eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › czy muszę oddać odszkodowanie za zalanie wypłacone sąsiadowi


2012-04-16 18:51 autor: kkk

2 607 odsłon

czy muszę oddać odszkodowanie za zalanie wypłacone sąsiadowi


jakiś czas temu robiłam remont mieszkania i kawałek skutej cegły spadł do pionu kanalizacyjnego i uszkodził rury doprowadzające wodę do mieszkania sąsiadów. Według relacji sąsiada przez fugi między kafelkami zaczęła kapać woda.
Gdy dowiedziałam się o tym zajściu, byłam w tym mieszkaniu. Sąsiad zdążył już odkuć kafelki oraz zaprawę cementową oraz usunąć płyty kartonowo-gipsowe i wełnę mineralną, aby był dostęp do pionu kanalizacyjnego.
Ponieważ uznałam, że to mogła być moja wina poprosiłam znajomych, którzy pomagali mi remontować mieszkanie, aby usunęli do końca szkody powstałe w mieszkaniu sąsiadów. Zostały m.in. naprawione rury doprowadzające wodę, nałożone zostało docieplenie z wełny mineralnej oraz płyty kartonowo-gipsowe, nałożone zostały także tynki oraz nowe płytki, zakupione przez sąsiada.
Ponieważ szkoda została naprawiona, sąsiad nie zgłaszał żadnych uwag do sposobu wykonanych prac , oraz nie mówił ze będzie coś zgłaszał do PZU uznałam, sprawę za załatwioną. zaznaczam też, że nie podpisywałam żadnego oświadczenia do PZU i nie było u mnie nikogo z PZU.
Po roku z PZU przyszło wezwanie do zapłaty, że mam zwrócić odszkodowanie wypłacone sąsiadowi.
Z kosztorysu wynika, że sąsiad dostał odszkodowanie za prace które wykonał sam, a także za prace które wykonali w jego łazience i za jego zgodą moi znajomi.
PZU twierdzi że na podstawie art 828 KC mam im oddać w całości wypłacone odszkodowanie a z sąsiadem rozliczyć się sama. Problem jest w tym, odszkodowanie wyniosło 800 zł a z kosztorysu wynika, że
sąsiad wykonał wg mnie prace za ok 10- 15% tej kwoty. Sąsiad natomiast stwierdził ze może mi oddać najwyżej 150 zł.
Czy muszę zwrócić PZU wypłacone odszkodowanie?
Czy sąsiad zgłaszając szkodę do PZU nie powinien podać, że większość szkody została naprawiona przez sprawcę zdarzenia?
Czy sąsiadowi należało się odszkodowanie za rzeczy które sprawca sam naprawił to znaczy za naprawienie rur doprowadzających wodę, nałożenie docieplenia z wełny mineralnej oraz płyt kartonowo-gipsowych, nałożenie tynków oraz płytek?
Czy PZU nie powinno same zwrócić się do sąsiada o zwrot części odszkodowania, która wg mnie została mu wypłacona bezpodstawnie?
W związku z tym, że doprowadziłam do całkowitego usunięcia szkody, uważam, że nie mam obowiązku zwrotu wypłaconego odszkodowania w pełnej kwocie. Prosiłam PZU o dokonanie odpowiedniego kosztorysu szkody i określenie kwoty, którą powinnam zwrócić, ponieważ Sąsiad część prac wykonał samodzielnie, ale PZU nadal twierdzi, że mam im oddać całą kwotę.
PZU cały czas starszy mnie windykacją, komornikiem oraz sądem.
czy ma do tego prawo skoro szkodę naprawiłam, a to sąsiad wziął z PZU pieniądze które mu się nie należały?
Co mam robić, proszę o radę

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania