzie podniesiona do najniższej na rok 2017 - 2000 brutto)

  Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Urlop rodzicielski 2014

  Urlop rodzicielski 2014

  Urlop rodzicielski to nowa forma urlopu po urodzeniu lub wzięciu na wychowanie dziecka, kierowana do obojga rodziców.

 • Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  Zasiłek macierzyński 2014 - nowe zasady dla wszystkich

  W przyszłym roku wszystkie zasiłki macierzyńskie będą już naliczane według nowych zasad. Już przy jednym dziecku można będzie pobierać świadczenie nawet przez okres 12 miesięcy.

 • Urlop macierzyński 2014

  Urlop macierzyński 2014

  Urlop macierzyński w ostatnich latach przeszedł dużą transformację, dotyczącą nie tylko długości, ale przede wszystkim możliwości dzielenia go z ojcem dziecka. Staje się zatem w coraz większym stopniu urlopem rodzicielskim. Obecnie ...

 • Urlop macierzyński i rodzicielski 2014

  Urlop macierzyński i rodzicielski 2014

  W czerwcu 2013 roku weszły w życie zmiany dotyczące urlopu macierzyńskiego czy szerzej - rodzicielskiego. W 2014 roku wszyscy młodzi rodzice będą korzystać z urlopu na nowych zasadach.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania