eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Nowe przepisy w 2015 roku. Jaki macierzyński przy wznowieniu działalności na dużym ZUS-ie?


2015-07-29 12:26 autor: nelka30

2 777 odsłon

Nowe przepisy w 2015 roku. Jaki macierzyński przy wznowieniu działalności na dużym ZUS-ie?

Witam,

obecnie opiekuję się dzieckiem uzyskując świadczenie z tytułu opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym. W związku z powyższym po ustaniu macierzyńskiego (wtedy opłacałam jedynie obowiązkowo składkę zdrowotną nawet bez FP ponieważ macierzyński miałam z tytułu umowy o pracę), zamknęłam działalność (nie mogłam jej zawiesić, bo już kiedyś to zrobiłam), gdyż opiekując się dzieckiem nie byłabym w stanie pracować lub na tyle pracować by uzbierać choć na ZUS. Ponadto, był to warunek do uzyskania świadczenia z Urzędu Miasta.

Ponieważ dziecko jest już starsze i nie potrzebuje "jedynie mamy" noszę się z zamiarem ponownego otwarcia działalności. Myślę także o kolejnym dziecku. W związku z faktem, że nie minął tzw. okres 5-letniej karencji, działalność musiałaby być otworzona z dużym ZUS-em.

Czy w momencie urodzenia dziecka np. po ok. 6-10 miesiącach również mnie przyznano by tylko 1000 zł macierzyńskiego mimo, że nie miałabym wyboru opłacania dużych składek, od początku byłyby to obowiązkowo duże kwoty?

Bardzo proszę o pomoc, bo jeśli miałabym otrzymać 1000 zł i od tego jeszcze składki opłacić to wolę poczekać z działalnością albo iść do jakiejś pracy z myślą o kolejnym dziecku za jakąś chwilę.

NIC DZIWNEGO, ŻE SPADA ILOŚĆ URODZEŃ. RZĄD ROBI NA POZÓR ODWROTNIE-POMAGA ALE W NIE RODZENIU DZIECI!

Nie dość, że wychowanie dziecka (pieluchy, mleko, itd.), jest drogie to każda matka rzetelnie opacająca składki jest traktowana jak złodziej.

Ja zatrudniłam się w drugiej pracy na 3/8 etatu 1 etat działalność a po urodzeniu dziecka, które uzyskało stopień niepełnosprawności, otrzymałam macierzyński z pełnego etatu a z 3/8 stwierdzili, że tyle mi się nie należy i zamiast dostać ponad 1000 zł dostawałam zaledwie 260zł. Bez komentarza.

Teraz żałuję, że się w sądzie nie odwołałam ale przy chorym dziecku brakowało mi sił. Przecież mogłam odejść z prac opłacić duże składkui miesiąc i dostać 3 razy tyle a na koniec okazuje się że nie należy mi się tyle co powinno. Od tamtej chwili nie dziwią minie powiedzenia Zapłać Ubezpieczycielowi Połowę itp. Sami utwierdzają ludzi przez takie postępowanie, że nie warto być uczciwym.

Z góry dziękuję za poradę i pozdrawiam.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-07-29 20:15 autor odpowiedzi: Grzegorz Faluszczak GFX-Consulting

  Proszę zadać konkretne pytanie bez epopeji i osobistych refleksji na temat systemu, bo każdy z nas go zna i wie jak funkcjonuje.

  Oceń odpowiedź 1 2

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Magdalooo

  Dodano 2016-02-12 13:45 przez Magdalooo

  Od jakiej podstawy liczy się zwolnienie chorobowe ciążowe po rocznym zasiłku macierzyńskim?

  Witam, 02.02.2015 r. założyłam działalność gospodarczą, od której płaciłam ZUS od najwyższej podstawy. Dziecko urodziłam 16.03.2015, więc ZUS wypłacił mi zasiłek od podstawowej kwoty swoją decyzję motywując faktem, że nie opłaciłam pełnej miesięcznej składki od tej najwyższej podstawy. Za chwilę ten...

 • aniaal

  Dodano 2016-01-05 10:53 przez aniaal

  Firma a składki ZUS

  Witam, w zeszłym roku założyłam firmę, ponieważ byłam w ciąży chciałam odpowadzać większe składki aby otrzymać "normalny" zasiłek. Pani w ZUS-ie powiedziała mi, że muszę w takim razie wpisać kod 05 10 0 0, choć pytała czy to moja pierwsza działalność.Zaufałam jej, bo kto to ma wiedzieć lepeij niż pr...

 • IwonaD78

  Dodano 2015-07-25 00:05 przez IwonaD78

  Umowa o pracę i działalność gospodarcza. Z czego będą wyliczone zasiłki?

  Jestem aktualnie na urlopie wychowawczym, bezpośrednio po rocznym urlopie macierzyńskim. Planujemy kolejne dziecko i myślałam o otwarciu działalności na sprzedaż kosmetyków z podwyższonym większym ZUS-sie? Zarabiam netto 2253 zł. Czy kolejne chorobowe i macierzyńskie miałabym od umowy o pracę i od d...

 • ewq90

  Dodano 2015-05-07 11:27 przez ewq90

  Zasiłek macierzyński w roku 2015

  Witam,od czerwca 2014 prowadzę swoją działalność gospodarczą. Opłacalne składki zdrowotne z preferencyjnego ZUSu. Jak dowiedziałam się że jestem w ciąży zgłosiłam to do mojego biura rachunkowego i oni wyrejestrowali mnie ze składki zdrowotnej i zarejestrowali jeszcze raz. Opłaciłam pierwszy ZUS od k...

 • konto usunięte

  Dodano 2015-02-04 19:18 przez konto usunięte

  Przejście z dużej składki na małą

  Witam,jestem w ciąży i termin mam na 1 marca. Ustaliłam z księgową, że zapłacę za grudzień najwyższą skłądkę (były plotki, że od 1 stycznia wchodzą nowe przepisy). Zapłaciłam tą najwyższą i teraz wysłała mi deklarację za styczeń znowu z najwyższą skłądką. Wcześniej rozmawiając z nią powiedziała, że ...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania