eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFirmaRozliczenia z ZUS › Rozliczenia z ZUS - L4 i działalność


2014-11-15 19:05 autor: marco305

2 748 odsłon

Rozliczenia z ZUS - L4 i działalność

Witam, 

jak wyglada sytuacja, gdy prowadząc działalność gospodarczą idzie się w połowie miesiaca na L4:
1). Czy do 10-tego kolejnego miesiaca trzeba w ZUS-ie opłacić pełne składki, czy tylko połowę?

2). W jakiej wysokości ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

W powyższych sytuacjach chodzi o przypadek, gdy są płacone składki od najwyższej podstawy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-01-12 10:51 autor odpowiedzi: ZUS

    ad. 1) Czy do 10-tego kolejnego miesiąca trzeba w ZUS-ie opłacić pełne składki, czy tylko połowę?

    Zgodnie z art. 18 ust. 9 ustawy z dnia 13 października o systemie ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013r. poz.1442) podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ubezpieczonych, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 5, stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 60 % prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek, ogłoszonego w trybie art. 19 ust. 10 na dany rok kalendarzowy. Składka w nowej wysokości obowiązuje od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia danego roku.

    Za miesiąc, w którym nastąpiło odpowiednio objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi lub ich ustanie i jeżeli trwały one tylko przez część miesiąca, kwotę najniższej podstawy wymiaru składek zmniejsza się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni kalendarzowych tego miesiąca i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

    Zasady zmniejszania najniższej podstawy wymiaru składek, o których mowa w ust. 9, stosuje się odpowiednio w przypadku niezdolności do pracy trwającej przez część miesiąca, jeżeli z tego tytułu ubezpieczony spełnia warunki do przyznania zasiłku.

    ad. 2) W jakiej wysokości ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

    W powyższych sytuacjach chodzi o przypadek, gdy są płacone składki od najwyższej podstawy. W przypadku spełnienia warunków do uzyskania zasiłku chorobowego (posiadania 90 dniowego okresu ubezpieczenia chorobowego), podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przychód z okresu 12 miesięcy poprzedzających powstanie niezdolności do pracy.

    Jako przychód, w ujęciu ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, rozumie się kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe ubezpieczonego niebędącego pracownikiem, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie.

    Jeżeli okres podlegania ubezpieczeniu jeż krótszy niż 12 miesięcy podstawę wymiaru zasiłku stanowi średni przychód z pełnych miesięcy ubezpieczenia.

    W związku z tym, że z informacji zawartej w Pani pytaniu nie wynika, w jakim okresie podlegała Pani dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, czy następowały w tym okresie przerwy oraz od kiedy opłaca Pani składkę w wysokości maksymalnej, tym samym nie jestem w stanie Pani odpowiedzieć, jaka będzie podstawa wymiaru zasiłku chorobowego. Na pewno, jeżeli opłacała Pani składki od wysokiej podstawy przed powstaniem niezdolności do pracy i składki te były opłacane w ustawowym terminie i należytej wysokości podstawy zadeklarowane za te miesiące wejdą do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i będą miały wpływ na wysokość świadczenia.

    Oprac. Iwona Kowalska, Rzecznik prasowy ZUS we Wrocławiu

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • basia_awlas

    Dodano 2014-10-24 21:26 przez basia_awlas

    Działalność a renta rodzinna. Jak rozwiązać?

    Witam,
    mam problem, ponieważ od kilku miesięcy prowadzę działalność gospodarczą. Obecnie będąc 3 tydzień na zwolnieniu lekarskim dostałam informację o odmowie wypłaty zasiłku chorobowego, ponieważ podczas prowadzenia działalności otrzymywałam rentę rodzinną i nie miałam możliwości zgłoszenia się do ...

  • yaboo

    Dodano 2014-09-02 14:19 przez yaboo

    Podwyższenie chorobowego w ciąży

    Witam,
    mam prośbę o poradę dotyczącą płacenia ubezpieczenia chorobowego w ciąży. Sytuacja wygląda następująco:
    - prowadzę działalność gospodarczą równo od 2 lat 
    - niestety do tej pory opłacałam chorobowe od najniższej podstawy - księgowy mnie tak wkopał, ale wiem moja wina powinnam wnikliwiej przej...

  • malinka85

    Dodano 2014-05-25 20:33 przez malinka85

    Działalność gospodarcza i ciąża. Zasiłek chorobowy i macierzyński

    Witam,
    prowadzę działalność 4 lata, jestem w ciąży i chcę przez 3 miesiące płacić wyższe składki i następnie przejść na chorobowe i zasiłek macierzyński.
    Czy po wyrejestrowaniu z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego od 1.04.2014 do 30.04.2014 (ponowne zgłoszenie nastąpiło 7 maja), podstawa zasiłku...

  • anula121

    Dodano 2013-12-05 13:07 przez anula121

    Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza

    Witam serdecznie,
    jestem lekarzem dentystą. W okresie 1.10.2012 r. - 30.09.2013 r. byłam zatrudniona na umowę o pracę w ramach obowiązującego stażu dla lekarzy (wysokość wynagrodzenia: 2007 zł brutto). Od dnia 16.10.2013 r. jestem zatrudniona również na umowę o pracę (pół etatu wynagrodzenie: 2400 z...

  • Magdalooo

    Dodano 2016-02-12 13:45 przez Magdalooo

    Od jakiej podstawy liczy się zwolnienie chorobowe ciążowe po rocznym zasiłku macierzyńskim?

    Witam, 02.02.2015 r. założyłam działalność gospodarczą, od której płaciłam ZUS od najwyższej podstawy. Dziecko urodziłam 16.03.2015, więc ZUS wypłacił mi zasiłek od podstawowej kwoty swoją decyzję motywując faktem, że nie opłaciłam pełnej miesięcznej składki od tej najwyższej podstawy. Za chwilę ten...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Rozliczenia z ZUS

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania