eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Ciąża w trakcie zasiłku macierzyńskiego a wysokość kolejnego zasiłku


2015-07-24 13:50 autor: Mariola81

1 726 odsłon

Ciąża w trakcie zasiłku macierzyńskiego a wysokość kolejnego zasiłku

Witam serdecznie,

obecnie przebywam na zasiłku macierzyńskim - otrzymuję zasiłek od najwyższej zadeklarowanej podstawy (opłaciłam 2 składki chorobowe). I moje pytanie brzmi - ile wynosiłby zasiłek macierzyński gdybym teraz zaszła w ciążę - zakładając, że drugie dziecko urodziłoby się zaraz po zakończonym zasiłku lub między jednym a drugim macierzyńskim przebywałabym na L4? 

Gdybym musiała pójść na L4 jeszcze w trakcie pierwszego macierzyńskiego - jaka byłaby wysokość chorobowego - przy założeniu, że zrezygnowałabym z macierzyńskiego? Czy wszystko liczone by było od tej najwyższej składki?

Będę wdzięczna za odpowiedź z uwzględnieniem projektu zmiany ustawy, która zapewne wejdzie w życie.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-07-24 14:28 autor odpowiedzi: korinka

    Ja tak mam, nieługo kończy mi się macierzyński na 1 dziecko, idę na miesiąc l4 i wcześniejszy macierzyński żeby załapać się na takie same świadczenia jak do tej pory przed wejściem w życie nowej ustawy. Czyli chorboowy i macierzyński od podstawy zadeklarowanej przed 1 ciążą. Co do l4 i rezygnacji z macierzyńskiego - odradzam. Idąc na l4 ZUS może kontrolować, a jak cie nie zastaną w domu bo np poszłaś z dzickiem na spacer to blokują wypłąte zasiłku i musisz sie tłumaczyć - ZUS stwierdzi,że skoro będąc na l4 mozesz chodzić z dzieckiem na spacer to mozesz równie dobrze wrócić do pracy i zabiorą ci zasiłek i zostaniesz z niczym...na macierzyńskim nie mogą cię ruszyć. Nowa ustawa? Przy 2 składkach jeśli ZUS wyliczy zasiłek na nowych zasadach, dostałabyś ok 2500zł chorobowego i 2 tys macierzyńskiego.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania