eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Ciąża a przejęcie przez nowego pracodawcę


2015-06-16 21:17 autor: Netii_ona

3 374 odsłon

Ciąża a przejęcie przez nowego pracodawcę

Witam,

moja sytuacja wygląda tak, o przejęciu placówki (przedszkole) przez nowego pracodawcę dowiedziałam się na dwie godziny przed wręczeniem nowej umowy o pracę. Właściciele do końca nie określili (ustnie), jak wygląda sytuacja placówki oprócz tego, że kadra i podopieczni przechodzą do nowej placówki pod innym szyldem (zupełnie inna firma prywatna).

Obecnie jestem w ciąży (18. tydzień), ale nowy pracodawca nie został o tym poinformowany przez dotychczasowe właścicielki. Nowa umowa jest zawarta z dniem 16.06.2015, a dzień rozpoczęcia to 1.07.2015. Stary lokal mamy opuścić do 26.06.2015 r., a dzieci z dniem 29.06.2015 r. przechodzą do nowej placówki. Nie dostałyśmy jeszcze wypowiedzenia ze starej placówki, aczkolwiek prawdopodobnie dostaniemy je z dniem odejścia z lokalu tj. 26.06.

Moje pytanie brzmi następująco: czy okres pomiędzy dniem wypowiedzenia tj. 26.06.2015, a rozpoczęciem pracy w nowej placówce tj. 1.07.2015 (czyli nie jest to ciągłość - 4 dni przerwy), wpływa na warunki mojego zwolnienia lekarskiego, gdyż od 8.07.2015 chcę iść na zwolnienie lekarskie?

Oraz: czy stare właścicielki mogą dać mi wypowiedzenie z datą 30.06.2015 by zachowana została ciągłość pracy i nie będzie wtedy żadnych problemów?

Dziękuję i czekam na jak najszybszą wiadomość, bo do 19.06.2015 mam dać odpowiedź.

Pytanie zaktualizowano 2015-08-24 11:57

Witam, ponownie odniosę się do mojej sytuacji u nowego pracodawcy. Tak jak pisałam nową umowę podpisałam z dniem 29.06.2015r. i pracowałam do 14.07.2015r. włącznie i od 15.07.2015r. przebywam na zwolnieniu ciążowym, gdzie muszę leżeć w wyniku innych niedogodności związanych z obecnym stanem. Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia, gdyż dostałam je tylko za przepracowane dni co stanowi połowę pensji, którą mam zagwarantowaną na umowie o pracę. Uzasadnieniem Pani z kadr jest informacja, iż nie przepracowałam 30 dni u nowego pracodawcy. Z informacji, które uzyskałam od ZUS-u nie musiałam przepracować tych 30 dni, jeśli czas pomiędzy zakończeniem starej umowy a podpisaniem nowej nie przekroczył 30 dni (wygaśniecie ubezpieczenia zdrowotnego). W wyniku tej sytuacji należy mi się pełne wynagrodzenie czy tylko to co dostałam w przelewie???? i Czy w następnym miesiącu dostanę już całe wynagrodzenie???? Dziekuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-06-16 21:35 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli jest to przejęcie to powinno się odbyć na zasadach art. 23 1 K.p. Nowy pracodawca przejmuje pracowników na dotychczasowych warunkach. Panstwo powinniście mieć zagwarantowaną ciągłośc pracy. Nie mozna wypowiedzieć komuś umowy  z dnia na dzień ( chyba, że jest to zwolnienie dyscyplinarne-art.52 K.p.) bowiem, wszystkie strony umowy obowiązują okresy wypowiedzenia.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-16 21:50 autor odpowiedzi: Netii_ona

    Nowa umowa jest na dotychczasowych zasadach (czas nieokreslony, wynagrodzenie to samo) nic sie nie zmieniło poza pracodawca. 
    Czyli rozumiem, ze wypowiedzenie powinno być zagwarantowane z datą 30.06 i wtedy zostaje zachowana ciągłość....
    A czy czekają mnie jakieś konsekwencje w wyniku zatajenia ciąży przed nowym pracodawcą (np. sąd pracy)?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-16 22:42 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Nie będzie iała Pani żadnych konsekwencji z racji tego, że jest w ciąży.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-16 22:44 autor odpowiedzi: Netii_ona

    Dobrze, mam jeszcze jedno pytanie:
    rozpoczynajac pracę od 01.07.2015 czy zaraz pierwszego dnia powinnam zaniesc zaswiadczenie o ciąży? A po tygodniu pójść na L4???

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-17 22:37 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    To wszystko może Pani  zrobić kiedy chce. Nie ma w tym wypadku żadnych terminów ani ograniczeń.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-28 17:04 autor odpowiedzi: Netii_ona

    Witam, dziękuję za poprzednie odpowiedzi w mojej sprawie, jednakże mam kolejne pytania odnośnie nowej pracy i ciąży. 
    Tak jak pisałam od 29.06.2015r. idę do nowej pracy, mam zamiar pracowac do 14.07.2015r. (czyli niecałe 3 tygodnie) i zanieść zwolnienie L4.
    W takowej sytuacji moje pytania brzmią następująco:
    1. Czy jest jakiś czas, który muszę przepracować u nowego pracodawcy zanim pójdę na zwolnienie L4 ciążowe?
    2. Czy jeśli zaniosę 15.07.2015r. L4 ciążowe to od pracodawcy dostanę wynagrodzenie naliczone jedynie za te dni przepracowane czy ogólnie za cały miesiąc jakbym normalnie pracowała?
    3. I jak w takim wypadku naliczane będzie wynagrodzenie wypłacane w następnych miesiącach do czasu rozwiązania ciąży, jeżeli u nowego pracodawcy pracuję jedynie od miesiąca? (nie ma przepracowanych 12 miesięcy do obliczenia średniej wynagrodzenia).
    4. Oraz jak naliczany będzie zasiłek macierzyński, czy będzie to ta sama kwota co na umowie?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-06-28 20:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli jest ciągłóśc w ubezpieczeniu chorobowym to nie ma okresu wyczekiwania i na zwolnienie może Pani iśc od razy. Jak do tego podejdzie ZUS to nie chcę gdybać. Za pierwsze 33 dni zwolnienia w ciągu roku płaci pracodawca a pozostałe zasiłki wypłaca ZUS. Jeżeli okres zatrudnienia jest krótki, to zarówno pracodawca jak i ZUS nalicza z tego co jest na umowie. Zasiłek macieryński to będzie 80 % podstawy z umowy.

    Netii_ona skomentował/a odpowiedź 2015-08-12 12:42

    Witam, ponownie odniosę się do mojej sytuacji u nowego pracodawcy. Tak jak pisałam nową umowę podpisałam z dniem 29.06.2015r. i pracowałam do 14.07.2015r. włącznie i od 15.07.2015r. przebywam na zwolnieniu ciążowym, gdzie muszę leżeć w wyniku innych niedogodności związanych z obecnym stanem. Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia, gdyż dostałam je tylko za przepracowane dni co stanowi połowę pensji, którą mam zagwarantowaną na umowie o pracę. Uzasadnieniem Pani z kadr jest informacja, iż nie przepracowałam 30 dni u nowego pracodawcy. Z informacji, które uzyskałam od ZUS-u nie musiałam przepracować tych 30 dni, jeśli czas pomiędzy zakończeniem starej umowy a podpisaniem nowej nie przekroczył 30 dni (wygaśniecie ubezpieczenia zdrowotnego). W wyniku tej sytuacji należy mi się pełne wynagrodzenie czy tylko to co dostałam w przelewie???? i Czy w następnym miesiącu dostanę już całe wynagrodzenie???? Dziekuję za odpowiedź.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-24 15:08 autor odpowiedzi: Netii_ona

    Witam, ponownie odniosę się do mojej sytuacji u nowego pracodawcy. Tak jak pisałam nową umowę podpisałam z dniem 29.06.2015r. i pracowałam do 14.07.2015r. włącznie i od 15.07.2015r. przebywam na zwolnieniu ciążowym, gdzie muszę leżeć w wyniku innych niedogodności związanych z obecnym stanem. Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia, gdyż dostałam je tylko za przepracowane dni co stanowi połowę pensji, którą mam zagwarantowaną na umowie o pracę. Uzasadnieniem Pani z kadr jest informacja, iż nie przepracowałam 30 dni u nowego pracodawcy. Z informacji, które uzyskałam od ZUS-u nie musiałam przepracować tych 30 dni, jeśli czas pomiędzy zakończeniem starej umowy a podpisaniem nowej nie przekroczył 30 dni (wygaśniecie ubezpieczenia zdrowotnego). W wyniku tej sytuacji należy mi się pełne wynagrodzenie czy tylko to co dostałam w przelewie???? i Czy w następnym miesiącu dostanę już całe wynagrodzenie???? Dziekuję za odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-24 20:55 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Jeżeli nie było przerwy w zatrudnieniu  ( 30 dni), to powinna Pani dostac zasiłek w wysokości 100 % podstawy wynagrodzenia.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-24 23:08 autor odpowiedzi: Netii_ona

    A czy jest jakaś ustawa, przepis, który potwierdziłby to uzasadnienie tak "czarno na białym"??? Gdyż Pani z kadr zarządała takiego potwierdzenia...
    I dziękuję za odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-08-25 13:10 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Ustawa  z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa- art 4 pkt 2.

    GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • konto usunięte

    Dodano 2014-06-03 13:33 przez konto usunięte

    Czy mając umowę na zastępstwo i będąc na zwolnieniu pracodawca może wypowiedzieć mi umowę?

    Witam,
    jestem zatrudniona na umowę zastępstwo (z 3 dniowym okresem wypowiedzenia) i jestem w ciąży. Termin porodu mam na grudzień 2014, osoba którą zastępuje ma urlop macierzyński do 22 lipca, jednak po tym urlopie chce iść od razu na urlop wypoczynkowy a następnie do końca roku 2014 na urlop wychow...

  • Olga-sem

    Dodano 2014-04-04 20:04 przez Olga-sem

    Czy niemiecki pracodawca może nie wypłacić mi pieniędzy za zwolnienie lekarskie?

    Mam umowę na okres próbny od 14.03.2014 - bardzo krótko, a raczej miałam, ponieważ umowa została rozwiązana, kiedy przedłożyłam zwolnienie lekarskie 4.04 na okres miesiąca. Dostałam 2-tygodniowe wypowiedzenie z pracy.
    Zwolnienie dostałam, ponieważ zaszłam w ciążę, która jest zagrożona i praca jest z...

  • Kajka_

    Dodano 2014-02-27 10:24 przez Kajka_

    Ciąża na L4 a likwidacja zakładu pracy oraz zasiłek macierzyński

    Witam!
    Obecnie jestem w 12 tygodniu ciąży. Od 20 stycznia przebywam na L4, mam umowę na czas określony od 01.10.2013 do 31.08.2014. Dostałam wypowiedzenie z pracy z powodu całkowitej likwidacji firmy 21 marca 2014 z dwutygodniowym wypowiedzeniem. Mam w związku z zaistniałą sytuacją mam kilka pytań:
    ...

  • Klaudynaaj

    Dodano 2016-08-09 12:45 przez Klaudynaaj

    L4 w ciąży a sprzedaż placówki

    Witam,obecnie jestem w ciąży i przebywam na L4.Mój pracodawca posiada trzy placówki bankowe. Placówka, w której jestem zatrudniona ma być sprzedana innej firmie, ale pozostałe dwie placówki zostają. Mam umowę na czas nieokreślony. Czy mogę dostać wypowiedzenie umowy, jeśli placówka, w której pracowa...

  • malgorze

    Dodano 2016-06-16 08:31 przez malgorze

    Ciąża na wypowiedzeniu umowy, zwolnieniu

    Witam, chciałam zapytać, czy będąc zwolniona przez pracodawcę (okres 3-miesięczny wypowiedzenia) i zajdę w ciążę, to czy mogę iść na zwolnienie, które będzie trwać do dnia porodu? Czy będzie to świadczenie 100% i ze średnią zarobków z 3 czy z 12 miesięcy?Pozdrawiam

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania