eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Czy umowa będzie przedłużona do porodu?


2015-02-20 12:20 autor: anoli

2 239 odsłon

Czy umowa będzie przedłużona do porodu?

Witam,

dnia 1.12.2014 r. zostałam zatrudniona na okres próbny do 28.02, jednak dwa tygodnie przed końcem umowy została ona rozwiązana za porozumieniem stron z 2-tygodniowym okresem wypowiedzenia (oczywiście rozwiązana została przez pracodawcę, bo ja nie wyrażałam chęci rezygnacji z pracy).

Obecnie jednak jestem w 8 tygodniu ciąży i wylądowałam w szpitalu. Dowiedziałam się, że nie mogę pracować. Chcę zapytać czy wypowiedzenie można cofnąć i czy umowa zostanie przedłużona do dnia porodu?

I czy mogę iść swobodnie na L4 i dostanę świadczenie z ZUS-u nawet, jeśli umowa nie będzie przedłużona?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-02-20 12:59 autor odpowiedzi: Adam Sroga - Radca prawny

  Wypowiedzenie zostało dokonane z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów. W razie rozwiązania umowy na okres próbny z naruszeniem przepisów o wypowiadaniu umów przysługuje wyłącznie roszczenie o odszkodowanie (w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać.

  Umowa jednak nie ulegnie przedłużeniu po 28 lutym. Stałoby się tak jedynie w przypadku umowa, która ulegałaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży (12 tygodni).

  adam-sroga@wp.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-20 14:39 autor odpowiedzi: anoli

  Czyli z tytułu L4 nie będę też dostawać żadnego zasiłku chorobowego po zakończeniu tej umowy?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-21 16:01 autor odpowiedzi: Jowita

  Zasiłek chorobowy przysługuje po ustaniu zatrudnienia, co za tym idzie po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność  trwa dłużej niż 30 dni.

  Pod warunkiem, że niezdolność do pracy powstała:

  - nie później niż 14 dni od ustania zatrudnienia 

  W Pani przypadku zasiłek chorobowy wypłacany będzie do dnia porodu. 

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-21 16:15 autor odpowiedzi: anoli

  dziękuję za odpowiedzi! Jeszcze tylko jedno pytanie. Obecne l4 musze zaniesc jeszcze pracodawcy, ale konczy się ono 1 marca czyli 1 dzien po ustaniu zatrudnienia. Czy pracodawca przekaze od razu zaswiadczenie ze jestem w ciąży, moje l4 i druk zaswiadczający o zarobkach do ZUS-u, a ja później bede musiala przekazywac tylko kolejne zwolnienia? i do którego urzędu mam je dostarczyć, ponieważ gdzie indziej jestem zameldowana, gdzie indziej mieszkam i pod jeszcze inny ZUS podlega mój pracodawca  :-)

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-02-21 18:05 autor odpowiedzi: Jowita

  Pracodawca zobowiązany będzie przekazać do ZUS druk zwolnienia L-4 , formularz ZUS Z-3.
  Następne zwolnienia L-4 przekazuje Pani do ZUS zgodnego ze swoim miejscem zamieszkania.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-03-01 17:26 autor odpowiedzi: Krajowa_Izba_Gospodarcza

  Wyraziła Pani zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron, jednak powołując się na działanie pod wpływem błędu, może Pani uchylić się od skutków zawartego porozumienia (składając pracodawcy stosowne oświadczenie).

  Zgodnie z art. 177 § 3 Kodeksu pracy, umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Z treści pytania wynika, iż umowa nie uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, czyli tym samym nie zostałaby przedłużona do dnia porodu.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Alessa1

  Dodano 2017-04-27 20:04 przez Alessa1

  Ciąża a umowa o pracę na czas próbny

  Witam serdecznie,w marcu rozpoczęłam nową pracę z okresem próbnym do 20 września. Krótko po zawarciu umowy okazało się, że jestem w ciąży. Z racji tego iż praca jest bardzo stresująca, a ja nie najlepiej ją znoszę lekarz chce wypisać mi zwolnienie. Jestem pewna iż pracodawca nie przedłuży w związku ...

 • mikimousee

  Dodano 2016-04-11 10:26 przez mikimousee

  Koniec umowy o pracę na okres próbny a 12. tydzień ciąży. Co robić?

  Witam,
  z dniem 30 kwietnia kończy mi się umowa o pracę na okres próbny. Tego dnia bede juz w 12 tygodniu ciąży (licząc miesiącami księżycowymi 29 kwietnia zakończę 3 miesiąc), liczac od 6 lutego.
  Czy pracodawca ma obowiązek przedłużyć mi umowę? Nie powiedziałam jeszcze pracodawcy, bo trochę się boję...

 • sw33tdr3ams

  Dodano 2017-05-12 18:58 przez sw33tdr3ams

  Czy dostanę L4 od pierwszego dnia pracy?

  Witam,od 31 marca do dzisiaj tj. 12 maja pracowałam na umowę zlecenie z dobrowolna składką chorobową. Ponieważ jestem w 9. tygodniu ciąży postanowiłam zatrudnić się w najbliższych dniach u innego pracodawcy (umowę podpiszę 22 maja), będzie to wtedy 11. tydzień ciąży.Idąc pierwszego dnia pracy na L4 ...

 • 1qaz1

  Dodano 2017-01-30 19:50 przez 1qaz1

  Zasiłek L4 na okresie próbnym 3 miesiące

  Witam,mam do państwa pytanie, a mianowicie dwa dni temu podpisałam umowę o pracę na okres próbny 3 miesięcy. Spóźniał mi się okres (zawsze był regularny), więc dziś zrobiłam test i jest pozytywny - jestem w ciąży. I teraz moje pytanie: czy zrezygnować z pracy aby firma się na mnie nie wściekła, czy ...

 • kingula1

  Dodano 2015-06-07 21:32 przez kingula1

  Ciąża a L4

  Witam,jestem w 6. tygodniu ciąży, pracuję na umowę zlecenie od 2 tygodni. Pracodawca chce mi dać umowę na okres próbny na 3 miesiące - 1750 zł brutto.Tu moje pytanie, kiedy w trakcie tej 3-miesięcznej umowy mogę iść na L4? Aby zostało przedłużone do dnia porodu, aby się należało chorobowe i macierzy...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania