eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyPrawoPrawo cywilne › Uszkodzenie samochodu przez dziecko. Jaka należy się rekompensata?


2016-09-05 10:56 autor: MAJA 20222

4 731 odsłon

Uszkodzenie samochodu przez dziecko. Jaka należy się rekompensata?

Witam,

mam problem z uszkodzeniem samochodu przez moje dziecko, a mianowicie - syn przez przypadek rzucił kamieniem, który spowodował wgniecenie na masce stojącego obok samochodu. Nie zrobił tego specjalnie i sam się przyznał właścicielowi.

Ustaliliśmy z właścicielem, że naprawimy wyrządzoną szkodę. I teraz zaczynają się problemy - proponujemy właścicielowi wymianę całej maski, ale oczywiście nie nowej tylko używanej w tym samym kolorze. Nadmieniam, że jest to samochód 20-letni
posiadający oznaki czasu i użytkowania. Właściciel się na to nie zgadza i żąda rekompensaty finansowej (wysokiej), lub naprawy całej maski wraz z jej całym malowaniem.

Kto ma rację i jak mam dalej postępować?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2016-09-21 20:01 autor odpowiedzi: Patrycjusz Miłaszewicz - Radca prawny

    Dzień dobry, stosownie do art. 363 § 1 Kodeksu cywilnego "Naprawienie szkody powinno nastąpić, według wyboru poszkodowanego, bądź przez przywrócenie stanu poprzedniego, bądź przez zapłatę odpowiedniej sumy pieniężnej. Jednakże gdyby przywrócenie stanu poprzedniego było niemożliwe albo gdyby pociągało za sobą dla zobowiązanego nadmierne trudności lub koszty, roszczenie poszkodowanego ogranicza się do świadczenia w pieniądzu."

    Przywrócenie rzeczy uszkodzonej do stanu poprzedniego polega na doprowadzeniu jej do stanu używalności w takim zakresie jaki istniał przed wyrządzeniem szkody.
    Z powyższego uregulowania wynika, że w przypadku uszkodzenia samochodu naprawienie szkody winno przybrać postać naprawy auta, bądź wypłaty odszkodowania odpowiadającego kosztom tej naprawy, albo też gdy naprawa jest niemożliwa bądź nieopłacalna, poszkodowany może domagać się zapłaty odszkodowania odpowiadającego wartości samochodu przed szkodą, pomniejszonego o wartość jego pozostałości, która ma określoną wartość i nadal pozostaje w majątku poszkodowanego. Ponadto, z orzecznictwa wynika, iż koszty ponoszone przez zobowiązanego nie mogą być na tyle dolegliwe, że obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego należałoby ocenić jako szykanę lub karę, niż kompensatę uszczerbku.

    Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż właściciel uszkodzonego pojazdu może żądać wymiany maski o ile została uszkodzona i doprowadzenie pojazdu do stanu w jakim pojazd był przed wyrządzeniem szkody. Jeżeli wybierze zapłatę odszkodowania to ma ono odpowiadać wartości pojazdu przed szkodą minus wartość pojazdu po szkodzie. Pozdrawiam radca prawny Patrycjusz Miłaszewicz.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • dudekddk6

    Dodano 2013-09-11 15:40 przez dudekddk6

    Dziura w drodze i uszkodzenie auta. Gdzie dochodzić praw?

    Jak ustaliać kto odpowiada za stan nawierzchni? Wjechałem w dziure, która spowodowała uszkodzenie mojego auta. Chcę ubiegać się o odszkodowanie i teraz pytanie do kogo muszę się z takim wnioskiem zwrócić?

  • konto usunięte

    Dodano 2013-10-24 05:14 przez konto usunięte

    Odpowiedzialność sprzedawcy za używaną rzecz, firma - firma

    Witam,
    proszę o poradę w poniższej sprawie: 27.09.2013 zamykałem sklep i lokal, który użytkowałem wynajęła inna firma. Właścicielka firmy zaproponowała mi że odkupi ode mnie kaseton reklamowy znajdujący się na zewnątrz budynku (kaseton używany 18 miesięcy). Po negocjacji dogadaliśmy się co do ceny 8...

  • konto usunięte

    Dodano 2016-05-13 11:36 przez konto usunięte

    Terminy składania roszczeń

    W jakim nieprzekraczalnym terminie możemy  występować z reklamacją  lub żądaniem  rekompensaty za poniesione straty  w sytuacji gdzie stronami są dwie firmy?

  • konto usunięte

    Dodano 2016-02-11 14:43 przez konto usunięte

    Rekompensata pieniężna za wadę ukrytą mieszkania od dewelopera. Czy wystąpi podatek?

    Witam,nabyłem od dewelopera mieszkanie, w którym ujawniła się wada ukryta. Po wielu perturbacjach, deweloper zaproponował mi wypłatę określonej rekompensaty pieniężnej za powyższą wadę, w zamian za zrzeczenie się przyszłych roszczeń do niej oraz za odstąpienie od jej naprawienia (koszt naprawy byłby...

  • dekoriada

    Dodano 2013-10-24 13:10 przez dekoriada

    Jak ująć kwotę odszkodowania w KPiR?

    Witam, 
    mam pytanie odnośnie ujęcia w KPiR następującego zdarzenia: nadałam towar za pośrednictwem firmy kurierskiej. Przesyłka została uszkodzona, wysłałam klientowi paczkę raz jeszcze i ubiegam się o odszkodowanie od przewoźnika. Kwota roszczenia ma być przelana na konto. Jak taką pozycję ująć w K...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo cywilne

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania