eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Zwolnienie z pracy po macierzyńskim. Jak go uniknąć?


2014-09-21 22:42 autor: jagienka73

1 788 odsłon

Zwolnienie z pracy po macierzyńskim. Jak go uniknąć?

Witam,

posiadam umowę z pracodawcą na czas nieokreślony, przebywałam na urlopie macierzyńskim do 17 lipca 2014 r. Po macierzyńskim z powodu choroby jestem na zwolnieniu lekarskim, które jeszcze potrwa. Wiem, że po powrocie czeka mnie zwolnienie z pracy, ponieważ jak to ujął pracodawca zlikwidowano moje stanowisko, co jest nie prawdą, ponieważ osoba którą szkoliłam przed odejściem nadal pracuje i otrzymała umowę o pracę na 5 lat.

Proszę o odpowiedź, co mogę zrobić w tej sytuacji aby nie utracić pracy a ewentualnie czy starać się po powrocie o odszkodowanie? 7/8 etatu nie wchodzi w grę, ponieważ p. kierownik nie pozwoliłaby mi na normalne funkcjonowanie w pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-09-22 07:27 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Jeżeli nie bedzie Pani wnioskwać o urlop wychowawczy lub obniże nie etatu, to pracodawca ma prawo wręczyc Pani wypowiedzenie. Po macierzynskim nie jest już Pani objęta ochrona.

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • siostra_2011

  Dodano 2017-03-12 13:39 przez siostra_2011

  Czy pracodawca może dać wypowiedzenie po ustaniu chorobowego?

  Mój mąż chory jest na raka z przerzutami do kości. Obecnie jest na zwolnieniu lekarskim i jest w czasie chemioterapii. Zwolnienie - 182 dni kończy się 21 marca 2017. Wystąpił do ZUS-u o rentę chorobową, ale nie otrzymał jeszcze decyzji.
  Ma jeszcze zaległy urlop. Jest zatrudniony na czas nieokreślony...

 • xpaulax1

  Dodano 2014-09-05 07:06 przez xpaulax1

  Zwolnienie bez wypowiedzenia

  Jestem 189 dni na zwolnieniu (moja choroba i opieka na dziecko). Czy po stawieniu się w pracy mogę zostać zwolniona bez wypowiedzenia bez zachowania okresu wypowiedzenia? zatrudniona jetem 3,5 roku na czas nieokreślony.
  Czy lepiej będzie mi samej złożyć wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzen...

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-04 09:30 przez konto usunięte

  Zasiłek dla bezrobotnych po zwolnieniu z pracy i zwolnieniu lekarskim

  Witam,
  mam pytanie czy zostanie przyznany zasiłek dla bezrobotnych w przypadku: przepracowany (ciągły, u jednego pracodawcy) okres czasu 17 lat i 7 miesięcy w wymiarze na pełny etat, umowa rozwiązana za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę 31.07.14 r., jeśli pracownik przebywał na dłuższym zwol...

 • ktos505

  Dodano 2014-09-14 16:37 przez ktos505

  Gdzie dostarczyć zwolnienie ostatniego dnia stosunku pracy - do ZUS czy do pracodawcy?

  Witam,
  niedawno z powodu choroby, na którą się leczę od dłuższego czasu byłem 2 miesiące na zwolnieniu. Po powrocie do pracy czekała mnie miła niespodzianka w postaci wypowiedzenia. Mój stosunek pracy kończy się 20.09, na 19.09 jestem umówiony do lekarza i najprawdopodobniej od tego dnia otrzymam zw...

 • Michał84

  Dodano 2014-08-18 23:38 przez Michał84

  Straszenie zwolnieniem z pracy na L4

  Podczas prac domowych amputowałem sobie palec ze zmiażdżeniem kości. Na szczęście palec przyszyto. Dostałem L4 na 2 tygodnie, potem znowu 2 tygodnie (prawdopodobnie dostane kolejne gdyż chirurg zadecydował, że szwy zdejmie po tym okresie). 
  Pracodawca za drugim razem straszył mnie zwolnieniem, bo ni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

  Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

 • Urlop macierzyński a po nim zwolnienie lekarskie?

  Urlop macierzyński a po nim zwolnienie lekarskie?

  Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: pracownica wykorzystała przysługujący jej urlop macierzyński. W dniu, w którym miała stawić się z powrotem w pracy, przedstawiła pracodawcy sześciotygodniowe zwolnienie lekarskie. Pracodawca ...

 • Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Co nam grozi, gdy nie ma nas w domu?

  Kontrola zwolnienia lekarskiego przez ZUS. Co nam grozi, gdy nie ma nas w domu?

  Prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich kontrolowana jest przez ZUS, ale także przez pracodawcę, jeśli zatrudnia ponad 20 osób. Czy ZUS zapowiada wizytę kontrolera? Co zrobić gdy w trakcie tej wizyty nie było nas w domu?

 • Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

  Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie?

  W I kwartale 2023 roku ZUS przeprowadził w całej Polsce 117,2 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy i wydał 7,77 tys. decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych. Co kontroluje ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania