eGospodarka.pl

eGospodarka.plPoradyFinanse osobisteEmerytury / Renty › Wypłata zaległych świadczeń ZUS


2018-02-03 01:40 autor: bogumila

2 275 odsłon

Wypłata zaległych świadczeń ZUS

Witam,

będę bardzo wdzięczna za udzielenie odpowiedzi w następującej sprawie. Od grudnia 2012 roku jestem na emeryturze wypłacanej częściowo w Polsce, a częściowo we Włoszech, gdzie mieszkam. Instytucja włoska wypłaca mi świadczenie od tej daty, ze strony polskiej świadczenie było zawieszone raz, ponieważ ZUS źle zrozumiał pismo z analogicznej instytucji włoskiej i zawiesił mi prawo świadczenia, ponieważ rzekomo pracowałam, dwa, że nie podałam numeru konta bankowego, na które ZUS mógłby to świadczenie wypłacać. Nie zrobiłam tego z dwóch względów.

Raz, że ZUS systematycznie skracał mi okresy pracy w Polsce i to do tego stopnia, że nawet jak znaleziono dokument w archiwum oświaty potwierdzające moje zatrudnienie i ubezpieczenie, to ZUS nie chciał go wziąć pod uwagę, a zrobił to gdy mając dowody złego działania tej instytucji zwróciłam się do jej dyrektora.

Przyszło mi żyć przez prawie 5 lat w lęku, że o ile w obu krajach nie osiągnę wymaganych 20 lat okresów składkowych, to będę musiała zwrócić świadczenia w obu państwach. Wniosek do ZUS z prośba o świadczenie został wysłany w roku 2012 i tam wpłynął na co mam dowody, jak również posiadam pismo ZUS skierowane do instytucji włoskiej zawierającej wysokość mojej emerytury, począwszy od roku 2012 roku. Nie przyjechałam założyć konta w Polsce, również z powodów osobistych. Musiałam zająć się bardzo ciężko chorym mężem. W decyzjach, które otrzymywałam od ZUS była wzmianka, że zaległe świadczenia przepadną po 5-u latach o ile ich nie odbiorę.

W listopadzie 2017 r. założyłam konto w banku polskim, więc zmieściłam się w terminie, złożyłam podanie w ZUS udokumentowane zaświadczeniami o wynagrodzeniu z prośba o przeliczenie wynagrodzenia. Nie zarabiałam 600 zł, jak ZUS mi policzył, a przeszło 4 tys. zł i czekałam na wpłacenie świadczenia do banku, za równo zaległości od momentu złożenia wniosku, tj. roku 2012, czyli za 5 lat.
Wczoraj otrzymałam pismo, że otrzymam zaległości tylko za trzy lata, począwszy od grudnia 2014 r. oraz że podejmą decyzje o przeliczeniu w późniejszym okresie.

Pytanie czy to jakieś przeoczenie urzędnika, czy celowa działalność mająca pozbawić mnie i na jakiej podstawie wypłaty zaległych świadczeń za dwa lata? Dwa, wprawdzie od takiej decyzji można by się odwołać, w ciągu miesiąca, ale nie należy tego robić, o ile wyliczenie emerytury jest prowizoryczne na co wskazywałaby wiadomość o przeliczeniu, która ma nastąpić.

Mniej więcej jaki jest rozsądny okres czekania na ich odpowiedź, bo ja otrzymuje ich pisma po 7-8 miesiącach.

[ porady z tej kategorii ]


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Kulka nowa

  Dodano 2015-02-18 21:57 przez Kulka nowa

  Na co zwrócić uwagę przy przechodzeniu na emeryturę?

  Dzień dobry,mam pytanie z zakresu emerytury. Moja mama ma 62 lata, nabyła prawo do wcześniejszej emerytury w wieku 55 lat, ale ją zawiesiła, nigdy nie pobierała emerytury, bo zależało jej na pracy i nie chciała żeby pracodawca (urząd państwowy) nie zarzucił bogacenia się.Teraz nowy szef wręcz grożąc...

 • xyz

  Dodano 2013-08-22 20:35 przez xyz

  Emerytura: naliczanie po osiągnięciu wieku emerytalnego

  Wniosek o przeliczenie emerytury po ukończeniu 60 lat (do tej pory otrzymywałam emeryturę wg stawek wcześniejszej emerytury - 55 lat) złożyłam teraz - w wieku 64 lat.
  Czy mogę liczyć na to, że ZUS wyrówna mi te 4 lata? Różnica jest dość znacząca (informacja zawarta w piśmie z ZUS o hipotetycznej eme...

 • bafi

  Dodano 2015-11-13 14:08 przez bafi

  Co z emeryturą?

  Mam naliczoną i zawieszoną emeryturę nauczycielską. Czy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego jej wysokość będzie przeliczana na nowych zasadach?

 • DanutaM

  Dodano 2014-12-30 12:31 przez DanutaM

  Emerytura "na starych zasadach"

  Nabyłam  prawo do wcześniejszej emerytury w 2008 - nauczyciel. W maju kończę 60 lat. Kiedy najpóźniej muszę rozwiązać stosunek pracy, by mieć naliczaną emeryturę na starych zasadach?Interesuje mnie czy przed datą skończenia 60 lat, czy 60 plus doliczone miesiące w/g nowego wieku emerytalnego?Czy eme...

 • ada2206

  Dodano 2013-10-08 21:40 przez ada2206

  Jak będę miała naliczoną emeryturę powszechną po odejściu z pracy?

  Kobieta ur. 22.06.1949 - pracująca - staż pracy 45 lat. Od 2006 r. pobieram wcześniejszą emeryturę wg starych zasad, a zawieszoną od 01.2008 do 06.2009 i 2009. ZUS odwiesił mi ja gdy skończyłam 60 lat. 
  Jak będę miała wyliczoną emeryturę powszechną, gdy odejdę z pracy? Czy będzie odliczona kwota wyb...

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Porady - pytania i odpowiedzi

Podobne artykuły

 • 2 grosze emerytury? To realia

  2 grosze emerytury? To realia

  2 grosze emerytury miesięcznie otrzymuje pewien mieszkaniec Wrocławia, który w życiu opłacił tylko jedną składkę emerytalną - podał ZUS. To dobitne potwierdzenie tego, że należyte zabezpieczenie jesieni życia możliwe jest jedynie przy ...

 • Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

  Przeliczenie czerwcowych emerytur bez wniosku

  Prezydent podpisał ustawę, dzięki której czerwcowe emerytury będą ustalane z uwzględnieniem waloryzacji kwartalnych. ZUS przeliczy je z urzędu, nie trzeba będzie składać żadnego wniosku.

 • Przeliczenie emerytury - komu i kiedy przysługuje?

  Przeliczenie emerytury - komu i kiedy przysługuje?

  Wiele zamieszania spowodowały informacje w mediach o tym jakoby każdy senior mógł przeliczyć swoją emeryturę. Emeryci przychodzą do ZUS i składają wnioski o to żeby ich świadczenie zostało ponownie naliczone z wykorzystaniem nowych ...

 • Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

  Złóż wniosek o emeryturę w lipcu, będzie wyższa

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych radzi, aby wniosek o emeryturę składać w lipcu. Ten miesiąc jest najkorzystniejszy na zakończenie aktywności zawodowej, z uwagi na waloryzację roczną i kwartalną. Nasza emerytura będzie wyższa.

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytury / Renty

Eksperci radzą

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania