eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaUmowy › Zwolnienie dyscyplinarne bez podania wcześniej powodu - Niemcy


2014-04-02 21:04 autor: kicius3027

3 759 odsłon

Zwolnienie dyscyplinarne bez podania wcześniej powodu - Niemcy

Witam,

mam pytanie odnośnie mojego zwolnienia z pracy.

W trakcie pracy szef mi oznajmił, że mam jechać do domu, bo jestem zwolniony bez podania powodu choć go o to pytałem. Sam też nie czuje się winny, bo dla wszystkich pracowników był to szok. Gdy wróciłem do Polski udałem się do lekarza zaraz na drugi dzień, bo zacząłem chorować już w Niemczech, ale czekałem na urlop. Sprawy potoczyły się inaczej, więc L4 wziąłem zaraz jak przyjechałem.

Niemiecka firma kazała mi wysłać w/w zwolnienie na e-maila, po czym po paru dniach wysłano mi ZWOLNIENIE DYSCYPLINARNE bez podania powodu i podkreślono również że zwolnienie L4 jest nieważne, bo data na nim jest już po zwolnieniu. Mam podpisać to zwolnienie i odesłać, bo pracodawca oznajmił iż nie wypłaci mi pieniędzy za przepracowany miesiąc.

Pytanie teraz co z okresem wypowiedzenia i dlaczego szef nie powiedział mi od razu, że jest to dyscyplinarne zw., i czy mógł tak postąpić, i czy to jest zgodne z prawem niemieckim?

Umowę miałem taką, że czas pracy był w wymiarze 40 godzin tygodniowo, a pracowałem 63,5 godz tygodniowo. Co mam w takiej sytuacji zrobić, kogo prosić o pomoc i jak sprawę rozwiązać?

Chciałem również wiedzieć, jak ubezpieczenie AOK ma się w tej sytuacji, czy jestem ubezpieczony nadal czy już nie, skoro mnie zwolniono? Czy AOK może płacić chorobowe ponieważ mam iść do szpitala i nie wiem co z ubezpieczeniem.

Proszę o pomoc i szybką odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • zol

    Dodano 2017-12-01 10:13 przez zol

    Zwolnienie z pracy na L4 w Niemczech

    Witam.
    Mam podobny problem, jak wiele osób pracujących w Niemczech.
    Pracowałam trzy miesiące w firmie, gdy okazało się, że mam problem zdrowotny. Zjechałam na urlop i poszłam do lekarza w Polsce. Dostałam L4 na trzy tygodnie i wypowiedzenie w pracy do 15 października.
    Zapłacili mi tylko do 8 wrześni...

  • dzaba1

    Dodano 2014-02-04 18:23 przez dzaba1

    Kto i ile zapłaci mi za chorobowe?

    Witam,
    mam pytanie: kto i ile zapłaci mi za chorobowe, a ponieważ podjąłem pracę w Niemczech jako kraftfahrer w okresie 26.08.13 do 22.12.13, a drugą dostałem 14.01.14 do 17.01.14. Podczas trasy zachorowalem 15.01.14 i udałem się do polskiego lekarza, dostałem zwolnienie, wysłałem polskie chorobowe ...

  • konto usunięte

    Dodano 2013-11-21 08:30 przez konto usunięte

    Czy mogę iść na L4, kiedy pracuję od kilku dni na pół etatu - umowa na okres próbny?

    Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź.
    Po krótce - od kilku dni - podejmuję pracę na pół etatu. Jest to umowa na okres próbny (3 miesiące). Jednak od dziś rana strasznie źle się czuję - prawdopodobnie mnie rozkłada... Chciałam zapytać, czy mogę teraz iść na L4 w podanej przeze mnie sytuacji?
    Dod...

  • em10

    Dodano 2013-12-15 22:48 przez em10

    Zwolnienie L4 - płatne czy nie?

    Cześć,
    mam takie pytanie: podpisałam umowę o pracę na czas określony 4 listopada a poszłam na zwolnienie lekarskie z powodu anginy 6 grudnia (na 10 dni). Czy za ten czas zwolnienia przysługuje mi jakieś wynagrodzenie? I jeżeli tak, to kto powinien je wypłacić? Pracodawca czy ZUS?

  • ig828

    Dodano 2013-11-04 18:41 przez ig828

    Kto wypłaci za chorobowe po wygaśnięciu umowy o pracę?

    Umowa na okres próbny zakończyła mi się 31.10.br. Nie przedłużono ze mną umowy, świadectwo pracy otrzymałem dzisiaj, a w dniu 09.10.br. miałem wypadek w pracy - pęknięcie w kostce, gips i L-4 do 05.11.br. Z pewnością jeszcze otrzymam L-4 na tak zwany rozruch nogi.
    Moje pytanie: czy dostanę chorobowe...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

  • Świadczenie chorobowe finansowane w całości przez ZUS nadzieją dla wielu pracodawców

    Świadczenie chorobowe finansowane w całości przez ZUS nadzieją dla wielu pracodawców

    Podczas wtorkowego posiedzenia rządu zapowiedziano wprowadzenie regulacji mających na celu przejęcie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych obowiązku zapłaty świadczenia chorobowego od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy. Zmiana ...

  • Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?

    Długotrwała nieobecność pracownika z powodu choroby może być powodem zwolnienia z pracy. Do takich praktyk przyznała się w badaniu Grupy Progres "Rynek pracy 360" co 3. firma zatrudniająca pracowników blue collar.

  • Częste zwolnienia chorobowe pracownika

    Częste zwolnienia chorobowe pracownika

    Niezdolność do pracy z powodu choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną uprawnia pracownika do skorzystania ze świadczeń chorobowych. Na pracodawcę natomiast nakłada obowiązek ustalenia prawa do tych świadczeń i ich ...

  • Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?

    Zasiłek chorobowy: co należy wiedzieć?

    Zgodnie z art. 92 KP, za okres niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby trwającej łącznie do 33 dni w roku kalendarzowym pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia wypłacanego i finansowanego przez pracodawcę. Od 34 dnia choroby ...

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Umowy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania