eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPracaPozostałe: Praca › Kto wypłaci za chorobowe po wygaśnięciu umowy o pracę?


2013-11-04 18:41 autor: ig828

15 616 odsłon

Kto wypłaci za chorobowe po wygaśnięciu umowy o pracę?

Umowa na okres próbny zakończyła mi się 31.10.br. Nie przedłużono ze mną umowy, świadectwo pracy otrzymałem dzisiaj, a w dniu 09.10.br. miałem wypadek w pracy - pęknięcie w kostce, gips i L-4 do 05.11.br. Z pewnością jeszcze otrzymam L-4 na tak zwany rozruch nogi.

Moje pytanie: czy dostanę chorobowe 100% za okres po 31.10 do 05.11.br. i od kogo (pracodawca czy ZUS). Kolejne zwolnienie lekarskie to komu mam dostarczyć: byłemu pracodawcy czy do ZUS-u? Czy też to będzie 100% świadczenia? Pragnę nadmienić, że mam już 57 lat.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-11-04 20:02 autor odpowiedzi: Jowita

  Po ustaniu zatrudnienia zasiłek będzie wypłacał ZUS. Koleine zwolnienie po ustaniu zatrudnienia należy dostarczyć do ZUS. 

  100% jeżeli był to wypadek w pracy będzie wypłacał ZUS.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-04 20:51 autor odpowiedzi: Krystyna Dąbrowska doradca podatkowy

  Jeżeli pracownik stał się niezdolny do pracy z powodu choroby spowodowanej wypadkiem w drodze do lub z pracy, wynagrodzenie chorobowe, a następnie zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru wypłaca się na podstawie zaświadczenia lekarskiego ZUS ZLA oraz karty wypadku, w której zdarzenie zostało uznane za taki wypadek. 

  wsytuacji gdy zaświadczenie lekarskie nie zawiera kodu literowego "A", to pracownik musi udokumentować, że niezdolność do pracy została spowodowana chorobą powstałą wskutek wypadku w drodze do lub z pracy, przedkładając odrębne zaświadczenie lekarskie.Pracodawca - na wniosek poszkodowanego bądź w przypadku jego śmierci, na wniosek uprawnionego członka rodziny - jest zobowiązany do skompletowania i przekazania dokumentacji niezbędnej do ustalenia uszczerbku na zdrowiu do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS. Zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania (Dz. U. nr 234, poz. 1974 ze zm.), do dokumentacji tej należy m.in.:

  • protokół powypadkowy,

  • karta wypadku,

  ig828 skomentował/a odpowiedź 2013-11-04 23:24

  ...dziękuję za odpowiedź chciał bym jednak dopytać o kilka szczegółów i doprecyzować; -wypadek zdarzył się w pracy (pracownikiem ochrony) w nocy pod koniec służby -był u mnie BHP-ec spisał protokół powypadkowy -ja nie posiadam żadnej dokumentacji (karty wypadku,zaświad.lek.ZUS ZLA kodu literowego"A") -a jutrzejsze L-4 komu mam wysłać i jaki ma być wpisany adres podatnika na tymże zwolnieniu -co ma mi lekarz wystawić?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-05 17:38 autor odpowiedzi: Jowita

  Kod literowy „A” , nie będzie wpisany na Pan zwolnieniu L-4 w Pana przypadku jest to oczywiste, że nie powinno go tam być.

  kod A – oznaczający niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowaną tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą.

  Na zwolnieniu L-4 po ustaniu zatrudnienia powinny być wpisane dane pracodawcy/płatnika składek.

  Po ustaniu zatrudnienia dostarcza Pan zwolnienie do ZUS.

   

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2013-11-21 08:30 przez konto usunięte

  Czy mogę iść na L4, kiedy pracuję od kilku dni na pół etatu - umowa na okres próbny?

  Bardzo proszę o możliwie szybką odpowiedź.
  Po krótce - od kilku dni - podejmuję pracę na pół etatu. Jest to umowa na okres próbny (3 miesiące). Jednak od dziś rana strasznie źle się czuję - prawdopodobnie mnie rozkłada... Chciałam zapytać, czy mogę teraz iść na L4 w podanej przeze mnie sytuacji?
  Dod...

 • pracownik666

  Dodano 2013-11-08 11:06 przez pracownik666

  Koniec umowy, L4 a wynagrodzenie chorobowe. Jak długo pracodawca będzie mi płacił?

  Witam,
  jakiś czas temu (dokładnie 31.10.2013) wygasła moja umowa z pracodawcą. Poinformował mnie o tym 4 dni przed końcem umowy. Poszedłem na zwolnienie lekarskie (L4) trwające do 7 listopada b.r. zahaczając 2 dni o ważną wówczas jeszcze umowę. Następnie 8 listopada przedłużyłem zwolnienie do dnia 1...

 • Ania01111

  Dodano 2013-10-27 11:29 przez Ania01111

  Praca na czarno a L4

  Witam,
  moja siostra pracowała jakiś okres na czarno, na próbę. Sprawdziła się i ma dostać umowę o pracę. Co jeżeli będzie musiała iść na zwolnienie? Na normalną umowę miała przepracowany tylko miesiąc, gdzie odprowadzali wszelkie składki. (Pytała w ZUS) Czy pierwszy miesiąc nikt jej nie zapłaci? Wie...

 • Ania01111

  Dodano 2013-10-26 08:28 przez Ania01111

  Jestem w ciąży i mam zatrudnienie w dwóch firmach. Co z moim wynagrodzeniem?

  Witam,
  jestem zatrudniona na okres próbny. W jednej firmie przepracowałam miesiąc i od nowego miesiąca planuję podjąć pracę również w drugiej firmie, tak samo na umowę o pracę tyle, że tutaj od razu na czas nieokreślony. Jestem w ciąży i będę musiała iść za jakiś czas na zwolnienie.
  Jak to wygląda z...

 • sliwinska.eleonora

  Dodano 2013-10-08 10:44 przez sliwinska.eleonora

  Wypadek na okresie próbnym. Co dalej z moją umową?

  Jestem na trzymiesięcznym okresie próbnym i uległem wypadkowi w pracy. 10 października kończy mi się umowa, a ja mam L4 do 21 października. Pracodawca nie chce mi przedłużyć umowy a lekarz nie dał mi zdolności do pracy. Czy pracodawca może mi nie przedłużyć umowy, jeżeli jestem na chorobowym wypadko...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Pozostałe: Praca

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania