eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Ubezpieczenie zdrowotne a koniec umowy o pracę


2019-01-02 12:08 autor: Robhaj

1 757 odsłon

Ubezpieczenie zdrowotne a koniec umowy o pracę

Witam, 

żonie z dniem 31.12.2018 wygasła umowa o pracę. Aktualnie przebywana na L4 z tytułu ciąży, od razu po urodzeniu przechodzi na urlop macierzyński. 

Czy muszę ją dopisać do mojego ubezpieczenia już teraz, czy można to zrobić wraz z końcem urlopu macierzyńskiego? Nie chcemy być później zaskoczeni, że podczas wizyty u lekarza coś trzeba będzie płacić.

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2019-01-02 22:09 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

    Mo zakończonym macierzyńskim powinien Pan dopisać żonę i dziecko do swojego ubezpieczenia.

    Robhaj skomentował/a odpowiedź 2019-09-23 08:39

    Witam, Sytuacja z dziś: Żona w rejestracji u lekarza dostaje informację, że nie jest zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego... To jak to w końcu jest, czy jak się jest na zasiłku macierzyński to jest się zgłoszonym do ub. zdrowotnego czy nie? Dostała info, że powinno się sama zgłosić, jednak gdy byłem z wszystkimi papierami w ZUS, dostałem takie same info jak tutaj, czyli, że dopiero po zakończeniu zasiłku macierzyńskiego powinienem żonę zgłosić do swojego ubezpieczenia.tz Znalazłem coś takiego w przepisach: "Małżonka posiada prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie art. 67 ust. 6 ustawy z dnia z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U.08.164.1027 ze zm.). 6. Osoba, o której mowa w ust. 2, pomimo wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia ma wraz z członkami rodziny, o których mowa w art. 3 ust. 2 pkt 5 i 6, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej w okresie pobierania przez tę osobę zasiłku przyznanego na podstawie przepisów o ubezpieczeniu chorobowym lub wypadkowym, którego nie zalicza się do podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne."

    Oceń odpowiedź 0 1

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Olelya

    Dodano 2016-01-16 21:49 przez Olelya

    Praca tymczasowa a ciąża

    Witam serdecznie,
    jestem w 6 mies. ciąży i mam umowę o pracę tymczasową z agencją pracy (przedłużaną co 3 miesiące). Umowa kończy się za miesiąc i agencja pracy ma prawo nie przedłużać mi umowę.
    Mam kilka pytań: jeżeli pod koniec umowy pójdę na L4 do porodu, to zasiłek mi będzie wypłacał ZUS? Ale j...

  • ewelina 26091990

    Dodano 2018-08-14 17:47 przez ewelina 26091990

    Czy będąc na L4 w ciąży pracodawca może przedłużyć umowę?

    Witam, bardzo proszę Pana o poradę w zakresie prawa pracy. Dnia 27 lipca 2018 roku zakończyłam urlop macierzyński, do 9 października 2018 roku przebywam na urlopie wypoczynkowym (zaległym), umowę o prace mam do dnia 21 listopada. Staram się o dziecko i moje pytanie brzmi: czy jeśli dnia 21 listopada...

  • Beagol

    Dodano 2018-02-08 16:34 przez Beagol

    Macierzyński, umowa, L4

    Witam,
    umowa kończy mi się ostatniego września br, poród wyznaczony na koniec marca br. Pracodawca twierdzi, że po zakończeniu umowy dopiero przedłuży ja po powrocie z macierzyńskiego, tzn., że przez ten okres nie mam ciągłości pracy i jestem bezrobotna?
    A jeśli chciałabym skorzystać po macierzyńsk...

  • AniaSz42

    Dodano 2017-06-27 15:26 przez AniaSz42

    L4 w ciąży i wygaśnięcie umowy. Co z moim ubezpieczeniem?

    Witam,moja umowa wygasła 31.12.2016 z tytułu na jaki okres została zawarta (pracowałam w tej firmie około 8 lat). Okazało się, że jestem w 6. tygodniu ciąży. Ze względu na swój stan poszłam na L4, które mam do tej pory - wypłaca mi je ZUS. Objęta ubezpieczeniem jestem do dnia porodu. A co z chwilą j...

  • ania88

    Dodano 2016-06-19 09:56 przez ania88

    Wygaśnięcie umowy o pracę w 11. tygodniu ciąży

    Czy to prawda, że jeżeli w ostatnim dniu umowy o pracę będę w 11. tygodniu ciąży to pracodawca nie ma obowiązku przedłużyć mi umowy do dnia porodu? Jeśli tak, to co w wypadku, kiedy idę na zwolnienie jeszcze w trakcie trwania umowy? Czy mogę je kontynuować aż do dnia porodu i czy wynosi ono 100% moj...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania