eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Prowadzę działalność w Polsce i zamierzam podjąć umowę o pracę w Niemczech. Co z macierzyńskim?


2017-05-04 20:10 autor: ebecia

1 688 odsłon

Prowadzę działalność w Polsce i zamierzam podjąć umowę o pracę w Niemczech. Co z macierzyńskim?

Witam,

prowadzę działalność w Polsce od 2012 r. Mam dwóch pracowników. Wyjechałam do Niemiec i od lipca zamierzam podpisać umowę o pracę na pełny etat. Widziałam we wcześniejszych pytaniach, że będę zwolniona z ZUS-u w Polsce, jedynie będę musiała opłacać składki za pracowników.

Teraz moje pytanie jest następujące: co w przypadku, kiedy zajdę w ciążę? Moje wszystkie świadczenia będą opłacane w Niemczech, więc prawo do zasiłku macierzyńskiego również będzie mi przysługiwało w Niemczech.

Czy podczas wyliczania tego świadczenia będą brane pod uwagę moje dochody zarówno z Niemiec jak i z Polski? Czy ktoś z Was miał taki przypadek? Czy ktoś wie jak to wygląda w praktyce?  

Za wszelkie informacje z góry bardzo dziękuję.
Pozdrawiam

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Malakatara

  Dodano 2019-01-10 22:08 przez Malakatara

  Praca na etat i zamieszkanie w Niemczech, a firma w Polsce

  Witam, mam nietypowy problem. Mieszkam w Niemczech, gdzie też pracuję na etacie. Ostatnio założyłem firmę w Polsce, bo tam mam dużo zleceń. I mam problem, bo nie wiem gdzie płacić podatki i jakie. Z racji, że firma ma siedzibę za granicą to muszę płacić VAT w Polsce, ale nie wiem co z dochodowym. W ...

 • Anuskina

  Dodano 2015-09-05 13:29 przez Anuskina

  Praca sezonowa za granicą a planowanie ciąży

  Witam,obecnie pracuję sezonowo (7 miesięcy) w Austrii. Za 2 lata planuję zajść w ciążę i wrócić na stałe do Polski. Czy otrzymam zasiłek macierzyński w Polsce, czy muszę starać się w Austrii, jeśli chcę żeby dziecko urodziło się w Polsce?

 • Anikaaa1

  Dodano 2014-01-19 13:35 przez Anikaaa1

  Polka pracująca w Niemczech a ciąża

  Witam,
  pracuję w Niemczech, umowę mam zawartą na czas nieokreślony z pół rocznym okresem próbnym, który upływa 26 marca. Gdybym do tego czasu zaszła w ciążę przysługiwałyby mi świadczenia przez całą ciążę i po porodzie?

 • Wiolmaks

  Dodano 2020-12-07 15:56 przez Wiolmaks

  Praca w Niemczech przez agencję a ciąża

  Pracuję w Niemczech przez Agencję pracy. Umowę mam podpisaną na 8 miesięcy. Agencja pracy jest niemiecka, ale biuro ma w Polsce. Zastanawiam się co w sytuacji jeśli zaszła bym w ciążę.  Czy jestem chroniona przed zwolnieniem? Czy mam szansę na zasiłek po porodzie? Jak wygląda wtedy moja sytuacja?

 • Jolanta

  Dodano 2017-01-12 22:31 przez Jolanta

  Ubezpieczenie A1, a praca za granicą

  Czy jest prawdą, że posiadając polską działalność i opłacając wszystkie składki w Polsce, ale pracując tylko w Niemczech nie otrzymam A1?

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania