eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego


2012-08-31 22:41 autor: kwiatek

8 873 odsłon

Wypowiedzenie umowy w czasie urlopu wychowawczego

Jestem w trakcie urlopu wychowawczego, chcę zarejestrować się jako bezrobotna w PUP oczywiście po rozwiązaniu umowy o pracę (umowa na czas nieokreślony). Czy będę miała prawo do zasiłku? Na urlopach jestem już łącznie 5 lat (trójka dzieci). Proszę też o poradę w jaki sposób najlepiej rozwiązać z pracodawcą umowę. Dodam, że w trakcie trwania ostatniego urlopu, moje stanowisko pracy zostało zlikwidowane a pracodawca sprytnie podsunął mi aneks, (wykorzystując moment, mojej prośby o przedłużenie należnego mi urlopu wychowawczego) zmieniając stanowisko pracy na zupełnie nie związane z moim zawodem, wykształceniem, poniżej moich kwalifikacji. Domyślam się, że chciał uniknąć wypowiedzenia mi umowy z przyczyn niezwiązanych z pracownikiem i zaoszczędzić tym samym na płatnym wypowiedzeniu.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-09-01 11:01 autor odpowiedzi: S-Kadra Beata Barwinek

  Witam, okres urlopu wychowaczego udzielonego  zalicza sie do okresu od którego zalezy przyznanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Istotne znaczenie masosób rozwiązania umowy o pracę. W sytuacji wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę prawo do zasiłku przysługuje po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania w powiatowym urzędzie pracy. Natomiast rozwiaznie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracownika lub za porozumieniem stron skutkuje przyznaniem zasiłku po upływue 90 dni od dnia zarejestrowania i o ten okres  zasiłek ulega skróceniu. Wyjątek stanowi porozumienie stron związane z likwidacją stanowiska pracy, likwidacją pracodawcy lub jego upadłością, albo z powodu zmiany miejsca zamieszkania.
  Najkorzysniejszym rozwiązaniem umowy o pracę jest wypowiedzenie umowy przez pracodawcę lub porozumienie stron, ale tylko z przyczyn podanych powyżej.

  Pozdrawiam

  Zatrudnienie, bezrobocie,rynek pracy, prawo administracyjne,

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • mala2013

  Dodano 2018-08-14 22:27 przez mala2013

  Jak mogę rozwiązać umowę po urlopie wychowawczym zachowując przy tym prawo do zasiłku?

  Witam,jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Obecnie jestem na urlopie wychowawczym. niedługo muszę wrócić do pracy, ale nie odpowiadają mi warunki jakie mi zaproponowali.Jak mogę rozwiązać umowę bez okresu wypowiedzenia żeby spokojnie móc zarejestrować się w urzędzie i otrzymać zasiłek?Proszę bar...

 • malykot81

  Dodano 2015-05-12 10:29 przez malykot81

  Czy dostanę zasiłek dla bezrobotnych po urlopie wychowawczym?

  Witam, kończy mi się urlop wychowawczy, byłam zatrudniona na czas nieokreślony i muszę rozwiązać umowę z powodu zmiany miejsca zamieszkania. Czy w związku z tym po zarejestrowaniu się w biurze pracy dostanę od razu zasiłek dla bezrobotnych? Czy w umowie muszę nadmienić, że rozwiązuję umowę z powodu ...

 • pankowa5

  Dodano 2012-10-19 22:39 przez pankowa5

  Rozwiązanie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony

  Mam pytanko. Jestem zatrudniona w sklepie jako sprzedawca na cały etat na czas nieokreślony od 1.11.2009 r. Od dwóch lat jestem na urlopie wychowawczym płatnym. Urlop ten kończy mi się 31.10.2012 r. Nie chcę kontynuować tego urlopu, gdyż byłby on już bezpłatny.
  Dlatego chciałam się zwolnić i iść na ...

 • juska 58

  Dodano 2013-07-23 11:41 przez juska 58

  Czy przysługuje mi zasiłek dla bezrobotnych, gdy pracowałam na pół etatu?

  Witam!
  Pracowałam 1 rok w firmie X (umowa na cały etat, czas nieokreślony), potem zaszłam w ciążę i byłam na urlopie macierzyńskim, a potem na wychowawczym. Będąc na wychowawczym zatrudniłam się w firmie Y na pół etatu. Po skończeniu urlopu wychowawczego rozwiązałam umowę z firmą X.
  Pracowałam dalej...

 • justyna4400

  Dodano 2013-01-28 12:32 przez justyna4400

  Wypowiedzenie pracy w czasie trwania urlopu wychowawczego

  Pracuję w firmie od 2009 r z przerwami. Ostatnia umowa została zawarta na czas nieokreślony 31.10.2010 r. W tym czasie zaszłam w ciążę i poszłam na urlop macierzyński, a teraz od grudnia 2012 r. jestem na wychowawczym do września 2013 r.
  Chcę rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron i iść na b...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

  Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem

  Osobami dotkniętymi bezrobociem są także osoby, które samotnie wychowują dzieci. Niejednokrotnie nie posiadają one środków na utrzymanie siebie i rodziny. Kierowanie osób bezrobotnych samotnie wychowujących dzieci np. na szkolenie czy ...

 • Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

  Zasiłek dla osób bezrobotnych w pigułce

  Osoby bezrobotne zarejestrowane w urzędzie pracy mogą nabyć prawo do zasiłku po spełnieniu określonych warunków - informuje Zielona Linia.

 • Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Ciąża a rejestracja w urzędzie pracy

  Gdy kobieta dowie się, że zostanie mamą, jest zwykle bardzo szczęśliwa. Dopiero po pewnym czasie, kiedy emocje opadną, zaczyna wszystko na spokojnie analizować. Pojawienie się potomka wiąże się bowiem z dużą odpowiedzialnością. Każdy ...

 • Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

  Zasiłek macierzyński po ustaniu zatrudnienia to okres składkowy

  Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego (także po ustaniu zatrudnienia) jest okresem składkowym - ponieważ od zasiłku macierzyńskiego naliczane są składki na fundusz emerytalny (i rentowy).

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania