eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo pracy › Wypowiedzenie umowy o pracę bez podania przyczyny


2013-10-01 19:11 autor: Lapka

4 292 odsłon

Wypowiedzenie umowy o pracę bez podania przyczyny

Pracodawca zwolnił mnie z pracy bez podania przyczyny zwolnienia z art. 32 par. 2 Kodeksu Pracy, a w pouczeniu nie ma do jakiego sądu i na jakiej dzielnicy mam się odwołać. Ja osobiście nie chciałem przyjąć tego wpowiedzenia i otrzymałem je pocztą. Po złożeniu sprawy do sądu otrzymałem pocztą z sądu kopię wypowiedzenia z podpisem czterech świadków, która różni się podpisem pracodawcy i czcionką od tej, którą ja dostałem i myślę, że te wypowiedzenia powinny być identyczne, a są to dwa inne dokumenty. Czy to jest w porządku?

Byłem w tej firmie nielubiany i szykanowany przez załogę i skarżyłem się szefowi o tym wiele razy, ale nikt za to nie wyleciał - tylko ja. Wniosłem sprawę do sądu pracy o przywrócenie do pracy lub zmianę żądania na odszkodowanie. Nie wiem czy wygram sprawę, bo pracodawca powołał na świadków prawie całą załogę przeciwko mnie, pomijając jednego pracownika i wiem, że prowadzi on podstępną grę przeciwko mnie i robił to wcześniej.

Proszę o odpowiedź czy mam szansę na wygranie tej sprawy czy wycofać pozew.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-10-01 19:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Przytoczył Pan art. 32. § 2. (rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia), który nie podaje przyczyny rozwiązania umowy o pracę, a to w tym wypadku jest bardzo istotne. To, że umowa rozwiąze się z okresem wypowiedzenia jest jasne, ale pozostaje pytanie DLACZEGO? Wypowiedzenie może zostać dostarczone pocztą i nie ma obowiązku podpisywania go. Ważne jest to, aby było skutecznie doręczone, co w Pana przypadku miało miejsce. Do momentu kiedy nie zapadnie wyrok, tak na prawdę nie wiadomo czy ma Pan szansę czy nie. Pozew może Pan wycofać nawet w czasie pierwszej rozprawy. Moim zdaniem nie ma Pan nic do stracenia, przecież Pana drugi raz nie zwolnią:)

  GFX-Consulting www.gfx-consulting.pl

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Służba wojskowa a wypowiedzenie umowy o pracę

  Pracownik otrzymał powołanie do wojska 10 lipca. 9 dni później otrzymał od swojego pracodawcy wypowiedzenie. 25 lipca pracownik przekazał pracodawcy kopię dokumentu powołania do wojska. Czy w takiej sytuacji wypowiedzenie ma moc prawną?

 • Odszkodowanie za zwolnienie z pracy

  Odszkodowanie za zwolnienie z pracy

  Kryzys finansowy, który dotknął większość państw, zmusza niektórych pracodawców do szukania oszczędności. Zazwyczaj cięcie kosztów odbywa się poprzez zwolnienia pracowników. W ten sposób przedsiębiorcy starają się polepszyć ...

 • Odszkodowanie za rozwiązanie umowy a odprawa rentowa

  Odszkodowanie za rozwiązanie umowy a odprawa rentowa

  Odprawa rentowa jest świadczeniem niezależnym i przyznawanym na podstawie innego przepisu niż odszkodowanie za rozwiązanie stosunku pracy z naruszeniem przepisów prawa.

 • Kiedy przywrócenie do pracy jest niecelowe lub niemożliwe?

  Kiedy przywrócenie do pracy jest niecelowe lub niemożliwe?

  W razie wadliwości wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracownik może domagać się przywrócenia do pracy. Sąd przychyli się do jego żądania, pod warunkiem że powrót na łono firmy jest możliwy i celowy. W ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo pracy

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania