eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zasiłek macierzyński, a chwilowe zamknięcie działalności


2016-05-10 12:17 autor: Monaliza3

1 991 odsłon

Zasiłek macierzyński, a chwilowe zamknięcie działalności

Witam,

prowadzę działalność od 2012 roku, opłacam dobrowolną składkę chorobową od maja 2015 roku. W tej chwili planuję zajść w ciążę, ale chcę zamknąć działalność na jakieś 3 miesiące, bo wyjeżdżam do pracy za granicę.

Jaką szansę będę miała na uzyskanie zasiłku macierzyńskiego po ponownym otworzeniu działalności po 3 miesiącach?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-05-10 12:47 autor odpowiedzi: Jowita

  Zasiłek macierzyński przysługuje bez okresu wyczekiwania tj. nawet na drugi dzień po ponownym otwarciu DG można przejść na zasiłek macierzyński. 
  W takim przypadku nalezy złosić się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

  Monaliza3 skomentował/a odpowiedź 2016-05-10 13:10

  Nie wiem czy dobrze rozumiem, jak w tej chwili opłacam dobrowolną składkę chorobową- zamykam działalność na 3 miesiące. Zakładam, że być może uda mi się zajść w ciążę przez te 3 miesiące i otwieram ponownie działalność to będzie mi przysługiwać urlop macierzyński, nawet jeżeli będzie przerwa w opłacaniu składki chorobowej krótsza niż 12 miesięcy? Czy w razie czego będąc na działalności mogę korzystać ze zwolnienia lekarskiego? Muszę wówczas opłacać cały ZUS?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2016-05-10 22:04 autor odpowiedzi: Jowita

  Zasiłek chorobowy bedzie przyslugiwał po 90 dniach (okres wyczekiwania) po ponownym otwarciu/wznowieniu DG. 
  Okres wyczekiwania 90 dni dotyczy osób które miały przerwę w ubezpieczeniu co najmniej 30 dni - nie wiem gdzie Pani będzie ubezpieczona przez omawiane 3 miesiące. 
  Podstawę wymiaru zasiłku ustala się z 12 miesięcy lub mniejszej ilości miesięcy jeżeli okres prowadzenia DG jest krótszy.

  Monaliza3 skomentował/a odpowiedź 2016-05-11 08:45

  Przez omawiane 3 miesiące będę na zasiłku dla bezrobotnych. Proszę jeszcze o pomoc w kilku dodatkowych pytaniach. Jaki zasiłek chorobowy i macierzyński będzie mi przysługiwał jeżeli na ten moment odprowadzam najniższą składkę chorobową? Czy jak otworzę ponownie działalność mogę podwyższyć składkę chorobową i wówczas uzyskać wyższą kwotę zasiłku czy macierzyńskiego czy chorobowego.?Czy jeżeli jestem na zwolnieniu, albo urlopie macierzyńskim muszę płacić cały ZUS jak do tej pory czyli składkę społeczną, zdrowotną i fundusz pracy?

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • kasia_nikola1

  Dodano 2015-03-20 11:06 przez kasia_nikola1

  Agencja pracy tymczasowej, własna działalność i ciąża

  Witam,od jakiegoś czasu pracuję na umowie tymczasowej (ale praca na długi czas). Planuję w tym roku zajść w ciążę i wiem, że zasiłek macierzyński mi nie przysługuje.Czy mogę założyć firme n.p sprzątającą, ale nadal pracować tam, gdzie dotychczas i wtedy po 90 dniach od założenia firmy będzie mi już ...

 • ebecia

  Dodano 2017-05-04 20:10 przez ebecia

  Prowadzę działalność w Polsce i zamierzam podjąć umowę o pracę w Niemczech. Co z macierzyńskim?

  Witam,prowadzę działalność w Polsce od 2012 r. Mam dwóch pracowników. Wyjechałam do Niemiec i od lipca zamierzam podpisać umowę o pracę na pełny etat. Widziałam we wcześniejszych pytaniach, że będę zwolniona z ZUS-u w Polsce, jedynie będę musiała opłacać składki za pracowników.Teraz moje pytanie jes...

 • Anuskina

  Dodano 2015-09-05 13:29 przez Anuskina

  Praca sezonowa za granicą a planowanie ciąży

  Witam,obecnie pracuję sezonowo (7 miesięcy) w Austrii. Za 2 lata planuję zajść w ciążę i wrócić na stałe do Polski. Czy otrzymam zasiłek macierzyński w Polsce, czy muszę starać się w Austrii, jeśli chcę żeby dziecko urodziło się w Polsce?

 • Szczesliwamama

  Dodano 2020-09-06 09:08 przez Szczesliwamama

  Zasiłek macierzyński a kolejna ciąża

  Witam. Jestem na zasiłku macierzyńskim po ustaniu zatrudniania - wypłaca mi je ZUS. Czy jak zaszłabym w kolejną ciążę to mam szansę na zasiłki z ZUSu? 
  Czy mogę przerwać macierzyńskie i podjąć się zatrudnienia, by przepracować przynajmniej 3 miesiące wymagane?

 • Mariola81

  Dodano 2016-05-06 09:43 przez Mariola81

  Zakończenie macierzyńskiego a zamknięcie działalności

  Witam,w trakcie maja przypada ostatni dzień pobierania przeze mnie macierzyńskiego. Chciałabym zamknąć działalność gdyż w trakcie wychowania dziecka zaczęłam generować straty. Moje pytanie: czy mogę zamknąć dnia następnego po zakończeniu macierzyńskiego czy od kolejnego miesiąca? Myślałam o zakończe...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania