eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Jak powiększyć płacone składki aby dostać wyższy macierzyński?


2016-04-29 17:01 autor: Rubinowa

1 757 odsłon

Jak powiększyć płacone składki aby dostać wyższy macierzyński?

Witam,

prowadzę działalność gospodarczą od 1 listopada 2014 roku, płacę najniższy ZUS. Jestem w drugim miesiącu ciąży i chciałabym się dowiedzieć, jak mogę zwiekszyć swój zasiłek macierzyński, ponieważ w tym czasie wychodzi mi 370 zł na miesiąc.

Jakie składki musiałabym opłacać aby dostać chociaż ok. 2000 zł miesięcznie?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-04-29 17:25 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Zasiłek chorobowy oraz macierzyński uzalezniony jest od wysokości składki chorobowej, która powiązna jest ze składkami społecznymi. Obecnie , jeżeli Pani podniesie wysokośc składki- która jest dobrowolna- to będzie Pani musiała zapłacić wyższą składkę społeczna a zasiłek będzie wyliczony ze sdnien z 12 miesięcy. Może Pani przerwać opłacanie składki chorobowej przez miesiąc i ponownie zadeklarować i opłacać wyższe składki, ale okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy wyniesie 3 miesiące. Nowy algorytm obliczana zasiłku, po tak krótkim czasie opłacania, pewnie sprawi, że nie uzyska Pani oczekiwanych dochodów, chyba, że składka będzie bardzo wysoka. W obecnej sytuacji dostanie Pani zasiłek macierzyński w wysokości 1000 zł. Zasiłek chorobowy będzie bardzo niski- tak jak Pani napisała. Dokładne wyliczenia powinna PAni podać księgowa lub ktoś z biura rachunkowego.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • beti1992

  Dodano 2016-03-01 16:37 przez beti1992

  Druga ciąża. Jakie świadczenia na L4 i macierzyńskim przy działalności gospodarczej?

  Posiadam działalność gospodarczą. Jestem aktualnie na macierzyńskim. Pobieram wysokie świadczenie z ZUS. Zaszłam właśnie znowu w ciążę.Czy będę miała dalej takie same wysokie świadczenia na L4 i macierzyńskim? Czy będzie obliczane na nowych zasadach?

 • aguska17022

  Dodano 2015-02-24 13:57 przez aguska17022

  Ciąża a zasiłek - działalność gospodarcza

  Od stycznia prowadzę działalność gospodarczą, opłacam najniższy ZUS - w tym roku planuję ciążę. Co zrobić i od kiedy płacić wyższą składkę aby świadczenie było wyższe?Czy jest taka możliwość aby składkę zmienić?Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 • Bella_88

  Dodano 2015-02-09 11:01 przez Bella_88

  Urlop macierzyński 2015 a firma

  Dzień dobry,
  jestem aktualnie w 6. miesiącu ciąży, planowany termin porodu to 25 czerwca 2015 r. Prowadzę własną działalność gospodarczą od lipca 2013 r., płacąc przy tym najniższe składki. Nie płacę w firmie dobrowolnej składki chorobowej.
  Mam zamiar zacząć płacić od marca, i moje pytanie, czy jeś...

 • magbea

  Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

  Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

 • MM29

  Dodano 2014-07-03 11:44 przez MM29

  Zasiłek macierzyński dla przedsiębiorcy a składki ZUS

  Witam,
  chciałabym się zapytać o jedną kwestię związaną z wysokim zasiłkiem macierzyńskim. Otóż mam założoną działalność gospodarczą od dnia 1 czerwca 2014 roku. Założenie firm zbiegło mi się z ciążą, jednak nie zakładałam tej działalności celowo, żeby dostać wysoki macierzyński.
  Działalność normalni...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania