eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Od jakiej podstawy liczy się zwolnienie chorobowe ciążowe po rocznym zasiłku macierzyńskim?


2016-02-12 13:45 autor: Magdalooo

2 345 odsłon

Od jakiej podstawy liczy się zwolnienie chorobowe ciążowe po rocznym zasiłku macierzyńskim?


Witam,

02.02.2015 r. założyłam działalność gospodarczą, od której płaciłam ZUS od najwyższej podstawy. Dziecko urodziłam 16.03.2015, więc ZUS wypłacił mi zasiłek od podstawowej kwoty swoją decyzję motywując faktem, że nie opłaciłam pełnej miesięcznej składki od tej najwyższej podstawy.

Za chwilę ten zasiłek się kończy, a ja jestem w drugiej ciąży. Stąd moje pytanie, czy sytuacja jest do uratowania, co muszę zrobić, żeby dostać chorobowe na drugie dziecko od wyższej podstawy i wyższy macierzyński?

Czy wystarczy opłacenie pełnych składek za jeden miesiąc kalendarzowy? A może za 3 miesiące? Kiedy ZUS przeliczy mi podstawę na nowo?

Bardzo proszę o pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2016-02-13 13:03 autor odpowiedzi: korinka

  Nie dostaniesz wyższego zasiłku choćbyś poszła i dała im w łapę. Weszły nowe przepisy i nie ma już wysokich świadczeń.

  Magdalooo skomentował/a odpowiedź 2016-02-15 13:27

  No tak, stąd moje pytanie. W takim razie czy fakt, iż przed pierwszą ciążą działaność prowadziłam tylko 2 miesiące wystarczy, abym w ogóle dostała zasiłek chorobowy? Czy będę miała go wypłaconego dopiero po 90 dniach wyczekiwania?

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-04-04 07:41 autor odpowiedzi: Jowita

  Podstawa wymiaru zasiłku będzie ustalana na nowo jeżeli pomiędzy ostatnim pobieranym świadczeniem a kolejnym będzie przerwa wynosząca pełne 3 miesiące kalendarzowe.

  www.e-prawapracownika.pl

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • samz

  Dodano 2016-02-08 13:57 przez samz

  Czy pobieranie zasiłku chorobowego wpłynie na wysokość zasiłku macierzyńskiego?

  Prowadzę działalność gospodarczą, ubezpieczenie chorobowe opłacam od kilku lat. Termin porodu wypada na koniec sierpnia, a od stycznia chcę zadeklarować maksymalną podstawę składek. Czy jeśl będę na zwolnieniu lekarskim ponad miesiąc, wpłynie to na wysokość zasiłku macierzyńskiego?

 • konto usunięte

  Dodano 2015-12-17 14:12 przez konto usunięte

  Ciąża a działalność gospodarcza. Co zrobić żeby dostać korzystne zasiłki?

  Witam,mam pytanie bo nie wiem, co powinnam dokładnie zrobić. Od lipca prowadzę działalność gospodarczą, jestem na tym najniższym ZUS-ie, kilka dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży.Czy mogę w tej sytuacji przejść na wyższy ZUS, albo zwiększyć tylko składkę chorobową, czy zawieszać działalność...

 • aguska17022

  Dodano 2015-02-24 13:57 przez aguska17022

  Ciąża a zasiłek - działalność gospodarcza

  Od stycznia prowadzę działalność gospodarczą, opłacam najniższy ZUS - w tym roku planuję ciążę. Co zrobić i od kiedy płacić wyższą składkę aby świadczenie było wyższe?Czy jest taka możliwość aby składkę zmienić?Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 • magbea

  Dodano 2014-08-10 11:32 przez magbea

  Czy mogę zwiększyć składki ZUS?

  Witam.
  Prowadzę działalność gospodarczą, pełnie usługi dla innej firmy. Jestem w ciąży i zastanawiam się, czy mogę zwiększyć składkę ZUS, aby dostać większe świadczenie chorobowe i macierzyńskie?

 • k83kinga

  Dodano 2018-06-27 16:32 przez k83kinga

  Zasiłek macierzyński a własna działalność gospodarcza

  Witam, prowadzę własną działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem. Terminowo opłacam pełne składki ZUS z dobrowolnym chorobowym. Planuję zajść w ciążę i chciałabym się dowiedzieć, jaki zasiłek macierzyński będzie mi przysługiwał od ZUS-u? Czy istnieje jakiś sposób na podwyższenie zasiłku macierz...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania