eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Umowa o dzieło - architektura krajobrazu


2015-09-14 12:43 autor: gramonka

2 174 odsłon

Umowa o dzieło - architektura krajobrazu

Dzień dobry,

mam zarejestrowaną jednoosobową firmę niezwiązaną z projektowaniem krajobrazu, jestem płatnikiem VAT. Cztery lata temu zostałam inżynierem-architektem krajobrazu i chcę projektować ogrody, nie rozszerzając zakresu działalności, gdyż zmieniłaby mi się forma opodatkowania - ryczałt. Oprócz skończonych studiów i tytułu inżyniera nie mam żadnych innych uprawnień.

Czy mogę podpisywać z inwestorem umowę o dzieło jako samodzielny, niezrzeszony i niezatrudniony w firmie architektonicznej architekt? Jakie jest opodatkowanie w danej sytuacji? Czy mogę taką umowę podpisać ze spółdzielnią mieszkaniową, czy tylko z prywatnym inwestorem?

Grażyna

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-09-17 08:42 autor odpowiedzi: eGospodarka.pl - Dział Podatkowy

  Podatkowo takie rozwiązanie jest dopuszczalne i to zarówno w przypadku tzw. osób prywatnych jak i firm. Wtedy przychody będą zaliczane albo do tzw. działalności wykonywanej osobiście albo innych źródeł przychodów - opodatkowanych skalą podatkową. Niemniej duża ilość takich zleceń, a mówiąc dokładniej duża ilość zleceniodawców może skutkować tym, że fiskus zakwalifikuje te przychody do działalności gospodarczej.
  Co do obowiązkowej przynależności do odpowiednich organizacji czy uprawnień - niestety nie odpowiem.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-04-26 22:43 przez konto usunięte

  Ryczałt czy VAT w jednoosobowej działalności gospodarczej?

  Witam bardzo serdecznie,
  Mam pytanie. Mąż stara się o dofinansowanie z urzędu pracy na założenie małego warsztatu stolarskiego, w którym będzie produkował i sprzedawał głównie sztachety. 
  Za pieniądze otrzymane z dofinansowania kupi 2 maszyny - lokal jest na własność męża. 
  Czy przy takiej działalno...

 • wujek1

  Dodano 2014-12-07 14:00 przez wujek1

  Czy mogę przejść z podatku liniowego na ryczałt?

  Od 1995 roku prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą usługi remontowo- budowlane, byłem na ryczałcie 5,5%, jestem również VAT-owcem.Od dwóch lat jestem na podatku liniowym. Myślałem o odliczeniu kosztów np. samochodu, który BYŁ w firmie - obecnie go nie ma. Ze względu na brak kosztów chcę powr...

 • orson1985

  Dodano 2014-11-06 17:31 przez orson1985

  Co lepsze: VAT czy ryczałt?

  Otwieram jednoosobową działalność gospodarczą - branża budowlana. Moimi klientami będą zazwyczaj VAT-owcy. Również będę podwykonawcą dla firmy - VAT-owca. Co wybrać - VAT czy ryczałt?

 • kasiurka

  Dodano 2013-12-07 20:06 przez kasiurka

  Opodatkowanie firmy

  Witam,
  na dniach chcę założyć własną jednoosobową DG, która zajmowałaby się sprzedażą  przez internet. Firmę chcę opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (3%) i rozliczać się co miesiąc oraz jednocześnie chcę zostać czynnym VAT-owcem.
  Na początek myślę, że przychód bym miała w ...

 • elcia69

  Dodano 2017-06-21 11:54 przez elcia69

  Jednoosobowa działalność założona w Polsce - usługi sprzątania na terenie Niemiec. Jak opodatkować?

  Bardzo proszę o pomoc.Chcę założyć firmę w Polsce i świadczyć usługi na terenie Niemiec zarówno dla firm jak i dla osób fizycznych. Czy muszę zgłosić się do VAT i jaką formę opodatkowania w Polsce wybrać? Myślałam o tym, żeby nie być VAT-owcem i wybrać ryczałt 8,5%.Proszę o uwagi

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania