eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowyUmowa lojalnościowa o dokształcanie a rozwiązanie umowy


2015-02-21 18:22 autor: Barbara.S.

2 991 odsłon

Umowa lojalnościowa o dokształcanie a rozwiązanie umowy

Witam,

podpisałam z moim pracodawcą umowę o pracę na okres 2 lat, równocześnie podpisaliśmy umowę o dokształcanie, z której wynika, że w przypadku zerwania (z mojej strony) umowy przed okresem 2 lat, będę musiała zwrócić szefowi za szkolenia.

Nie myślałam o zmianie pracy do czasu, kiedy pracodawca zaczął wstrzymywać mi prowizje. Jest mi już winien blisko 1000 zł a pracuję zaledwie od lipca 2014 r. W umowie o pracę mam zapis o 3/4 etatu i wynagrodzeniu minimalnym, natomiast informacja o prowizjach jest ujęta w regulaminie wynagrodzeń.

Czy w przypadku, kiedy pracodawca nie wypłaca mi pieniędzy mogę rozwiązać umowę bez przymusu zwracania mu za szkolenia? Chcę oczywiście znaleźć inną pracę.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-21 19:50 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Ma Pani na 2 lata zobowiązania wobec swego pracodawcy. 
    Ma pracodawca wobec Pani zobowiązania wynikające z faktu nie wypłacenie prowizji.
    Nie można jednak, moim zdaniem, obu spraw połączyć i rozliczyć zobowiązania wzajemne. Proponowałabym porozmawiać z szefem, by dowiedzieć się co jest powodem nie wypłacania prowizji i zadbać o uregulowanie, zamiast szukać nowej pracy.
    Umowa na dokształcenie jaki rząd kosztów obejmuje? Ile szef zapłacił za Pani szkolenia?

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-21 20:03 autor odpowiedzi: Barbara.S.

    Umowa obejmuje blisko 4700zł z czego 700zł to szkolenie zewnętrzne za które jak sądzę Szef zapłacił a 4tys. to szkolenie wewnętrze - jedno to szkolenie, które wykonał Szef osobiście, drugie zlecił innemu pracownikowi a trzecie wykonał pracownik innego obiektu, który miał już doświadczenie ze sprzętem, na którym pracujemy.
    Nie wiem co z ostatnim szkoleniem, ale dwa pierwsze wewnętrzne raczej nie wiązały się z jakimikolwiek kosztami dla Szefa.
    Proziwja nie jest wypłacana, ponieważ sprzedaż jest zbyt mała - nie ma jednak żanej informacji w umowie na temat wysokości sprzedaży. Poza tym prowizja nie została wypłacona za miesiąc listopad i styczeń. W styczniu trzykrotnie prosiłam Szefa o określenie terminu, w którym dostanę wyrównanie za listopad a on za każdym razem mnie zbył mówiąc "może do końca stycznia".  W dniu wczorajszym pracownicy dostali od Niego maile z informacją o wstrzymaniu prowizji. Poprosiłam Szefa o pisemne określenie terminu, w którym zamierza dokonać wyrównania oraz dokładnej kwoty, jaką jest mi wienien. Póki co czekam na odpowiedź, ale znając doświadczenie nie liczę na zadowalającą odpowiedź.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-21 20:35 autor odpowiedzi: Monika Rucka-Peryt

    Wstrzymać prowizje to zmienić regulamin wynagradzania a tego chyba nie wykonano. 
    Zawsze może Pani szefa poprosić o odstąpienie od zobowiązania zwrotu za szkolenie.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Kwiatek90

    Dodano 2015-03-12 09:03 przez Kwiatek90

    Umowa lojalnościowa a wysokość wynagrodzenia

    Witam,poproszę o poradę. Biorąc udział w rekrutacji (prowadzonej przez agencję pracy). Powiedziano mi, iż firma która szuka pracownika chciałaby zatrudnić kogoś na lata i przeszkolić go od podstaw, dlatego na początku będzie wysyłać nowego pracownika na kursy. Podałam kwotę, którą chciałabym zarabia...

  • SZATAN

    Dodano 2014-02-08 11:00 przez SZATAN

    Zaległe wynagrodzenie, likwidacja stanowiska pracy a odprawa

    1. Jak odzyskać pieniądze za listopad i grudzień 2013 r., których pracodawca nie zapłacił mi za pracę?
    2. Czy jeżeli dostałam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska w zakładzie będącym w stanie upadłości należy mi się odprawa?
    Umowa o pracę była na czas nieokreślony, przepracowałem tam rok, je...

  • kachaabachaa

    Dodano 2019-02-20 20:18 przez kachaabachaa

    Niemcy: pracodawca nie wypłacił chorobowego

    Witam,do dnia 31.01.2019 r. razem z chłopakiem mieszkaliśmy (byliśmy zameldowani) i pracowaliśmy na terenie Niemiec. Ja miałam umowę do 31.01.2019 r., chłopak do 28.02.2019 r. Chłopak 14.01.2019 r. złożył wypowiedzenie (z racji iż obowiązuje dłuższy okres wypowiedzenia, to poszli nam "na rękę" i zgo...

  • KNHD

    Dodano 2019-01-10 11:48 przez KNHD

    Wewnętrzny regulamin wynagrodzeń

    Czy wewnętrzny regulamin wynagrodzeń może przewidywać wynagrodzenie za pracę niższe niż ustalone minimalne wynagrodzenie w danym roku? Np. czy mogę otrzymywać na podstawie regulaminu wynagrodzenie 1400 zł brutto plus dodatek stażowy i funkcyjny, pracyjąc na 3/4 etatu?

  • tosia122

    Dodano 2015-04-18 13:08 przez tosia122

    Brak wynagrodzenia po zwolnieniu z pracy

    Mam ogromny problem z byłym pracodawcą. Otóż byłam zatrudniona jako kierownik sklepu na czas określony, jednak zostałam zwolniona. Po odebraniu świadectwa pracy w kwietniu podpisałam dokument o braku roszczeń do pracodawcy i o odebraniu należnego mi wynagrodzenia.Zaraz po tym miałam otrzymać swoją p...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Wysokość płacy minimalnej to aktualnie gorący temat w Polsce. W 2023 roku mieliśmy do czynienia z dwukrotną podwyżką minimalnego wynagrodzenia. Taka sytuacja będzie miała miejsce również w 2024 roku.

W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie widełkami płacowymi w ogłoszeniach o pracę. Dzięki nim kandydaci mogą zweryfikować własne oczekiwania finansowe jeszcze przed, często wieloetapowym, procesem rekrutacji. Jest to także element ...

- Dwie podwyżki płacy minimalnej w tym samym roku nigdy więcej nie powinny mieć miejsca – przekonują przedsiębiorcy zrzeszeni w Północnej Izbie Gospodarczej w Szczecinie. Podwyżka, która ma miejsce w lipcu 2024 jest symboliczna, bo to ...

Początek roku rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania