eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Zawieszenie firmy na macierzyńskim. Co z zasiłkiem chorobowym po macierzyńskim?


2015-07-28 20:35 autor: AnnaZ

1 744 odsłon

Zawieszenie firmy na macierzyńskim. Co z zasiłkiem chorobowym po macierzyńskim?

Witam,

w trakcie trwania zasiłku macierzyńskiego z tytułu działalności przez jakiś czas prowadziłam działalność. Moje dziecko jednak chorowało, byliśmy w szpitalu i działalność zawiesiłam. Jak się później dowiedziałam, to było moim błędem.

Od lipca tego roku działalność wznowiłam, 16 września kończy mi się macierzyński a jestem w kolejnej ciąży i to zagrożonej.

Czy zawieszenie działalności od 1 stycznia spowodowało, iż po macierzyńskim nie mam prawa do zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania 90 dni?

Jeszcze jedno pytanie: czy wg nowych przepisów do podstawy obliczania kolejnego macierzyńskiego liczą się okresy opłacanie ZUS sprzed pierwszej ciąży, z której wyliczono mi macierzyński?

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • yvonn

  Dodano 2015-11-05 15:14 przez yvonn

  Zasiłek macierzyński z rozsądnie podniesioną składką

  Witam,od 2013 roku prowadzę firmę, skończył mi się preferencyjny ZUS w sierpniu tego roku, we wrześniu zawiesiłam działalność, jednak od października ją wznowiłam a tu się okazuje, że jestem w ciąży. Moje pytanie brzmi o ile mogę podnieść składkę aby być wiarygodną i otrzymać 1500 zł zasiłku - od st...

 • pacynka1980

  Dodano 2015-05-02 18:11 przez pacynka1980

  Ciąża na zasiłku macierzyńskim

  Witam,od 4 lat prowadzę własną firmę. Obecnie przebywam 4. miesiąc na zasiłku macierzyńskim. 2 miesiące przed porodem wyrejestrowałam się z ubezpieczenia, a następnie zarejestrowałam ponownie na najwyższą kwotę. Ponieważ planuję szybkie kolejne powiększenie rodziny, chciałam się dowiedzieć, czy, a j...

 • hondaa121

  Dodano 2015-02-06 00:32 przez hondaa121

  Ciąża podczas macierzyńskiego a działalność

  Witam, prowadzę działąlność, otrzymuję zasiłek macierzyński. Czy jeśli zajdę w ciążę jeszcze podczas macierzyńskiego będzie mi po jego zakończeniu przysługiwał zasiłek chorobowy, a następnie macierzyński na drugie dziecko?

 • mamaSzymka

  Dodano 2015-01-02 10:38 przez mamaSzymka

  Kiedy iść na L4 lub macierzyński po odwieszeniu działalności gospodarczej?

  Witam, moja działalność gospodarcza jest zawieszona od dwóch miesięcy po urlopie macierzyńskim rocznym. Niestety nie mam wychowawczego. Zawiesiłam działalność ze względu na dziecko, z którym do końca roku chciałam zostać w domu, a następnie z początkiem roku odwiesić działalność. Teraz okazało się, ...

 • chylia83

  Dodano 2014-10-16 21:53 przez chylia83

  Zasiłek macierzyński a zmiany przepisów w 2015

  Przedstawię moją sytuację. Dwa lata prowadziłam działalność na "małym ZUS-ie" i ryczałcie ewidencjonowanym. Miałam rok przerwy (zawieszona działalność), teraz jestem w 6 miesiącu ciąży i chciałabym wznowić działalność aby uzyskać maksymalny zasiłek.
  Czy w związku z tym, że od 1.01.2015 zmienia się s...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania