eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym?


2015-05-12 10:29 autor: malykot81

18 204 odsłon

Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym?

Witam,

kończy mi się urlop wychowawczy, byłam zatrudniona na czas nieokreślony i muszę rozwiązać umowę z powodu zmiany miejsca zamieszkania.

Czy w związku z tym po zarejestrowaniu się w biurze pracy dostanę od razu zasiłek dla bezrobotnych? Czy w umowie muszę nadmienić, że rozwiązuję umowę z powodu zmiany miejsca zamieszkania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-05-12 11:41 autor odpowiedzi: Renata Naworol CS i-BHP

    W podaniu - prośbie o rozwiązaniu za porozumieniem stron umowy o pracę wpisuje Pani powód. Rejestrując się w PUP proszę załaczyć kopię tego pisma wraz ze świadectwem, wtedy nie będzie wątpliwości, że zasiłek się Pani należy. Gdyby urząd wydał dec. o nieprzyznaniu zasiłku - proszę sie odwołać (w odwołaniu powołać się na n/w ustawę). Zasiłek na pewno należy się w takiej sytuacji.
    Podstawa prawna:
    art. 75  ustawy z dnia stawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004 r.oku (Dz. U. nr 99 poz. 1001 z późn. zm.)zawiera wyszczególnione sytuacje w których bezrobotnemu nie przysługuje prawo do zasiłku. Zgodnie z ust. 1 pkt. 2 zasiłek nie przysługuje gdy bezrobotny w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy lub stosunek służbowy za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących zakładu pracy albo rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania.

    Renata Naworol rozwiązuje problemy pracodawców, doradztwo i szkolenia BHP outsourcing kadrowo - płacowy legalizacja pracy cudzoziemców i-bhp.com.pl

    Oceń odpowiedź 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-05-14 15:00 autor odpowiedzi: malykot81

    Mam jeszcze jedno pytanie, co by sie stało gdybym jednak nie zlożyla wypowiedzenia o prace 3 miesiace przed koncem urlopu wychowawczego? czy są jakies konsekwencje? czy gdybym w ostatni dzien urlopu wychowawczego zlozyla takie wypowiedzenie to wtedy dyrektor mnie zwolni jesli nie stawie sie do pracy?

    Oceń odpowiedź 12 3

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • kwiatek

    Dodano 2012-08-31 22:41 przez kwiatek

    Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego

    Jestem w trakcie urlopu wychowawczego, chcę zarejestrować się jako bezrobotna w PUP oczywiście po rozwiązaniu umowy o pracę (umowa na czas nieokreślony). Czy będę miała prawo do zasiłku? Na urlopach jestem już łącznie 5 lat (trójka dzieci). Proszę też o poradę w jaki sposób najlepiej rozwiązać z pra...

  • mala2013

    Dodano 2018-08-14 22:27 przez mala2013

    Jak mogę rozwiązać umowę po urlopie wychowawczym zachowując przy tym prawo do zasiłku?

    Witam,jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. niedługo muszę wrócić do pracy, ale nie odpowiadają mi warunki jakie mi zaproponowali.Jak mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia żeby spokojnie móc zarejestrować się w urzędzie i otrzymać zasiłek?Proszę bar...

  • justyna4400

    Dodano 2013-01-28 12:32 przez justyna4400

    Wypowiedzenie pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego

    Pracuję w firmie od 2009 r z przerwami. Ostatnia umowa została zawarta na czas nieokreślony 31.10.2010 r. W tym czasie zaszłam w ciążę i poszłam na urlop macierzyński, a teraz od grudnia 2012 r. jestem na wychowawczym do września 2013 r.
    Chcę rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron i iść na b...

  • usioludek

    Dodano 2012-08-09 17:25 przez usioludek

    Wypowiedzenie umowy przez pracownika będącego na urlopie wychowawczym

    Witam,
    do 27 listopada b. r  jestem na urlopie wychowawczym (umowa na czas nieokreślony). Czy mogę złożyć wcześniej wypowiedzenie umowy o prace z dniem 1 października, gdyż przeprowadzamy się do innego miasta odległego od obecnego o 500 km.  Czy w przypadku rozwiązania przeze mnie wcześniej umowy bę...

  • MamaAnonimowa

    Dodano 2018-08-03 22:54 przez MamaAnonimowa

    Zasiłek dla bezrobotnych po zmianie miejsca zamieszkania

    Koleżanka pracuje od 2009 roku. W 2016 roku urodziła dziecko i podobnie jak ja była na macierzyńskim i teraz jest na wychowawczym. Z powodu zmiany miejsca zamieszkania, nie będzie mogła wrócić do pracy i myśli nad przerwaniem urlopu wychowawczego i zarejestrowaniu się w PUP.Po pierwsze niedługo chci...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

    Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

    Osobami dotkniętymi bezrobociem są także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Niejednokrotnie nie posiadają one środków na utrzymanie siebie i rodziny. Kierowanie osób bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci np. na szkolenie czy ...

  • Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

    Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

    Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy mogą nabyć prawo do zasiłku po spełnieniu określonych warunków - informuje Zielona Linia.

  • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

    Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

  • Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

    Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

    Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (także po ustaniu zatrudnienia) jest okresem składkowym - ponieważ od zasiłku macierzyńskiego naliczane są składki na fundusz emerytalny (i rentowy).

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania