eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteUbezpieczenia / Odszkodowania › Kto ponosi odpowiedzialność za ubezpieczenie grupowe w firmie?


2015-01-09 13:00 autor: lucynalucyna

5 166 odsłon

Kto ponosi odpowiedzialność za ubezpieczenie grupowe w firmie?

Witam,

byłam ubezpieczona w dodatkowym grupowym ubezpieczeniu w mojej firmie, zaszłam w ciążę. W momencie kiedy urodziłam, kadrowa przeniosła pracowników do innej firmy zapominając o mnie. Przez jeden miesiąc nie byłam w żadnej z tych firm ubezpieczających i akurat w tym momencie urodziłam. Teraz żadna z tych firm nie chce wypłacić kwoty, która należy się za urodzenie dziecka.

Obecnie jestem ubezpieczona w tej drugiej firmie, składka za brakujący miesiąc została uzupełniona, lecz mimo tej pomyłki firma ta nie chce wypłacić pieniędzy.

Moje pytanie brzmi: kto odpowiada za tę sytuacje? Czy firma, w której pracuję, czy ich pracownik, który się tym zajmował, a czy ja? Od kogo mogę żądać odszkodowania?

Nadmieniam, że wiedziałam o planowanej zmianie firmy, lecz nikt mnie nie poinformował o terminie oraz nie wezwał do podpisania jakichkolwiek dokumentów w tej sprawie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-10 19:40 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Sprawa nie jest oczywista. Umowa grupowego ubezpieczenia pracowników na życie stanowi przykład umowy zawieranej na cudzy rachunek (regulowanej w art. 808 kc). W konsekwencji to pracodawca lub organizacja (np związek zawodowy)  obciążony jest zobowiązaniem płatniczym w postaci składki, nawet jeśli ciężar jej finansowania ponoszą pracownicy, którzy akceptując warunki ubezpieczenia, wyrażają jednocześnie zgodę na jej potrącanie z ich wynagrodzenia. Stroną umowy ubezpieczenia jest pracodawca lub organizacja związkowa, która przekazuje składkę zakładowi ubezpieczeń. Z tego wynika, że ktoś w firmie zawalił. Dziwi mnie podejście firmy uzbezpieczeniowej, bo w takiej sytuacji nalezy być elastycznym. Z autopsji wiem, że duże firmy zmieniają ubezpieczyciela co rok (bez okresu karencji), więc stawka jest bardzo duża (firmy liczące parę tysięcy osób). Powinna się pani domagać wyjaśnienia i sprostowania od pracodawcy, bo to on a nie Pani jest stroną w umowie.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • konto usunięte

  Dodano 2014-08-25 12:31 przez konto usunięte

  Ubezpieczenie grupowe

  Jestem w ciąży na zwolnieniu lekarskim od kwietnia przystąpiłam w firmie do ubezpieczenia grupowego.
  Czy pracodawca odprowadza mi dalej składkę na ubezpieczenie?

 • anecik90

  Dodano 2015-11-19 21:07 przez anecik90

  Zamknięcie polisy podczas pobytu na L4

  Witam,czy pracodawca ma prawo zamknąć polisę ubezpieczeniową, chodzi o ubezpieczenie grupowe pracownicze w momencie, gdy pracownik jest na zwolnieniu chorobowym? Pracodawca zmieniał ubezpieczyciela ale nie poinformował mnie o tym i nie podpisywałam w związku z tym żadnych dokumentów. Po L4 zaszłam w...

 • gosianino

  Dodano 2014-11-12 19:11 przez gosianino

  Ile mnie wyniesie dobrowolne ubezpieczenie?

  Witam!  Proszę o informację, ile musiałabym uiścić zapłaty do ZUS jako dobrowolne ubezpieczenie aby po 3 miesiącach odebrać chorobowe na ciążę w wysokości ok. 2200 zł netto? I ile należy płacić do ZUS po tych 3 miesiącach? Czy dobrowolne ubezpieczenie obejmuje potem zasiłek macierzyński?

 • konto usunięte

  Dodano 2014-09-10 12:09 przez konto usunięte

  Czy należy mi się odszkodowanie za wypadek samochodowy w ciąży?

  Witam serdecznie,
  12 lutego 2012 roku miałam wypadek samochodowy, będąc w piątym miesiącu ciąży. Byłam pasażerem, ale poniosłam największe "szkody". Wypadek spowodował kierujący pojazdem, którym jechałam. Wiem, że mam 3 lata o ubieganie się o odszkodowanie. W tamtej chwili byłam zatrudniona w firmie...

 • magda84

  Dodano 2015-06-24 09:47 przez magda84

  Czy pracodawca będzie odprowadzał składkę ubezpieczenia grupowego?

  Mam pytanie dotyczące ubezpieczenia grupowego. Jestem w ciąży na zwolnieniu lekarskim i kończy mi się umowa 30 czerwca b/r. Czy pracodawca będzie nadal mi odprowadzał składkę ubezpieczenia grupowego czy sama muszę ją opłacać indywidualnie oraz czy nie będzie problemu po porodzie do uzyskania świadcz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Ubezpieczenia / Odszkodowania

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania