eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Rejestracja w urzędzie pracy a mąż rolnik


2019-01-15 09:46 autor: konto usunięte

2 660 odsłon

Rejestracja w urzędzie pracy a mąż rolnik

Od czerwca 2017 r. jestem w związku małżeńskim z młodym rolnikiem posiadającym na własność 2 ha ziemi, a w dzierżawie powyżej 20 ha. W grudniu zakończyłam pracę za porozumieniem stron (umowa nie przez urząd pracy). W styczniu zarejestrowałam się jako bezrobotna z prawem do kuroniówki, która miała być wypłacona po 3 miesiącach, a od lutego podjęłam pracę interwencyjna na okres 9 miesięcy. Po zakończeniu pracy znowu zarejestrowałam się jako bezrobotna i wtedy odwieszono mi prawo do kuroniówki.

Natomiast w połowie grudnia podjęłam pracę na czas określony już nie przez urząd pracy lecz na własną rękę z tego tytułu należy mi się dodatek aktywizacyjny z UP.

I stąd moje pytanie czy dobrze zrobiłam rejestrując się jako osoba bezrobotna i czy słusznie pobierałam pieniądze z UP? Dodam również że nie mieszkam w gospodarstwie męża. Mieszkamy w dwóch różnych miejscach. W KRUS-ie nigdy nie byłam ubezpieczona. I co w takiej sytuacji mam zrobić?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-01-15 13:20 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Spoko. Wśród przeszkód uniemożliwiających uzyskanie statusu bezrobotnego, ustawa o promocji zatrudnienia wymienia ubezpieczenie w KRUS z tytułu pracy w gospodarstwie rolnym jako współmałżonek lub domownik. Nic natomiast nie mówi o prawie do ubezpieczenia w KRUS z tytułu pracy w gospodarstwie domowym bezpośrednio związanym z gospodarstwem rolnym współmałżonka. Tym bardziej, że mieszka Pani osobno i nie jest współdomownikiem.

  Asiaaa26

  konto usunięte skomentował/a odpowiedź 2019-01-16 09:27

  to czy dobrze rozumiem nie mam co się martwić tym,że korzystałam z pomocy UP? I czy jeśli teraz mi się umowa skończy to mogę rejestrować się jako bezrobotna w UP czy muszę opłacać za siebie KRUS?

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • gretchen35

  Dodano 2013-01-15 19:14 przez gretchen35

  Prawo do zasiłku dla bezrobotnych

  W listopadzie 2012 r. odeszłam z pracy na porozumienie stron (ja wypowiedziałam umowę). Pracowałam tam blisko 6 lat, z czego ostatnie 14 m-cy na pełny etat. Od listopada do końca grudnia byłam na L4. W tej chwili mam umowę na 1/4 etatu do 15.02.2013 r. (rozwiązanie umowy z upływem czasu, na który zo...

 • eweaewa4

  Dodano 2015-07-08 11:27 przez eweaewa4

  Kuroniówka, KRUS i małżeństwo. Jakie zasiłki mi się należą?

  Witam,jestem na kurniówce do 6 listopada, a koło ósmego urodzę dziecko. Czy przedłużą mi kuroniówkę? Dodam, że mąż ubezpiecza się w KRUS na wniosek, ale chce wydzierżawić pole i być rolnikiem z 1 ha przeliczeniowym. Co ze mną? Czy stracę kuroniówkę? Czy mąż dostanie zasiłek z KRUS z tytułu urodzenia...

 • jaro1501

  Dodano 2015-02-16 16:41 przez jaro1501

  Rejestracja w UP żony osoby posiadającej gospodarstwo rolne i pracującej na etacie

  Witam,
  posiadam gospodarstwo rolne o powierzchni pow. 15 ha. Nie jestem jednak ubezpieczony w KRUS, bowiem zatrudniony jestem w oparciu o umowę o pracę.
  Czy moja żona po utracie pracy może zarejestrować się w UP jako bezrobotna i korzystać z zasiłku dla bezrobotnych "kuroniówki", bowiem ponad dwa la...

 • LMPS

  Dodano 2014-05-07 10:03 przez LMPS

  Zawieszenie zasiłku a nowa praca

  Witam,
  od paru miesięcy pobieram zasiłek dla bezrobotnych a staram się o pracę w pewnej firmie, gdzie zatrudniają tylko na 3/4 etatu. Jesli zawiesze kuroniówkę, a podziękują mi po miesiącu, to czy będę mogła dalej pobierać zawieszony zasiłek?

 • madziara2001-88

  Dodano 2013-12-12 18:02 przez madziara2001-88

  Rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Czy należy mi się kuroniówka?

  Pracowałam bez żadnej przerwy u jednego pracodawcy na umowę o pracę 2 lata i 10,5 miesiąca (pierwsze dwie umowy po roku i trzecia na czas nieokreślony). Umowa została zerwana za porozumieniem stron, czy w takiej sytuacji należy mi się kuroniówka?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania