eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Dziura w drodze a odszkodowania


2012-10-23 10:00 autor: konto usunięte

2 454 odsłon

Dziura w drodze a odszkodowania

Stan naszych dróg pozostawia wiele do życzenia jednak interesuje mnie kwestia uzyskania odszkodowania od miasta za uszkodzenia auta, które powstały podczas przejazdu jedną z takich dróg. Do kogo się zwrócić w sprawie ew. odszkodowania?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-10-23 11:14 autor odpowiedzi: Brykczyńscy i Partnerzy Adwokacka Spółka Partnerska

  W przypadku uszkodzenia auta przysługuje nam odszkodowanie od zarządcy drogi. Przykładowo, zgodnie z art. 19 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 21.03.1985 r. o drogach publicznych, zarządcą drogi gminnej jest prezydent miasta, który może wykonywać swoje obowiązki przy pomocy jednostki organizacyjnej, będącej zarządem drogi, utworzonej odpowiednio przez radę gminy. W Poznaniu zadania i obowiązki z zakresu utrzymania dróg na terenie miasta zostały powierzone Zarządowi Dróg Miejskich w Poznaniu.  Art. 20 ww. ustawy wskazuje, iż do zarządcy drogi należy m.in. utrzymanie nawierzchni drogi w należytym stanie, zapewniającym bezpieczeństwo jej użytkownikom, kontrolowanie i monitorowanie jej stanu.

  Aby móc dochodzić odszkodowania od zarządcy drogi, należy uprzednio przygotować stosowną dokumentację oraz ustalić kto odpowiada za stan drogi. To poszkodowany również musi udowodnić okoliczności zdarzenia – w tym pomocne będą: zdjęcia miejsca, w którym doszło do powstania szkody, zdjęcia uszkodzonego pojazdu, notatka policji lub straży miejskiej, zeznania świadków, czasem nawet opinia rzeczoznawcy. Następnie należy szkodę zgłosić do zarządcy drogi lub bezpośrednio do jego ubezpieczyciela, który ma 30 dni na rozpoznanie sprawy. 

  W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania pozostaje nam droga sądowa.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • Nieoznakowana dziura w drodze: kto pokrywa naprawę auta?

  Nieoznakowana dziura w drodze: kto pokrywa naprawę auta?

  Wielu kierowców nie od dziś boryka się z problemami uszkodzeń samochodów, które wystąpiły na skutek złego stanu nawierzchni drogi. Na niemiłe niespodzianki najbardziej narażone są osoby, które podróżują drogami w mniejszych ...

 • Polisa NNW. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

  Polisa NNW. Jak ubiegać się o odszkodowanie?

  Polisa NNW zapewnia odszkodowanie w razie trwałego uszczerbku na zdrowiu lub poważnego urazu. Co zrobić, żeby ubezpieczyciel wypłacił pieniądze po wypadku? Na to pytanie odpowiadają eksperci Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

 • Czy ochrona ubezpieczeniowa działa w czasie ćwiczeń rezerwy?

  Czy ochrona ubezpieczeniowa działa w czasie ćwiczeń rezerwy?

  W 2023 roku odbędą się szkolenia 200 000 rezerwistów. Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl oraz agencji ubezpieczeniowej Unilink sprawdzili, jak wygląda kwestia ochrony ubezpieczeniowej w czasie takiego szkolenia.

 • Odszkodowanie za upadek na chodniku w wysokości 80 000 zł?

  Odszkodowanie za upadek na chodniku w wysokości 80 000 zł?

  Upadek na śliskim chodniku nie należy zimą do rzadkości. Czasem kończy się on dotkliwymi konsekwencjami dla ofiary, takimi jak ciężkie uszkodzenia, złamania, a nawet śmierć. Osobom poszkodowanym przysługuje odszkodowanie. Jego wysokość ...

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania