eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Jak zanegować niekorzystną umowę o pracę?


2016-09-19 16:42 autor: anluk

1 526 odsłon

Jak zanegować niekorzystną umowę o pracę?

Dzień dobry,

mam niemały problem z umową o pracę.

Pracuję, jako sprzataczka na 0,75 etatu. Od października 2015 roku do końca czerwca 2016 miałam umowę na taki właśnie etat. W styczniu firma zmniejszyła mi etat mimo, że nie podpisałam żadnego aneksu do trwającej umowy. Pensja w tym czasie była w różnych kwotach, co sugerowało zmniejszenie etatu.

Od czerwca do dnia dzisiejszego (tj. 19 września) firma "zapomniała" dać mi kolejną nową umowę o pracę, co jest niezgodne z przepisami. Dzisiaj dostałam listem poleconym w końcu "zaległą" umowę, która ma obowiązywać mnie do końca 2016 roku. Niestety na tejże umowie mam etat jeszcze bardziej okrojony, bo do aż 0,70. Zaznaczam, że pracują ciągle na tym samym stanowisku pracy i w tych samych godzinach. Moja koleżanka, z którą pracuję, jej umowy nie zmienili.

Moje pytanie jest następujące: jak mam postąpić z umową, która otrzymałam dzisiaj jeżeli nie zgadzam się z jej warunkami? Nie wiem, jak to się ma do czasu wstecz (lipiec/sierpień)? Ile mam czasu na nie zgodę? Czy powinnam tę umowę odesłać i w ciagu ilu dni, nie podpisaną do firmy? Czy wraz z nią napisać dlaczego nie zgadzam się z jej warunkami?

Pytam, bo nie mam zamiaru im tego odpuścić, a nie chcę sobie zaszkodzić, kiedy będę walczyła w sądzie pracy.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-09-19 17:01 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Umowa nie może być zmieniona jednostronie, chyba że nastapi jej wypowiedzenie ( zmieniające), na które nie musi sie Pani zgodzić, co będzie skutkowało rozwiązaniem definitywnym umowy lub będzie za porozumieniem stron.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-09-19 17:37 autor odpowiedzi: anluk

  Ale czy tę umowę mam odesłać niepodpisaną? Czy czekać, aż firma sama upomni się o umowę zwrotną i wyśle prawdopodobnie wypowiedzenie? 
  Na te warunki, jakie mi zaproponowano, nie zgadzam się (wraz z konsekwencją utraty pracy), ale sama nie chcę wyjść z "propozycją" rozwiązania umowy. Chcę dać "szansę" pracodawcy na przemyślenie swojego dość podejrzanego i nierozsądnego działania, nim ostatecznie udam się do sądu pracy. Oczywiście nie tyle o pracodwcę się zamartwiam, ile o utratę pracy. 
  Raz jeszcze dziękuję.
  anluk zaktualizował/a odpowiedź 2016-09-19 17:54
  Dodam, że firma z nowym rokiem 2016 zaniżyła mi pensję, na podstawie, zaniżonego etatu. Problem polega na tym, problem rzecz jasna dla pracodawcy, że nie ma podpisanego przeze mnie aneksu do umowy. Zatem od stycznia do czerwca 2016 roku moja pensja była "ruchoma" bez mojej zgody. Firma powinna była rozwiązać ze mną umowę lub zgodzić sie na moje warunki. Nie uczyniła tego. Teraz, od czerwca do września, pensje mam cały czas ruchomą (a nie najniższą adekwatną do etatu), umowy do dnia dzisiejszego nie miałam mimo, że miałam płaconą pensję. Dzisiaj otrzymałam ją z jeszcze niższym etatem. Mam zamiar "zmusić" ich do wypowiedzenia mi umowy i w dalszym kroku udać się do sądu pracy o nieprawne zaniżeie pensji od początku roku i nnieprawne zaniżenie etatu. Dlatego pytam o szczegóły, jak prawnie podejść do dzisiejszej umowy. Odsyłać czy nie? Jak odsyłać to, czy pisać ze wypowiadam umowę? Czy pisać dlaczego? Forma końcowa najbardziej mnie interesuje.
  Przepraszam, ze tak długo ale nie chce popełnić będu prawnego w tej kwestii.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-09-19 18:56 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli jest to wypowiedzenie zmieniające warunki pracy i płacy na niższy etat, to może się Pani zgodzić albo nie, co będzie skutkowało rozwiązaniem umowy z okresem wypowiedzenia, jaki był na umowie. Co do pozostałych kwesti nie, nie wiem co Pani chce im odsyłać oraz to co było przyczyna wczesniejszych "problemów". Zawsze może Pani zgłosic sprawe do PIP. NIe sądzę, abyśmy na forum wyjasnili wszelkie niuanse sprawy.

  anluk skomentował/a odpowiedź 2016-09-19 20:46

  Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Luki

  Dodano 2014-09-14 12:12 przez Luki

  Zmiana warunków zatrudnienia z całego etatu na 1/4 w okresie przedemerytalnym

  Jak w powyższym tytule - czy pracodawca ma prawo do takich zmian na 18 miesiecy przed emeryturą? Nadmienię, że pobieram rentę rodzinną. O zmianie warunków mnie nikt nie poinformował, poza tym pracuje cały czas 8 godzin.
  Czy to jest zgodne z prawem, gdyż jest to dla mnie niekorzystne z mojego punktu ...

 • chamoxa

  Dodano 2016-03-14 00:56 przez chamoxa

  Zasiłek macierzyński, a zmiana wymiaru pracy

  Witam, mam pytanie odnośnie warunków wyliczenia zasiłku macierzyńskiego. Pracuję prawie od 2 lat w firmie, przez większość czasu miałam umowę na cały etat - najniższa krajowa, w ostatnich trzech miesiącach w wyniku mniejszej ilości pracy mój wymiar pracy został zmniejszony do 3/4. W międzyczasie oka...

 • konto usunięte

  Dodano 2016-09-19 13:50 przez konto usunięte

  Ciąża a niepełny wymiar pracy

  Witam!Od 2009 roku jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Od czerwca 2015 wróciłam do pracy po urlopie macierzyńskim (zmniejszyłam etat do 4/5). Od października/listopada chciałabym przejść na L4 z powodu ciąży. Czy korzystniej jest zmienić etat na PEŁEN przed odejściem na L4?

 • blackknife

  Dodano 2013-12-16 20:28 przez blackknife

  Czy pracodawca może zmienić mi umowę bez mojej wiedzy?

  Pracuje w pewnej firmie dwa lata, jestem zatrudniony na czas nieokreślony. Pokątnie dowiedziałem się, że miesiąc temu warunki mojej umowy zmieniły się z pełnego etatu na 1/4 (prawdopodobnie, żeby nie płacić składek). Czy szef mógł bez mojej wiedzy zmienić mi warunki umowy, jeśli nie co powinienem da...

 • Aneta95a

  Dodano 2016-05-31 22:21 przez Aneta95a

  Inne wynagrodzenie na umowie niż ustalone na rozmowie kwalifikacyjnej

  Witam, moje zapytanie brzmi następująco:
  Zmieniłam miejsce pracy. Na rozmowie kwalifikacyjnej do nowej pracy wynegocjowałam sumę mi odpowiadającą. Obydwie strony zgodziły się na warunki. 
  Pierwsze trzy miesiące były wg warunków. Po trzymiesięcznym okresie próbnym miałam otrzymać umowę z tym samym wy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

  Zmiana nazwy stanowiska pracy a nowa umowa

  Pracodawca zmieniający jedynie nazwę stanowiska pracy pracownika może, co do zasady, dokonać tego w drodze podporządkowania pracowniczego, czyli za pomocą jednostronnej decyzji, bez konieczności wypowiadania pracownikom warunków umowy czy ...

 • Wypowiedzenie zmieniające a wypłata odprawy

  Wypowiedzenie zmieniające a wypłata odprawy

  Odprawa przysługuje nie tylko w razie zwolnienia grupowego, ale i indywidualnego. W przypadku jednak zwolnienia indywidualnego warunkiem otrzymania odprawy jest to, aby przyczyny niedotyczące pracownika stanowiły wyłączny powód uzasadniający ...

 • Niższy wymiar czasu pracy a nowa umowa

  Niższy wymiar czasu pracy a nowa umowa

  Zmiana wymiaru czasu pracy może nastąpić zarówno na czas określony, jak i nieokreślony. W takiej sytuacji nie ma znaczenia, kto wystąpi z taką inicjatywą. Jeżeli obniżenie wymiaru czasu pracy następuje zamiast wykorzystywania urlopu ...

 • Czasowa zmiana obowiązków pracownika a umowa o pracę

  Czasowa zmiana obowiązków pracownika a umowa o pracę

  Czasowe powierzenie obowiązków innego rodzaju niż wynikające z umowy o pracę nie wymaga formy pisemnej. Może być dokonane ustnie. Warto jednak sporządzić pisemny dokument.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania